PZC De Zilvervloot kan uit koers raken 66 De werknemer moet verstoren van vertrouwen afwegen tegen salarisverhoging 4 5 SPAARREKENING KINDEREN Om opslag vragen bij je chef? Lastig, je wilt de verhoudingen niet verpesten. Dan maar niet? Toch wel, maar doe het vriendelijk en goed voorbereid: eerst de baas masseren. DE BAAS Salaris erbij kan het ver schil zijn tussen een lege rekening aan het eind van de maand of iets meer financiële ruimte. Dus vraag je om opslag. Heb je recht op, vind je. )e hebt ontdekt dat de collega die hetzelfde werk doet meer verdient. Of je hebt net een andere functie, met meer ver antwoordelijkheid. „Als die zaken spelen, kun je gerust opslag vra gen. Zo kan je functie te laag inge deeld zijn of is je werk complexer geworden", zegt Ron Peters, advi seur beloningssystemen-functie waarderingen van de FNV. Ook al ben je ervan overtuigd dat je een beter salaris verdient, daar mee heb je het nog niet. Je zult je baas moeten overtuigen. De vraag is hoe je dat het best doet. Wat is de beste tactiek? Zoals vaak bij ne telige kwesties is er voldoende goedbedoelde raad en persoonlijk advies. Selecteren is dus wense lijk. Met een strenge blik zijn en kele adequate criteria uit die brij gefilterd, zodat je straks met een goede bagage de onderhandeling met je baas aankunt. Een goede voorbereiding is het halve werk. Eerst moet je weten wat je waard bent; je marktwaar de. De beloning voor heftruck chauffeurs is nu eenmaal anders dan die voor technisch designers. Zoek uit wat gangbaar is voor ie mand met jouw functie en erva ring. Bepaal ook hoeveel je erbij wilt. Ga na wat je minimale eis is; vragen om opslag betekent onder handelen. Peters: „Begin je eraan, overvraag dan niet. Oriënteer je eerst op het beloningssysteem." Weet ook wat je wilt als je géén opslag krijgt. Want extra vrije da gen, een stage in het buitenland of een interessante opleiding zijn ook mooie beloningen. Anticipeer op het gesprek. Be denk wat je antwoordt op mogelij ke vragen of tegenargumenten. Laat merken dat je je goed voorbe reid hebt en wees helder. Spreek op vriendelijke toon je wensen uit. „Voer het gesprek bovenal za kelijk en neutraal. Blijf redelijk en voer reële argumenten aan." Is het gelukt? Laat de afspraken op papier zetten. Zo kun je later makkelijker iets aantonen. Niet ge lukt? Bijvoorbeeld omdat de baas geen cent te makken heeft? Maak dan de afspraak om over een paar maanden opnieuw te praten. Voordat je een eerste gesprek vast legt, zet de boel dan even in de week. Je baas is ook maar een mens. Die wil ook niet zomaar met iets onverwachts geconfron teerd worden. Net een mooie deal afgesloten, nieuwe klanten bin nengehaald? Maak er een grapje over. Uit de reactie van je baas kun je veel afleiden. Peters: „De werknemer moet de verhoudin gen goed inschatten. Het versto ren van vertrouwen moet hij af wegen tegen salarisverhoging." Heel verkeerd: dreigen met ont slag nemen. Hoe zou jij het vin den als de baas zegt dat je maar moet vertrekken als je niet op houdt met je gezeur over opslag? DE CARRIÈRECOACH Geld&werk 1 illustratie Mark Reijntjens Opslag? Kneed je baas door Peter de Groot Ron Peters, adviseur bij FNV www.loonwijzer.nl - bereken wat een gangbaar salaris is voor je functie. www.leren.nl - leer hoe je kunt on derhandelen over je salaris. Hoe gaat een baas eigenlijk om met werknemers die loonsverhoging wil len? Dat werd voorgelegd aan een lei dinggevende van een landelijk opere rende bouwonderneming, van een in ternationaal transportbedrijf en van een elektronicagigant. Niet één van hen is er erg happig op die informatie te geven. Uit tussen-neus-en-lippenop- merkingen distilleren we de reden daarvan. De strategie van de baas in de krant? Dan staat morgen het halve bedrijf, volledig gevechtsklaar, op de stoep voor meer loon. Judith Migchels, carrièrecoach bij Dif ferent Coaching, propageert een ele gante manier om met de baas over opslag te praten: „Geef eerst aan wat je kunt betekenen voor het bedrijf. Stel een ontwikkelingsplan op van wat je wilt bereiken en hoe je jouw toekomst in het bedrijf ziet. Pas in de tweede fase begin je over je salaris." 4reageren? W geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53