Scholen hebben weinig kennis van armoede bij ouders, zegt Leergeld Nederland. 44 Als die reis zo belangrijk is voor het onderwijs, moet de school die zelf maar betalen Gods oog BINNENLAND 5 SCHOOLREISJES schrijven, of over het ANC, maar door de mondelinge overlevering wist iedereen ervan." De tijd was rijp om in Zuid-Afri- ka de bandrecorder aan te zetten en gewone mensen te vragen hoe ze het mensonterende regime hadden overleefd. „De historische positie van de zwarte Zuid-Afri kaan", zei hij, „is die van arbeider, van ondergeschikte. De opzichter dacht: 'Een zingende zwarte is een gelukkige zwarte', maar wat de opzichter niet gehoord heeft, is dat ze zongen: 'Blanke, loop naar de hel. Loop naar de hel. Ze noemen ons Jim. Ze noemen ons Jim."' Toen het verboden werd om te zingen ging het werktempo dras tisch omlaag. Tot slot hadden we het over Nelson Mandela. Zijn bewonde ring was peilloos. „A man with a vision as God's eye", zei hij. Die zin is tot mijn persoonlijke uitrusting gaan behoren, ik denk er soms aan als verongelijktheid of rancune de overhand dreigen te nemen. Denkend aan de man met een blik zo wijd als Gods oog, kom ik een beetje tot beda ren. Er worden dezer dagen prachtige dingen over Mandela gezegd, maar zo mooi als February het Denkend aan de man met een blik zo wijd als Gods oog, kom ik een beetje tot bedaren zei, hoorde ik het niet. De valse kraai zat bij De Telegraaf, waar een redacteur schreef dat Mande- la 'nota bene op sinterklaasavond (mét Zwarte Piet) is overleden'. Het zijn zulke uitglijders die de ra cistische connotatie van die fijne volkstraditie aan het licht breng en; verboden inkijkjes in het racis tische brein. Vanaf Curasao schreef Boeli van Leeuwen eens over ons: „Wan neer ik Nederlandse kranten lees, ontkom ik niet aan de indruk, dat Nederlanders zowel tegen discri minatie als tegen negers, Marokka nen, Molukkers en Turken zijn. Ze zijn zowel tegen discriminatie, als tegen enge katjangs, rare spleetogen en vreemde kroeskop pen." De scherpe blik van verre is nodig om het dichtbije te kunnen begrijpen. TILBURG - De bestemming voor het schoolreisje, New York, was al langer bekend. En de kosten ston den inderdaad vermeld in de schoolgids. Maar als de rekening op de mat valt, is de schok toch groot. Of vader en moeder even 8oo euro willen overmaken? Leergeld Nederland in Tilburg heeft de buik meer dan vol van dit soort 'funreisjes'. „Scholen moe ten beter nadenken waarom ze ouders opzadelen met de kosten van reisjes naar Peru of China", zegt Gaby van den Biggelaar, di recteur van Leergeld Nederland. „Wat doet het met een kind als het niet meekan? Is dit type rei zen werkelijk noodzakelijk voor het onderwijs?", zijn zo de vragen die zij stelt. De 72 lokale vestigingen van Leer geld Nederland vergoeden school se én buitenschoolse activiteiten voor kinderen van wie de ouders het niet breed hebben. Het geld komt grotendeels van particuliere donaties. Doel is te voorkomen dat kinderen in een sociaal isole ment, terechtkomen. Ze moeten gewoon kunnen meedoen, vindt Leergeld. De doelgroep is al een paar jaar van samenstelling aan het veran deren. Vroeger ging het vooral om kinderen van huishoudens met een uitkering. Een tweede ca tegorie is in opkomst. Het zijn ge zinnen waarvan een of beide ouders hun baan verliezen, vaak zzp'ers met minder opdrachten of faillissementen, soms met echt scheidingsproblemen en zware (hypotheek)schulden. „Er zitten mensen in van wie je vroeger zou denken: dat overkomt hen niet. Mensen die op ruime voet kon den leven. De baas gaat failliet, er is een zware financiële terugval en ineens zitten ze in de sores." Ze geeft een voorbeeld. Een gezin met drie opgroeiende kinderen. De familie woont in een mooi huis. Bij de vader is de ziekte van Non-Hodgkin geconstateerd. Er is een schuld van 20.000 euro. Op het gezin zit bewindvoering, het krijgt 90 euro leefgeld per week. Het gezin heeft een moeilijk jaar achter de rug. Dochter heeft een fiets nodig en er is .geen geld voor 50 euro schoolkosten. Wat Van den Biggelaar wil aange ven: de buitenwacht heeft vaak niet in de gaten dat er problemen zijn. Misschien weten de kinde ren er niet eens van, zegt ze. „Scholen hebben nauwelijks een beeld van wat zich in die gezin nen afspeelt. Ouders hangen hun financiële armoede niet aan de grote klok." Leergeld geeft op jaarbasis acht miljoen euro weg. In 2011 waren er 35.000 aanvragen, het jaar erop 44.000. Van den Biggelaar vreest dat het aantal voor 2013 daar ste vig overheen gaat. Het gaat, voor alle duidelijkheid, dan niet om excursies en studie reizen. Het geld is bijvoorbeeld voor een tweedehands fiets of computer, of gaat naar muziekles of de sportclub. Aanvragen voor een bijdrage voor excursies zijn er wél en ze komen steeds vaker. Van den Biggelaar heeft het pro bleem bij staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken) aange kaart. Scholen zijn doorgeschoten met hun excursies en studierei zen, vindt ze. „Ik heb het er met schoolleiders over gehad. Het is zo verrijkend voor leerlingen, zeggen ze dan. Als die reis zo belangrijk is voor het onderwijs, moet de school zelf maar betalen. Maar ik snap het wel. Voor scholen gaat het vooral om een marketinginstru ment. Het is een leuk middel om je mee te profileren." Veel scholen hebben een fonds waar ouders op kunnen terugval len. Van den Biggelaar: „Daar wordt weinig gebruik van ge maakt, dat is wat ik er van hoor. Kennelijk valt het nogal mee, is dan de reactie. Maar de drempel om met je financiële problemen naar de schooladministratie te stappen, is erg hoog." Nederland telt volgens de recent ste cijfers 384.000 kinderen die in armoede leven. „Dat betekent dat in elke klas een of twee kinderen hiermee te maken hebben. Thuis gaat de discussie erover of het ver jaardagsfeestje wel gevierd kan worden. En dan komt de school weer doodleuk met de volgende rekening aanzetten." John Gooijers, rector van het Men del College in Haarlem, herkent zich niet zo in de kritiek. Hij heeft de indruk dat docenten en mentoren hun leerlingen goed kennen. En ze weten ook wel iets van de thuissituaties. „Soms weet je het inderdaad niet, maar over het algemeen valt dat mee." Ouders weten bovendien ruim van tevoren dat een reis eraan komt. Ze kunnen ervoor sparen en ze kunnen er rekening mee houden. De prijs van een tripje naar Londen of Berlijn bij het Mendel kost circa 400 euro. „Als ouders dat lastig vinden, bespre ken ze dat met de afdelingslei der", zegt Gooijers. „Het gebeurt zelden dat een kind vanwege fi nanciële redenen niet mee kan." TOMMY WIERINGA In 1996 sprak ik met Vernie February, hoogleraar Afri kaanse taal en cultuur in Leiden en Kaapstad. Hij was in 1963 uit Zuid-Afrika ge vlucht en had lang in Nederland gewoond, maar was na het einde van de apartheid als een van de eerste ballingen teruggekeerd. We spraken over het belang van de orale traditie. Hij vertelde me dat de westerse mens te veel steunde op de kruk van het ge drukte woord, en dat twee derde van de wereld in een niet-schrifte- lijke cultuur leeft. Dat ook dat cul tuur was, daarover liet hij geen twijfel bestaan. De bruikbaarheid van mondelinge overdracht had hij in Zuid-Afrika ondervonden: „Het was absoluut verboden om over mensen als Oliver Tambo te ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 'e» ion tours 'Stop met dure funreisjes' door Patrick Wiercx Directeur Leergeld Nederland Ouders zwaaien hun kinderen uit voor een schoolreis, foto Roos Koole/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5