Geen paniek na slechte serie Swift De Bruijn uitgeschakeld Oemoemenoe zonder Flanagan en Geuze Eerste klasse D is een harde leerschool, vindt Plantinga 66 42 SPORT ESMÉE VAN DRIELEN Lange adem Geldof is gepokt en gemazeld'in het korfbal. Hij is al bezig aan zijn dertiende achtereenvolgende sei zoen in het eerste team van Swift en overleefde - net als Eefje van den Berg - alle stormen. Hij begon in de overgangsklasse, daalde mee af naar de tweede klasse en zit nu met een tamelijk verjongde ploeg al weer enige tijd in de lift. Dat het nu even tegen zit, kan volgens hem gebeuren bij een achttal in opbouw. „Sommigen zijn veertien jaar jonger dan ik. Aisja Zuidweg, Mirella Pouwer en Lennart Hoo- genboom zouden nog in de junio- - ren mogen spelen. Soms zitten de automatismen er nog niet hele maal in. En als het even niet loopt, zijn er nog niet voldoende alterna tieven. Daar werken we nu met z'n allen heel hard aan." De captain gelooft niet dat het ge- mis van Naomi Zuidweg, die nu bij OWO in de Korfbal League speelt, Swift ineens opbreekt. „Het staat buiten kijf dat we haar missen", zegt hij. „Maar ik denk dat het hele team haar vertrek goed opvangt. Nog voor Naomi wegging, bereidde Matthijs Pouwer zich al voor op een meer aanvallende rol. Die vult hij dit sei zoen goed in. En ook anderen la ten zich nu wat meer gelden. Het is alleen niet meer zo dat één per soon zes of zeven keer scoort, maar we verdelen het nu meer." Swift begon het zaalseizoen met een enigszins ingecalculeerde ne derlaag tegen De Meervogels. Maar met 26-14 viel die wel heel dik uit. „De focus was er niet en we werden compleet overdon derd", vertelt Geldof. Na een over winning op laagvlieger HKC (20-10) volgden nieuwe verliespar- tijen tegen DES (17-15) en RWA (18-17). ..In lastige eindfases kun nen we de overwinning momen teel niet over de streep trekken. In eens valt het dubbeltje steeds de verkeerde kant op. Vorig zaalsei zoen verloren we vier wedstrijden en nu zitten we al op drie. Het is duidelijk dat het niet helemaal loopt zoals we willen, maar er is geen sprake van paniek." Volgens Geldof heeft Swift het ook niet getroffen met de poule. Die is, in vergelijking met vorig jaar, heel sterk. Er zit geen promo vendus uit de tweede klasse bij, maar wel meerdere teams die zijn teruggekomen uit de overgangs klasse. „We krijgen dus niets meer cadeau", zegt hij. „Voor elk resultaat moet hard gewerkt wor den." Vanavond speelt Swift thuis tegen middenmoter Vriendenschaar. „Da's ook een sterke ploeg. Het on derlinge verschil zal wel klein zijn. Maar onze kansen zouden zo maar eens kunnen keren. Als we het momentum zomaar kwijtra ken, kunnen we het ook zomaar terug krijgen." MIDDELBURG - Als trainer vindt Dennis Plantinga het niet zo erg dat er regelmatig verloren wordt. Maar als coach zou de Middel burger wel wat vaker willen win nen. „De eerste klasse D is een harde leerschool", zegt hij. „Sommigen hebben nog niet zo vaak verloren bij de senioren en voor hen is het goed om dit eens mee te maken. Ze leren spannende wedstrijden te spelen en rustig te blijven in spannende eindfases." Maar als Plantinga op de bank zit, ziet hij z'n team het liefst win nen. „Dan denk ik: o, waarom valt het niet een keer onze kant op." Als zij tegen mij zeiden dat ik een strafrondje moest varen, dan deed ik dat Ik had geen idee. Het weer in het Schouwse Scharendijke is niet best. De lucht is donker en om de haverklap vlie gen de spetters je om de oren. Daarnaast maakt de stevige wind het ont zettend koud. Maar eenmaal op de eindbe stemming aangekomen, verdwijnt dit gure gevoel al snel. Aan de keukentafel van het mooie grote huis, dat ook dient als Bed Breakfast, zit namelijk een veertienjarig meisje dat met glinsterende ogen en een brede glimlach vol enthousiasme vertelt over haar passie: zeilen. De eerste keer dat Esmée van Drielen met een boot het water op ging om de strijd met de wind aan te gaan, was ze nauwe lijks zeven jaar oud. Met een door haar va der gemaakte Optimist, een eenmans jeugdzeilboot, trok ze naar de haven om kennis te maken met het varen. „Ik deed mee aan zeilkampen die ieder jaar hier in de haven werden georganiseerd", vertelt ze over haar eerste ervaringen met de boot. „Die kampen in de haven vond ik ontzet tend leuk en de begeleiders zeiden dat ik het best goed kon", gaat de jonge zeilster verder. „Toen heb ik, ik was een jaar of ne gen, besloten om mee te gaan doen aan de Delta Combi. Dat zijn jeugdwedstrijden in Zeeland." Deze wedstrijden vielen in eerste instantie een beetje tegen. Vooral de tegenstanders lieten haar een beetje schrikken. „Tijdens zo'n wedstrijd gaat het er best hard aan toe op het water en dat vond ik niet zo leuk", zegt ze. Haar moeder, Simonette van Drie- len-Van Zessen, vult aan: „Ik weet nog dat ze van het water kwam en vertelde dat ze nooit meer wilde zeilen. 'Iedereen is alleen maar aan het schelden en ze zijn helemaal niet aardig!', zei ze toen." Zo gezegd, zo gedaan. Esmée ging het wa ter niet meer op. Tot ze niet veel later besef te dat ze het toch wel een heel leuke sport vond. „Toen zijn we toch weer naar een wedstrijd gegaan", vertelt haar moeder. „Ze voer alle jongens - haar tegenstanders waren allemaal grote, oudere jongens en Esmée was best een klein meisje - voorbij. Dat vonden ze natuurlijk niet zo leuk." „Zij moesten er heel erg aan wennen dat een meisje ook van hen kon winnen", vervolgt Van Drielen-Van Zessen haar verhaal. „Maar ook Esmée moest eraan wennen dat die winnaarsmentaliteit aanwezig is tijdens wedstrijden en zij moest die mentaliteit gewoon nog ontwik kelen." „Maar ik was toen ook wel echt nog een jong, klein meisje", neemt de zeilster het woord weer over. „Ik snapte de spelregels nog niet zo goed, moest alles nog een beet je uitvinden. Dat kregen de jongens ook in de gaten, dus die begonnen daar gebruik van te maken. Als zij tegen mij zeiden dat ik een strafrondje moest varen, dan deed ik dat. Ook al moest dat niet. Ik had gewoon geen idee." Dit trucje gebruikten de jongens, totdat Van Drielen begon te begrijpen dat ze haar in de maling namen. „Op een gegeven mo ment had ik de spelregels beter door en toen besefte ik dat het helemaal niet eerlijk was wat zij deden", zegt ze lachend. „En het leuke is: aan het einde van het seizoen werd Esmée kampioen", vertelt haar moe der trots. Inmiddels is de veertienjarige zeilster uit Scharendijke uitgegroeid tot één van de grootste talenten van Nederland. Zo heeft ze op meerdere internationale toernooien, waaronder een aantal EK's en WK's, laten zien met de top mee te kunnen. Maar om te kunnen presteren, moet je hard werken. Daar weet Van Drielen alles van. „In de weekenden train ik met de top van Nederland in mijn leeftijdscategorie, in Me- demblik. Dat ligt aan het IJsselmeer", ver telt ze hierover. „We zijn daar niet alleen om te oefenen met het varen. We krijgen bijvoorbeeld ook theoretische lessen en krachttraining. Zeilen is namelijk niet al leen maar in een bootje op het water dob beren en je door de wind naar de finish la ten blazen. Er komt nog veel meer bij kij ken, zoals tactieken, strategieën en het vergt ook veel kracht." Maar zoals iedere veertienjarige moet het toptalent ook gewoon naar school. „Ik zit op het tweetalig VWO in combinatie met technasium (een onderwijsvorm waar de bètavakken centraal staan)", legt ze uit. „Dat is best een pittige opleiding, maar ge- Aanvankelijk zag het er zonnig uit voor De Bruijn, toen hij na 22 beurten met 24-33 leidde. De Viet namees gaf echter niet op en kwam met een serie van negen knap terug. Vanaf dat moment nam de druk toe en werden er vooral door De Bruijn kansen ge mist. Tran ging als eerste uit en De Bruijn maakte nog gelijk, 40-40 na 29 beunen. Een barrage moest de beslissing brengen. Tran, die mocht begin nen, legde met zes de lat voor de Bruijn erg hoog. Te hoog, bleek vervolgens, want bij drie stokte zijn productie en was zijn uitscha keling een feit. De Leidenaren nemen in de ere klasse de derde plaats in en incas seerden alleen tegen HRC een ne derlaag. Trainer/speler Brian Hen dry kan geen beroep doen op de geblesseerde Scott Flanagan en Rowan Geuze, maar ziet het duel met vertrouwen tegemoet. Na twee zeges op rij staat Oemoeme noe nu achtste. De kampioenspou le is zo goed als onbereikbaar, maar de Middelburgers proberen nog wel zo hoog mogelijk te eindi gen. Dat levert extra punten op bij de start in de plate poule. Het duel gaat om 15.00 uur van start. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Swift heeft het mo mentum even niet. Dat is de enige verklaring die Richard Geldof, de 32-jarige aanvoerder van de Mid delburgse korfbalploeg, heeft voor de slechte resultaten in de maand november. „Waar we in de voor bije twee a drie jaar spannende wedstrijden nét wel wonnen, doen we dat nu nét niet." Richard Geldof Esmée van Drielen Meisje van het water door Joop van den Oudenhoven HURGHADA - Jean Paul de Bruijn is tijdens het wereldbekertoernooi driebanden in Egypte in de achtste finales uitgeschakeld. De Hulsten aar verloor in Hurghada na barrage van de Vietnamees Quyet Chien Tran. Jean Paul de Bruijn MIDDELBURG - De rugbyers van Oe moemenoe spelen vandaag op sportpark De Sprong tegen Diok, de club die eind vorige eeuw het vaderlandse rugby domineerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42