.4 I Salvador, ooit Nederlands Porto Alegre, de vrolijke haven Sao Paulo 'n enorme metropool I tm I 15 juni 20 juni 20 juni HALVE FINALE nooistart in het heetste gedeelte van Brazilië ontloopt. Ook met de reistijd valt het mee. „Dit is onder meer gunstig voor de hersteltijd van de spelers." Toch zou hij Louis van Gaal niet zijn als hij niet enkele kantteke ningen zou plaatsen. „We spelen om 16.00 uur in Salvador, dat is goed, want dan gaat de zon in de tweede helft al onder. In Porto Alegre spelen we om 13.00 uur, maar daar is de temperatuur niet zo hoog. In Sao Paulo trappen we ook om 13.00 uur af, dat kan nog wel een beetje 'tricky' zijn." Oranje-captain Robin van Persie, die de loting thuis in Manchester volgde, ziet het allemaal wat roos kleuriger. De all-time topscorer van het Nederlands elftal sprak van een 'interessante en leuke' lo ting. Voor Van Persie wordt het wellicht de laatste kans om einde lijk op een groot toernooi te excel leren. „Het is bijzonder dat we het WK beginnen tegen de tegen stander waar we vier jaar geleden in de finale tegen geëindigd zijn. Ik vind het mooi dat we bij de eer ste gelegenheid meteen de kans krijgen dat goed te maken. Na die wedstrijd weten we ook meteen waar we staan." Volgens de spits van Manchester United is het speelschema van Oranje gunstig. „De volgorde van de duels is goed. Australië is fy siek een ijzersterk land. Van een eerdere interland staat me bij dat die erg lastig was. Chili is in Ne derland misschien niet zo be kend, maar ik heb delen van hun wedstrijd tegen Engeland op Wembley gezien en daar speel den ze echt goed. Chili won daar met 2-0." Van Persie is blij dat Oranje voor alsnog niet naar het Amazone-ge bied hoeft te reizen. „In de voor bereiding met Manchester United heb ik meegemaakt hoe het is om van een 'normaal' klimaat naar een plaats met zo'n hoge lucht vochtigheid te verhuizen. De internationals keken ook al met enige opwinding vooruit op de rest van het toernooi. De kans is groot dat Nederland, na de groepsfase stuit op gastland en topfavoriet Brazilië. Vier jaar gele den werd de vijfvoudig wereld kampioen in een heroïsche wed strijd in Port Elizabeth uit het WK gekegeld. Robben: „Dat was het eerste waar ik thuis op de bank aan dacht. Brazilië is de favo riet om het toernooi te winnen, la ten we die nog maar even ontlo pen. Dus zit er waarschijnlijk niets anders op dan eerste te wor den in onze poule." Niet in Rio de Janeiro, maar in Sal vador is jaarlijks het meest swin gende carnaval van Brazilië. De stad in het noordoosten van het land kent sterke Afrikaanse in vloeden. Veel van de drie miljoen inwo ners stammen af van vroegere sla ven die in het verleden voor Por tugezen en even voor Nederlan ders op de vele plantages in regio werkten. Nederlanders bezetten de stad tussen 1624-1625 en 1646-1647. Salvador was tot 1763 de hoofd stad van Brazilië en is ook bekend van Capoeira, vroeger een bikkel harde Afrikaanse vechtsport maar nu inmiddels een wilde dans. De mooie oude binnenstad staat op de werelderfgoed lijst van Unesco. De bekende oud-voetballer Bebe- to werd in 1964 geboren in Salva dor. De futuristische Bahia-arena biedt plaats aan ruim 52.000 toe schouwers. Zij kunnen tijdens het WK vier groepswedstrijden, een achtste finale en een kwartfi nale bekijken. In Salvador staat op vrijdag 13 juni de herhaling van de WK-finale van 2010 op het programma: Span- je-Nederland. Porto Alegre, vrij vertaald vrolijke haven, is met zo'n 1,5 miljoen in woners een van de grootste ste den in het zuiden van Brazilië. De geboorteplaats van voetballer Ronaldinho werd aan het einde van de achttiende eeuw gesticht door Portugezen en al snel over spoeld door immigranten uit voor namelijk Duitsland, Polen en Ita lië. Porto Alegre is vanwege de ve le bomen in de omgeving een van de meest groene steden van Brazi lië. De invloeden van het nabijgele gen Uruguay, Paraguay en Argenti nië zijn er duidelijk zichtbaar. Zo drinken veel inwoners van Porto Alegre ook de bittere thee Chi- marrao met een rietje. Porto Alegre is ook een echte voet- balstad. Gremio verloor in 1995 in de finale van de wereldbeker na strafschoppen van Ajax. Nacional, de andere grote club uit Porto Alegre, voetbalt voor eigen publiek in Estadio Beira-Rio, dat speciaal voor het WK is gereno veerd voor vier groepswedstrij den en een achtste finale. Oranje speelt op woensdag 18 juni de tweede groepswedstrijd op het WK in Porto Alegre tegen Au stralië. Sao Paulo is met ruim 22 miljoen inwoners met afstand de grootste stad van Brazilië. De gemeente heeft een oppervlak te van meer dan 1500 vierkante ki lometer. Het duurt ook even voor dat je vanuit het vliegtuig af scheid hebt genomen van Sao Pau lo. Vanuit de lucht blijf je maar huizen zien. De metropool telt meer dan 18.000 gebouwen van meer dan vijftien verdiepingen. Alleen boven Los Angeles vliegen dagelijks meer helikopters in de lucht dan in Sao Paulo, waar het tijdens het WK voornamelijk droog zal zijn. Het natte seizoen is in onze winter. Corinthians, Pal- meiras en Sao Paulo FC zijn de be kendste clubs van de miljoenen stad, die de motor van de groeien de Braziliaanse economie is. Uit Sao Paulo komt meer dan veertig procent van Braziliaanse indus triële productie. In de fraaie Sao Paulo Arena, waar van vorige week een deel van het dak instortte, kunnen ruim 65.000 toeschouwers genieten van vier groepswedstrijden, een achtste finale en halve finale. Oranje speelt er op maandag 23 juni de laatste groepswedstrijd te gen Chili. ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 SPORT 39 Duitsland Argentinië 15 juni 2 3 4 Brasilia H 15 juni Rio de Janeiro 16 juni Salvador H 17 juni Belo Horizonte Zwitserland Ecuador Argentinië Bosnië Herzegovina Duitsland Portugal België Algerije Porte Alegre 1 1 16 juni Curitiba 1 1 16 juni Natal 1 1 17 juni Cuiaba Frankrijk Iran Ghana Rusland Honduras Nigeria VS Zuid-Korea Salvador H 21 juni Belo Horizonte H 21 juni Fortaleza 22 juni Porte Alegre Zwitserland Frankrijk Argentinië Iran Curitiba H 21 juni Cuiaba H 22 juni Honduras Ecuador Nigeria Bosnië Herzegovina 25 juni Manaus H 25 juni Porte Alegre B 26 juni Honduras Zwitserland Nigeria Argentinië 25 juni Rio de Janeiro H 25 juni Salvador H 26 juni Ecuador Frankrijk Bosnië Herzegovina Iran Duitsland Ghana VS Portugal Portugal Ghana VS Duitsland Zuid-Korea Algerije Manaus H 22 juni Rio de Janeiro België Rusland Brasilia H 26 juni Curitiba Algerije Rusland Recife H 26 juni Sao Paulo Zuid-Korea België 30 juni Brasilia 1E 2F Brasilia 30 juni Porte Alegre 1G 2H 1 juli Salvador 1H - 2G 1 juli Sao Paulo 1F 2E Salvador 1 12 juli Sao Pau o Brasilia infographic De Persdienst bron FIFA nu maar pakken'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39