SPORT i i Engeland in groep des doods en in de 'jungle' van Manaus I Oranje begint op 13 juni 2014 aan een klim die fraaie vergezichten biedt, maar ook diepe dalen in zich heeft. pzc.nl/kustmarathon Sinterklaas zet atleten in het zonnetje Michel Mulder slaat zijn slag op 500 meter Zeeuws zeilmeisje wil naar de top van de wereld WK 2014 De paring aan wereld kampioen Spanje, het frivole Chili en het taaie Australië leverde in het kamp van Oranje ambiva lente gevoelens op. De tevreden heid zat 'm vooral in het gunstige reisschema, waardoor de selectie en de supporters allerlei klimato logische rampscenario's bespaard blijven. Het vervelende aan dit lot - en daar gaat het uiteindelijk toch om - is de kracht van de op positie en het feit dat er een gehei de kans bestaat dat Oranje bij een geslaagde groepsfase in de tweede ronde op gastland en WK-favo- riet Brazilië stuit. Maar voordat iedereen al aan een optreden tegen de Brazilianen gaat denken, Oranje moet eerst maar eens in die tweede ronde te rechtkomen. Dat de grote Spaanse sportkrant AS groep B meteen uit riep tot 'poule des doods' is over dreven, maar dat het geen achtelo- ze wandeling over de rode loper wordt voor de mannen van Louis van Gaal, dat staat vast. Eigenlijk zit het er een beetje tussenin. Als je naar de groep van Duitsland kijkt, kun je stellen: het had veel slechter gekund. Maar wie een blik op de poules van Frankrijk en België werpt, zal constateren dat van een droomlot ook geen sprake is. De poule van Oranje prikkelt, daagt uit, biedt perspec tief, maar zit tegelijkertijd vol ge vaar. Kortom, het is een poule van alles en nog wat. Een poule van schoonheid en duistere kanten. Over de favoriet bestaat geen en kele discussie. Hoewel Spanje op de voorbije Confederations Cup een wat uitgebluste indruk maak te, heeft de ploeg die al sinds 2008 het mondiale voetbal re geert, nog altijd een selectie om van te watertanden. Dat de selec tie onder 21 jaar (met spelers als Thiago en Isco) de voorbije zomer de Europese titel behaalde, be wijst nog eens dat er nog genoeg kwaliteit voorhanden is. De eer ste wedstrijd van Oranje op het WK van 2014 was de finale van 2010. Dat zegt genoeg over het loodzware begin. Na Spanje wacht Nederland de nummer 59 van de wereld, Austra lië, en voor dat duel gelden geen excuses. Die wedstrijd moet een driepunter opleveren. Australië heeft weliswaar de naam onver zettelijk te zijn, Oranje kan zich tegen deze ploeg geen uitglijder permitteren. Bij Spanje en Australië weet Oran je wat het krijgt, het linke schuilt in de derde tegenstander, de hui dige nummer 15 van de wereld Chili. Arturo Vidal (Juventus) en Alexis Sanchez (FC Barcelona) zijn de grote sterren en wij in Ne derland kennen vooral Felipe Gu tierrez van FC Twente. Op het WK van 2010 speelde Chili in de poule het leukste voetbal, bracht het de latere wereldkampioen Spanje aan het wankelen, en sneu velde het uiteindelijk in de twee de ronde tegen Brazilië. Die selec tie vol frivoliteit is in de voorbije jaren aangesterkt. Met andere woorden: Chili is een geduchte te genstander voor Oranje, al is het maar de vraag wat er in zo'n laat ste groepswedstrijd nog te verdie nen valt. Op voorhand valt daar niets van te zeggen en dat zegt misschien wel alles over het even aantrekkelijke als verraderlijke ka rakter van groep B. Het klimaat in de stad in het oer woud van de Amazone leek hem weinig aanlokkelijk. De uitkomst liet zich raden. Engeland speelt zijn eerste duel op het WK in Ma naus tegen Italië, in een groep die verder bestaat uit Uruguay en Cos ta Rica. Zonder twijfel geldt deze poule als een van de zwaarste. Zich beklagen hoeven de Engel sen niet. Als de FIFA de ranking had gevolgd, zou niet Italië maar Frankrijk in pot 2 zijn beland. De wereldvoetbalbond koos echter voor een 'voorloting' om een land eruit te pikken. De uitkomst zorg de in elk geval voor interessante affiches. Italië reikte tijdens het EK in Po len en Oekraïne tot de finale, waarin werd verloren van Spanje (4-0). Uruguay won in 2011 de Co- pa America, het Zuid-Amerikaan se equivalent van het EK, en greep een jaar eerder op het WK in Zuid-Afrika net naast brons. Alleen Costa Rica kan niet bogen op glanzende resultaten. Sterspe ler Bryan Ruiz is de man die bij zijn Engelse club Fulham juist als grote miskoop geldt. Engeland mag blij zijn als het als tweede eindigt in groep D. Vooral Uruguay spreekt tot de verbeel ding. Sterren als Luis Suarez en Edinson Cavani staan garant voor spektakel, net zoals Mario Balotel- li en Andrea Pirlo bij Italië. Het schema geeft in elk geval voldoen de aanleiding tot het uiterste te gaan. De nummer twee wacht waarschijnlijk Colombia, waarna een ontmoeting met titelfavoriet Brazilië op de loer ligt. Als het aan de burgemeester van Manaus ligt, valt dit lot ten deel aan Engeland. Hij voelde zich in zijn eer aangetast door Hodgson, die het waagde de leefbaarheid van zijn stad in twijfel te trekken. ZATERDAG 7 december 2013 SCHAATSEN S - J* ZEILEN Oranje: tussen hoop en vrees x ANALYSE KANSEN ORANJE door Leon ten Voorde I Louis van Gaal kijkt gespannen naar de loting. Met de uitkomst was hij niet onverdeeld gelukkig, foto Vanderlei Almeida door Geert Langendorff MANAUS - Een politiek weinig han dige uitspraak keerde als een boe merang terug in het gezicht van Roy Hodgson. De bondscoach van Engeland liet zich voor de loting ontvallen liever niet in Manaus te voetballen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37