Verdriet, en een groot gevoel van dankbaarheid Chaos dreigt bij automatische betalingen IN HET NIEUWS 3 Het nieuws sloeg in als een bom. Maar na het overlijden van Mandela is er niet alleen verdriet. KAAPSTAD - Het is druk op de Grand Parade, het centrale plein in Kaapstad. Er worden bloemen gelegd, kaartjes geschreven. Er wordt gelachen, gezwegen, een traan weggepinkt. Een vrouw van in de twintig, gekleed in een zwart T-shirt met een afbeelding van Mandela, laat haar kin op haar borst rusten terwijl haar moeder bidt. Het boeket in haar armen trilt onder haar schokken de schouders. Dan haalt ze diep adem, recht ze haar rug en legt ze haar fresia's op de groeiende sta pel bloemen. Net als de bloemenzee, groeit de menigte op het plein gestaag. Jong, oud, zwart, blank, student, zakenlieden, ouders met kinde ren, stelletjes, daklozen en alles er tussen in. Iedereen wil zijn eer be tuigen aan de Vader van de Natie en niemand lijkt het uit te maken wie je bent, welke kleur je huid heeft, in welke god je gelooft. Hier op de Grand Parade, de plek waar Mandela na zijn vrijlating zijn eerste toespraak hield, is ie dereen vandaag gelijk. Het is een intens mooi ogenblik voor een land dat nog altijd en in veel op zichten zo ontzettend verdeeld is. Hier zal aan het einde van de mid dag een interreligieuze gebeds dienst plaatsvinden, voor ieder een die Mandela op spirituele wij ze wil herdenken. Het evenement is in lijn met zijn strijd voor en zoektocht naar tole rantie, verzoening en saamhorig heid, zeggen de organisatoren. Dan is er uit het niets gezang. Een vrouw met lange dunne zwar te vlechtjes gaat voor. Het is een oud strijdlied, maar aangepast ter ere van de voormalige president. Haar stem weet de somberheid in een klap te versplinteren, en één voor één beginnen omstanders mee te zingen, te klappen en te dansen. Het is een kippenvelmo ment. De 71-jarige Cathy Telemachus glimlacht. Met haar zoon aan haar zijde vertelt ze dat het zo moet zijn. „We moeten niet rouwen om zijn dood. We moeten Mande- la's leven vieren. Hij heeft ons na melijk vrijheid gebracht", vertelt de voormalig verzetsvrouw, die de Zuid-Afrikaanse vlag om haar schouders heeft geslagen. „Wij zijn nu vrij. Blank, zwart, mensen van gemengde afkomst; iedereen is nu vrij. Die vrijheid, die gaat nooit meer weg en dat moet ge vierd worden." ANC-woordvoerder Xolavi Sotas- he denkt er net zo over. „Het is nu aan ons om Mandeia's nalaten schap in stand te houden. Madi- ba's leven draaide om anderen, niet om zichzelf. Hij wilde Zuid-Afrika en de mensen vereni gen, ongeacht huidskleur en af komst. Hij had gelijkheid en broe derschap voor ogen. Daar kunnen we allemaal van leren", vertelt hij. Met geruchten over geweldsuit barstingen na Mandeia's overlij den maakt de zichtbaar vermoei de Sotashe meteen korte metten: „Dat is onzin. Mandela speelde al lang geen politieke rol meer. Men sen hier weten dat..Bovendien hebben Zuid^-Afrikanen meer aan hun hoofd op dit moment." In het gemeentehuis is de sfeer te rughoudender. Mensen staan in de rij om condoleanceregisters te ondertekenen. Dan schalt opeens Free Nelson Mandela uit de boxen. Her en der beginnen mensen zachtjes mee te deinen op de op zwepende klanken. Tegen vijf uur 's middags is de Grand Parade veranderd in een zee van mensen. Duizenden men sen staan hier zij aan zij, arm in arm, te luisteren naar de preken. Moslims naast christenen, Joden naast atheïsten, blanken naast zwarten. Het nationale volkslied wordt ingezet. Nkosi Sikelel' iAfri- ka, God Zegen Afrika, galmt over het plein. Weer een kippenvel mo ment. Meer dan verdriet doorstroomt me nu een groot gevoel van dank baarheid: Mandela kon op hoge leeftijd vredig overlijden in zijn ei gen bed, omringd door de men sen die hij liefhad. Conny Braam stond destijds via een verborgen modem rechtstreeks in contact met Mandela, die toen nog in de gevangenis op Robbeneiland zat. Zo kon een operatie opgezet wor den waarbij tientallen Nederlan ders riaar de frontlijnstaten gin gen. Wij werden uitgekozen om dat we met onze band RK Veul- poepers BV de acties van de Anti- Apartheidsbeweging Nederland altijd hadden gesteund. Na een op- leiding zijn we hand- en span diensten gaan verrichten. In ons geval het runnen van een safehou se in Zimbabwe, grimeren en trai nen van vermommingen voor ver bannen ANC'ers en smokkelen van papieren. Mandela was toen nog een vrijheidsstrijder en zijn ANC had een gewapende tak. Het apartheidsregime opereerde met veel geweld. De ballingen en geheime strijders die bij ons verbleven waren vaak totaal uitgeput en soms ook moe deloos en depressief. Ze hadden het er vaak over dat ze wel weer eens gewoon een potje wilden voetballen, genieten van een mooi concert, bij hun familie zijn. Zij waren ook maar gewone men sen die in de strijd terecht waren gekomen omdat ze niet anders konden. Geen oorlogszuchtige haatdragende fanatici, maar men sen die, door de omstandigheden gedwongen, gewapend opkwa men voor hun rechten. Daarom ook kon Mandela na de overwin ning de verzoening prediken en kon het volk deze vrede aan. Hoe het ook anders afhad kun nen lopen laat Mugabe zien in Zimbabwe. Maar in dat grote Zuid-Afrikaanse gezin heeft papa Mandela zijn werk gedaan, de zo nen en dochters kunnen trots zijn op deze vader. Excuses voor foute uitlatingen De Telegraaf heeft gisteren excuses aangeboden voor een online artikel waar een link werd gelegd tussen het overlijden van Nelson Man dela en de viering van Sin terklaas en Zwarte Piet. Ook bestuurder John de Laet van GroenLinks in Amster dam-West betuigde spijt: hij vergeleek in een tweet Nelson Mandela met 'hoofd piet'. Assad: Mandela was tegen tirannen Nelson Mandela was 'een in spiratie voor vrijheidsstrij ders en een waarschuwing aan het adres van tirannen'. Dit zei de Syrische presi dent Bashar al-Assad in zijn boodschap van rouw naar aanleiding van de dood van Mandela. „Zijn strijd is een inspiratie voor alle kwetsba re volkeren", aldus de niet onomstreden Syrische presi dent. Oude autobiografie is al uitverkocht De vraag naar Nelson Mandela's autobiografie De lange weg naar de vrijheid uit 1994 is sinds zijn overlijden sterk gegroeid. In veel win kels is het boek niet meer te krijgen. Uitgeverijen ver wachten komende woens dag een nieuwe herdruk. Ook buiten Nederland be heerst Mandela de top van boekenlijsten. Bloemenzee bij standbeeld Bij het standbeeld van Nelson Mandela in Den Haag zijn gisteren tientallen bossen bloemen neergelegd. Het standbeeld werd vorig jaar onthuld door de Zuid-Afrikaanse aartsbis schop in ruste Desmond Tu tu. Het is ongeveer vier me ter hoog en wordt vergezeld door een plaquette. Door mislukte incasso's krijgen bedrijven met grote vertraging geld binnen en lopen klanten de kans dat ze één maand niets en de volgende maand twee keer de huur of het kabelabonnement moeten betalen. Oorzaak zijn nieuwe Europese re gels die vanaf februari gelden voor het betalingsverkeer in alle Europese landen. Als er niet vol doende saldo op de rekening van een klant staat vervalt in bepaalde gevallen de incasso-poging. Nu kijken banken vaak enkele dagen later opnieuw naar het saldo. Ook volgen er allerlei technische wijzi gingen bij de betalingen. Ziektekostenverzekeraar VGZ zag vorige maand een test met 150.000 automatische incasso's bij klanten mislukken; kabelbedrijf Ziggo kreeg 125.000 automatische incasso's retour van de bank zon der dat er één cent werd geïncas seerd. Ook een Amsterdamse woningcor poratie zag 18.000 automatische betalingen de mist ingaan. Proble men deen zich ook voor bij ener gieleverancier Eon Benelux, drink waterbedrijf Brabant Water en bij verzekeraar Achmea. Een woordvoerder van Achmea noemt de wijzigingen in het Euro pees betaalverkeer 'ingewikkelder dan de invoering van de euro'. Volgens Achmea hebben alle gro te bedrijven die gebruikmaken van automatische incasso last van problemen en wordt in samen spraak met De Nederlandsche Bank naar een oplossing gezocht. De problemen lijken veelal een technische oorzaak te hebben. Of bedrijven of banken daarvoor ver antwoordelijk zijn is onvoldoen de duidelijk. Ziggo incasseert het misgelopen abonnementsgeld van november deze maand; 18.000 huurders van woningcor poratie Stadgenoot in Amsterdam moeten in december twee keer huur betalen. Een op tien huur ders heeft al laten weten daarvoor geen geld meer te hebben. VGZ wil de 150.000 klanten geen dub bele rekening sturen in december en geeft hen tot 18 januari tijd om de achterstallige premie per ac ceptgiro te voldoen. Nederlandse bedrijven lopen ach ter bij het aanpassen van automa tische incasso's aan de nieuwe Eu ropese richtlijnen. Volgens de laat ste metingen, eind augustus, ging maar 2,8 procent van alle automa tische incasso's via de nieuwe re gels; in de overige Europese lidsta ten lag dat cijfer op 7,18 procent volgens de Europese Unie. DICKENS KERSTMARKT IN VEERE Heden KIJKDAG ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 leven gaan vieren' door onze correspondent Miriam Mannak Lees ook: pagina 8 en 9: Held van de wereld pagina 10 en 11: Waardig kandidaat voor onster felijkheid pagina 12 en 13: Boegbeeld door slimme propa ganda www.pzcnl/mandela door Zjef Naaijkens DEN BOSCH - Mijn vader is net zo oud als Nelson Mandela, ze schelen nog geen jaar. Beiden hebben ze een zeer grote familie en ze heb ben voor mij meer gemeen. In 1987 werd ik, samen met mijn vrouw Loutje Bosch, door Conny Braam gevraagd deel te nemen aan de geheime Operatie Vula in zuide lijk Afrika. Ik moest meteen aan mijn vader denken, die in de Twee de Wereldoorlog in het verzet ge strande piloten over de grens smokkelde. AMSTERDAM DAMASCUS AMSTERDAM DEN HAAG door Chris van Alem AMSTERDAM - Er dreigen na 1 fe bruari grote problemen bij de auto matische incasso van huren, ener gievoorschotten, rekeningen van kabel- en telecombedrijven en pre mies van ziektekostenverzekeraars. pagina 17: 'Saldo te laag, dan ook geen incasso' Volgend weekend zat. 14 dec. 11.00-21.OOu zon. 15 dec.11.00-17.00u Plus nog 3!!! andere kerstmarkten. JlS 1» www.stad-veere.nl MIDDELBURGS VEILINGHUIS 13.00 - 16.00 uur Tevens zondag maandag 13.00 - 16.00 uur Houtkaai 9, Middelburg www.middalburgaveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3