ZEELAND Mbo'ers koken in restaurant *WM Thermphos-curatoren willen dat minister Kamp de toegezegde 3,5 miljoen euro voor langer openhouden fabriek betaalt. Grenspaal 315 almanak terug op de plek 0lk,mlom Hannie Kool- Blokland hield een dagboek bij Overzicht van alle Zeeuwse kerst- en winteractiviteiten GENERALE REPETITIE VOOR HET KERSTMENU PHILIPPINE - Grenspaal 315 staat weer op zijn vertrouwde plek aan de Binnenpolderweg bij Philippi ne. De gietijzeren paal uit 1843 werd sinds de winter 'vermist'. De paal is vermoedelijk geraakt door een landbouwmachine en de dijk af gerold. De zomer werd gebruikt om de paal op te knap pen en in beton te verankeren. De cadeaus zijn uitgepakt en tover den een lach op vele kindergezicht jes. Sinterklaas zit inmiddels alweer in Spanje. Maar de ouderdom be gint nu toch ook vat te krijgen op de krasse goedheiligman, merkte een Oost-Zeeuws-Vlaams jongetje. Hij bracht een bezoek aan Sinter klaas in het 's Landshuis in Hulst, waar de Sint de afgelopen weken lo- geerde. Het was een leuk gesprek, dat eindigde met een handvol snoep. Toen de Sint afgelopen week met zijn pieten een bezoek aan school bracht vroeg hij belangstel lend aan het ventje hoe hij heette. „Dat heb ik u vorige week al ver teld", reageerde het jongetje ver baasd. „Bent u dat nu al vergeten Tja, als je wat ouder wordt... ministerie blijft weigeren, sluit de curator een rechtszaak niet uit. Nu de gehoopte doorstart verke ken is, wordt de veiling van Thermphos-installaties en nog aanwezige voorraden voorbereid. Medewerkers van Troostwijk Auc tions brengen momenteel alles in kaart voor de online-veiling, die naar verwachting in de loop van december begint. Wie hoeveel bijdraagt aan de sa- neringskosten na sluiting van het fabrieksterrein, is nog steeds on duidelijk. Minister Kamp houdt de hand op de knip, bleek donder dag in een gesprek met commissa ris van de koning Han Polman en de gedeputeerden Ben de Reu en George van Heukelom. Ook Zee land Seaports acht zich er niet ver antwoordelijk voor. Het havenbe drijf wil zich zelfs financieel in dekken door het Thermphos-ter- rein in een aparte BV te stoppen. De curatoren praten inmiddels met de provincie en het havenbe drijf over een saneringsstrategie, in het geval EZ niks bijdraagt. De laatste twee vinden dat de totale boedelopbrengst (40 miljoen eu ro) aan de sanering moet worden besteed. De curatoren en grootste schuldeiser (het Luxemburgse A1MG van voormalig eigenaar Na hum Galmor) laten bij de rechter toetsen of de provincie en ZSP dat zomaar kunnen eisen. NIEUWDORP - De curatoren van Thermphos eisen dat het ministe rie van Economische Zaken (EZ) 3,5 miljoen euro betaalt voor het langer openhouden van de faillie te fosforfabriek. Volgens curator Steven van Boven heeft EZ toegezegd de bedrijfskos ten te betalen voor de periode waarin een doorstart van Therm phos is onderzocht. „Die toezeg ging is echter later ingetrokken." Het Oostenrijkse bedrijf Kalogeo had interesse om er duurzame 'groene' fosfor te maken. In sep tember stuitte de verkoop echter af op de saneringkosten van ter rein en fabrieksinstallaties. Het in bedrijf houden van de fos forfabriek kost een miljoen euro per maand. Het onderzoek naar de groene doorstart vergde zo'n drieënhalve maand. Onder de streep is EZ de curatoren 3,5 mil joen euro schuldig. Ze gaan hier nog een hartig woordje over wis selen met minister Henk Kamp. „Er is door het onderzoek naar de groene doorstart veel tijd en dus geld verloren gegaan. De bedrijfs kosten worden immers uit de boe delopbrengst betaald. Het ministe rie heeft toegezegd die kosten te zullen betalen. Wij gaan het mi nisterie aan die toezegging herin neren", zegt Van Boven. Als het Intratuin Koude kerke Gal ge weg 5, 0118-551623. Donderdag en vrijdag koopavond, www.i'ntratir .oonplaa» »i<We,bUrS bUrgeswat Cehuvo". vi kinderen www.pzc.nl/kerstmarkt DAGBOEK Curatoren eisen geld Tip? redactie@pzc.nl ZATERDAG 7 december 2013 door Frank Balkenende MIDDELBURG - Ozzie Hoogesteger (18, links) uit Oost-Souburg en Nando van As (20) uit Bruinisse leggen vrijdagmiddag de laatste hand aan het voorge recht van het kerstmenu: een frisse kalfstartaar, zacht gegaarde kaffsfilet, gefri tuurde polenta en frisse rettich. Het is de generale repetitie voor twee drukke weken. In Puur a la Carte, het restaurant van mbo-school Scaida in Middel burg, bereiden en serveren studenten van 11 tot en met 19 december tijdens de lunch en het diner in totaal zo'n vierhonderd vier- en vijfgangenmenu's. Ook proeven? Reserveren kan via www.puuralacarte.nl. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25