Willem III was meer dan 'koning Gorilla' Zomer in TURKIJE! All Inclusive ski plezier in Tirol! 20 BOEKEN Write Now! zoekt naar schrijftalent KRAS.NL Weinig oog voor mensenrechten in Nederland 14391 OZDERE KUSADASI ANTALYA BODRUM BOEK ONLINE of bel 0900-9697 MIDDELBURG - De inschrijving van Write Now!, de jaarlijkse schrijf wedstrijd voor jong literair talent, is geopend. Jongeren tussen de 15 en 25 jaar kunnen eraan deelne men. Zij mogen zowel proza als poëzie insturen. De inzendter mijn sluit 31 maart 2014. In april en mei vinden er voorron des plaats door het hele land. Zee land heeft sinds enkele jaren geen eigen voorronde meer. De dichtst bijzijnde voorronden voor Zeeuw se kandidaten zijn die in Antwer pen en Rotterdam. Het landelijke finaleweekend van Write Now! 2014 is op 21 en 22 juni in Rotter dam. De winnaar ontvangt onder meer een MacBook of iPad ter waarde van 1500 euro. pharosreizen.nl ■iamfSr zoek boekcode 13880 Inbegrepen 2/4-pk 249 319 349 379 329 249 2-k.appt. 299 349 369 419 349 299 429 599 Hij joeg schaamteloos op vrouwen en wild. Zijn driftbuien waren legendarisch. Willem Koning der Nederlanden. Oud-Needenaar Dik van der Meulen schreef zijn biografie. De eerste keer dat hij hoorde over Willem III dateert uit zijn jeugd. Vroeger in Nee- de, op weg naar school, wees zijn moeder hem weieens op een oude boerderij. Een familie van buiten, Hentzepe- ter, was er in 1866 komen wonen. Van de dochter des huizes Hendri- ka ging het verhaal dat ze het kind zou zijn van koning Willem III, een van de tientallen die hij er zou hebben verwekt. „Mensen hadden er weieens een koets gezien", zegt Dik van der Meulen (50). „Daar stapte dan een baardige man uit die spre kend leek op het gezicht dat ze zo goed kenden van de postzegels. Nu ik mijn boek geschreven heb, weet ik dat het niet kan kloppen. Maar het verhaal zegt wel iets over zijn reputatie. Die was en is tot op de dag van vandaag bijzon der beroerd." Ook Van der Meulen had aanvan kelijk een weinig positief beeld van de langstzittende koning van Nederland. „Koning Gorilla, werd hij door critici genoemd. Een on mogelijke man, een schertsfiguur. Maar hij zat wel 42 jaar op de troon." Waar zijn voorgangers Willem I en Willem II monumen tale boeken en standbeelden kre gen, ontbreken die bij hem. Van der Meulen kent er slechts een uit eigen waarneming: het borst beeld in de lange muur van de fa briek van de Koninklijke Ten Cate in Nijverdal. Het boek is versche nen samen met de biografieën van zijn voorgangers. De Utrecht se historici Jeroen Koch en Jeroen van Zanten schreven respectieve lijk over Willem 1 en Willem II. Drie koningen, geplaatst in het brede perspectief van hun tijd. Afwijkend van de heersende me ning stelt hij dat Willem meer was dan een gestoorde randfi guur. „Hij had wel degelijk in vloed. Veel meer dan tot dusverre is aangenomen. Natuurlijk werd zijn macht ingeperkt door de nieuwe grondwet, maar hij slaag de er tot op hoge leeftijd in het po litieke spel te beïnvloeden, soms zelfs beslissend." Van der Meulen noemt zijn eigen boek het meest anekdotische van de drie. Dat kan ook niet anders bij Willem III, de man die minis ters en personeel schoffeerde, het liefst in uniform liep, Schiedam tijdens onlusten wilde bombarde ren, een fortuin uitgaf aan zijn maïtresses, niet omkeek naar de kinderen uit zijn eerste huwelijk en zijn vrouw Sophie het liefst op het schavot zou zien. „Hij was bij vlagen zelfs sadis tisch. Toch ging dat niet zover als bij de Beierse koning Ludwig. Die werd op een gegeven moment af gezet. Willem III werd geboren in Brussel. Als oudste zoon van Willem II, de held van Waterloo, was hij de natuurlijke erfgenaam van de troon. Toen het vaderland hem in 1849 riep, wilde hij aan- Koning Gorilla blijft koning Gorilla, maar hij heeft wel menselijke trekjes vankelijk weigeren. „Hij had een maïtresse bezwangerd en wilde zich samen met haar vestigen als hereboer bij Lille. Haar brieven heb ik teruggevonden." Eén po tentieel explosieve kwestie wordt uiteindelijk door Van der Meulen ontkracht: het feit dat Willem niet de vader zou zijn van Wilhel- mina, het kind dat hij na zijn tweede huwelijk (met Emma van Waldeck en Pyrmont) kreeg. „Het is een verzonnen verhaal, bedacht door een redacteur van het tijd schrift De Rode Duivel. In zijn eindoordeel over de vorst is hij relatief mild. „Koning Goril la blijft koning Gorilla, maar hij heeft wel menselijke trekjes gekre gen. Mijn boek is in geen enkel op zicht een rehabilitatie, maar maakt het beeld wel completer. De laatste jaren waren een nacht merrie. Vlagen van woede en waanzin, achterdocht, extreme zuinigheid die zo ver voerde dat hij de sigaren van anderen oprook te. Twee dagen voor zijn dood, op de dag dat zijn vrouw regentes werd, kwam hij nog één keer over eind van zijn bed. „Een kamerdienaar vraagt hem dan om weer te gaan liggen. Wil lem, zoals altijd in de oppositie, zegt: 'Wie beveelt hier, gij of ik? Waarop die dienaar fluistert: 'Uwe Majesteit, en u alleen.' Om er vervolgens aan toe te voegen: 'Maar uw kamerdienaar weet dat een koning niet vallen mag." Die sterfkamer, in zijn favoriete paleis Het Loo, is er nog steeds. „Je ziet het voor je. 'Weet dat een koning niet vallen mag': de lading van die woorden is enorm. Het is het geheim van zijn koningschap. Iedereen om hem heen heeft er aan meegewerkt om hem niet te laten vallen. In een andere tijd, in normale omstandigheden, was hem dat nooit gelukt. Dan was hij onherroepelijk gevallen." Dik van der Meulen - Koning Wil lem III. Uitgerij. Boom, 39,90 eu ro. Is verschenen samen met bio grafieën over Willem I en Willem II. MIDDELBURG - Nederland staat met het belerende vingertje klaar als het om de mensenrechten in andere landen gaat. Zogauw het om mensenrechten in eigen land gaat, zijn regering en instanties veel minder alert. Dat stelt profes sor Barbara Oomen, dean van het University College Roosevelt in Middelburg, in haar nieuwe boek 'Rights for Others: the Slow Ho me-Coming of Human Rights in the Netherlands'. Ze noemt het familie drama in Zierikzee in 2010, waar bij een vader twee kinderen en zichzelf doodde, als voorbeeld van falende autoriteiten op het terrein van mensenrechten. Het boek wordt dinsdag in Den Haag aan minister Plasterk aangeboden, tijdens een bijeenkomst ter gele genheid van het 65-jarig bestaan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Meer informatie: www.writenow.nl ,antub b-daae^ arran^ff-monf C^hbho+e-l Kom skiën bij Innsbruck! Bij dit arrangement is bijzonder veel inbegrepen, zoals een skipas voor skigebied Götzens-Mutters. De Götzner gondellift ligt op slechts 750m van uw hotel. Voor de ski cracks die nog meer uitdagingen nodig hebben, is er het olym pische skigebied van Axamer Lizum. Uw verblijf Het clubhotel bestaat uit twee met elkaar verbonden gebouwen. Het ligt op ca. 300 m van het centrum en 250 m van de skibushalte. De Götzner Gondelbahn ligt op ca. 750 m. Er is een wellnesscentrum met binnenzwembad, sauna, relaxruimte en douches. U ver blijft in een twee-/vierpersoonskamer of een tweekamerappartement. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 13880 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. r» 5x overnachting met ontbijtbuffet 5x driegangenkeuzemenu/buffet afwisselend dag- en avond- programma (deels tegen betaling) gebruik wellness en zwembad 4-daagse Skipas Mutters Prijzen 05/01-25/01 26/01-08/02 09/02-15/02 16/02-08/03 09/03-15/03 16/03-22/03 Speciale aanbieding: 7-d Kerst en Oud 81 Nieuw-arrangement ind. 5-daagse skipas Prijzen 2/4-pk 21/12-26/12 399 27/12-01/01 529 2-k.appt. door Herman Haverkate Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: kosten Calamiteitenfonds 2,50) en resen/erings- kosten 20,- p.p.). Dik van der Meulen Exclusief te boeken bij KRAS.NL! Uitstekend beoordeeld! Hotel Voyage Torba* 6 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: 19 april t/m 25 oktober ruim opgezet en modern vakantiedorp voorzien van alle nodige faciliteiten voor een complete en luxe vakantie prachtig aangelegd in een groene m omgeving en in het centrum van Torba s 13 Zie www.kras.nl/72181 Zie www.kras.nl/72058 Zie www.kras.nl/72198 Zie www.kras.nl/77682 waarom zou je meer betalen persoon tenzij ild. Prijzen zijn exclusief reserve Maxima Paradise Resort 6 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 29 april t/m 11 oktober één van onze best geboekte vakantie- resorts in Turkije gelegen direct aan het zandstrand modern resort met prachtige kamers en uitzicht over zee Hotel Korumar De Luxe* 6 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 1 april t/m 23 oktober populair en luxe hotel direct aan zee prachtige ligging tegen de rotsen met uitzicht over de zee boek nu met hoge vroegboekkorting tot €115 p.p. Hotel Miracle Resort* 6 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 1 april t/m 27 oktober luxe hotel met ruime kamers aan het lange zandstrand van Lara absolute topper en zeer scherp geprijsd •scoort hoog op culinair gebied bij Nederlandse vakantiegangers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20