Di was hin woord Frans bie..! CULTUUR 19 Voorpremière film Mandela Veiling Caesuur voor Ballustrada Danny Vera Bruut! deed in mei van dit jaar van zich spreken bij het jazzfestival in Middelburg. Morgen is de formatie opnieuw in de stad, nu voor een concert in het Schuttershof. MIDDELBURG - Met de jonge jazz band Bruut! gaat het hard. Vorig jaar kwam hun debuutalbum uit en toerde de groep uitgebreid in binnen- en buitenland. Daarbij deden ze ook het North Sea )azz Festival en het Tokyo Jazz Festival aan. Onlangs verscheen al hun tweede album Fire. De opzwepende en hitsige jazz van het viertal is gestoeld op on der meer de Motownstijl en zeker Boogaloomuziek. Het nostal gische geluid, met altijd pakken de thema's, wordt ruig neergezet met een scheurend Hammondor gel en een snerpende saxofoon. Daarbij beperkt de band zich niet qua stijl. „Het tweede album borduurt ze ker voort op het debuutalbum", zegt saxofonist Maarten Hogen huis. „Maar er wordt nog meer ge mengd met andere stijlen zoals punk, grunge en afrobeat. De werkwijze is hetzelfde als op de vorige plaat. We schrijven alles met z'n vieren, al spelend in de re petitieruimte." De vele optredens droegen bij de ontwikkeling van het bandgeluid. „Ik denk dat onze sound als band vetter is geworden ten opzichte van bijvoorbeeld een jaar geleden. We hebben veel mogen optreden afgelopen jaar." Zoals gebruikelijk in de jazzscene spelen alle bandleden ook in ove rige ensembles. Zo heeft Hogen huis zijn eigen trio en kwartet en timmert hij flink aan de weg met The More Socially Relevant Jazz Music Ensemble van gitarist Rei- nier Baas. Natuurlijk nemen ze in vloeden daarvan mee naar Bruut!, en vice versa. „De kruisbestuiving tussen jazzmuzikanten is niet al leen leuk, het is ook heel belang rijk. Het zorgt ervoor dat je alert blijft, dat je niet vastloopt in de zelfde patronen en dat je blijft groeien. Iedereen van Bruut! speelt veel met andere muzikan ten in uiteenlopende genres en dat maakt ons individueel alleen maar sterker en daarom dus ook als groep." Met hun invulling van jazzmu ziek en de energie die daarbij ont staat wil Bruut! het imago van die muziek, zoals zij voelen dat het in Nederland leeft en leefde, aanpas sen. Dat lukt steeds beter. „Mo menteel zijn wij met Bruut! aan onze albumtour bezig en we doen hierbij ook een aantal pop podia aan. Deze podia hebben doorgaans een jonger publiek dan jazz-zalen. Het is goed om te zien dat popprogrammeurs ons dur ven neer te zetten. Het wil ook zeggen dat jazz aan een opmars bezig is. De Wereld Draait Door heeft ons geplaatst en ons album werd opgenomen in de reguliere albumhitlijst." Aan energie geen gebrek bij deze mannen. Het tweede album is nog maar net uit en de concert agenda staat al propvol. „We gaan de komende tijd veel spelen en we zijn zelf alweer toe aan nieu we stukken, dus we gaan waar schijnlijk binnenkort weer veel re peteren en nieuw materiaal schrij ven." VLISSINGEN - Mandela: Long Walk To Freedom, de verfilming van de autobiografie van de donderdag overleden Nelson Mandela, is maandag 9 en dinsdag 10 decern- ber als voorpremière te zien bij 'Film by the Sea door het jaar'. De voorstellingen zijn maandag om 20.00 uur in CineCity Terneuzen en dinsdag om 14.00 en 19.30 uur in CineCity Vlissingen. Een dele gatie van de Roosevelt Stichting is in Vlissingen aanwezig. De film draait vanaf 19 december in de Ne derlandse bioscopen. Morgen om 16.15 uur is in CineCi ty Vlissingen een Film by the Sea Special met de voorpremière van Saving Mr. Banks, met Tom Hanks en Emma Thompson. MIDDELBURG - Presentatieruimte Caesuur in Middelburg steunt Bal lustrada met een kunstveiling. Het in Zeeland gewortelde literai re tijdschrift verliest zijn provin ciale subsidie en dreigt daardoor te verdwijnen. Caesuur stuurde kunstenaars die Ballustrada willen steunen een vel Fontenaypapier (A4-formaat) toe met de vraag dat te gebruiken m voor een werk. Dat heeft vijftig re sultaten opgeleverd, die vanaf van daag zijn te zien bij Caesuur, ge- vestigd in de Lange Noordstraat in Middelburg. Zaterdag 21 september is vanaf 16.00 uur de openbare veiling van de werken. De bodemprijs is 50 euro per werk. MIDDELBURG - Het nummer The Devil's Son van Danny Vera, af- komstig van zijn nieuwe album Distant Rumble, is voorzien van een videoclip. Deze werd gisteren online gezet. De video, opgeno men in de Oostkerk in Middel burg, is gemaakt door de Middel burgse broers Matthias en Sebasti- aan Hoekman. Hij is onder meer te bekijken op dannyvera.com Ik stoeng er vlak nest, an de zielijn bie m'n Zoetelandse voetbalclubje, vandaehe 65 jaer oud hore! Een eêl hroep- je supporters van de bezoekende club, uut Schouwen. Langs de zie lijn op 't voetbalveld bin ik hin drukke verschiening en ik betrap- pe m'n eihen d'r nöha es op, da'k, zeer ten onrechte, nog deu een bril uut de zestiger jaeren van de vorige eêuw kieke nè 't gedoe mee de ronde bal. En die tied is echt vuuftig juur gelee! De meêst luudruchtige personen stoenge toevallig drek nest me en zodoende kon'k uldere conver satie goed vollehe. Hoewel a'k tien meter verder gestaen ao, ao'k ook hin woord gemist! Di was bo vendien hin woord Frans bie, oog stens Schouws! Het zouwe een oma, een dochter en een kleinzeu- ne geweest kunne ebbe, die m'n aandacht net zövee trokke as 't spil binnen de lijnen. Misschien waere ze ook hlad hin fermielje van mekaore en fantaseerde ik het mè! 't Ging nie aolemaele nè wens mee uldere favorieten, die ze aol goed bie naeme kende. Oma en dochter (ik noeme ze mè zö) ble ke kenners, vö 't kleinzeuntje leek twi keer drie kwartier te lang, wan die wou aolmè nè ruus of nè de kantine „Vroeger hienge ze op vriedagae- ven zupe en stoenge ze op zaeter- dag aol op scherp. Noe is 't aol uusje, boompje, beêstje en bin ze hlad niks mi", begon de dochter. „Ze moete he verjoenge", vond oma, die vervolgens ienkele spe lers op 't veld toeschreeuwde: „Hae es voetballe, Loopt (löapt...) es een bitje meer!" Ze waere toch a an de twiden elt bezig! Nae de spelers vonde ze 't toch beter de scheidsrechter d'r van langs te ge ven. En in nie mis te verstaene be woordingen! „Ie is partijdig, dat zie je zö!. In Walchere ore aol die ploegen voorgetrokke. Ie komt uut Goes lees ik ier... Ie moe hin voordeêlregel toepasse, nerregens vö nódig." Dat was de dochter. „Scheidsrechtertje toch, zie jie dat noe nie. Wat gaen ze joe nae de wedstrijd geve, ier in Zoutelande. Oevee vis krieg jie..? Oh, neê, in Zoutelande ebbe ze hin vis!", vul de oma an. Ik kon 't nie laete om oma d'r op attent te maeken da ze een durpje of wat mis was. „Vis geve ze alleên an de scheidsrechter in Aernemuë mévrouw, in Zoetelan- de kriehe aole scheidsrechters een zeumer lang een gratis strand- kotje, as ze ons laete winne", zei ik mee een effen gezicht. Ze keek me alleên an of ik een stoorzen der was. Even laeter wier eên van uldere helden d'r ook nog es uut- gestierd en toen waere de rapen gaar (de raepen gaer) Een waerdelöze vent, die kom na tuurlijk zelf ook uut Walchere. Die krieg wè twi strandkotjes, dienk ik", brulde oma. Om ze wi even in de werkelijkheid te brien- gen ebbe'k gezeid, dat ze het in Goes nie leuk vinde, da ze d'r ei- hen zö vergist..! Dat ao hin zin. „Een waerlöze lui, een kut-scheid- rechter", brieste oma dinae. Ik viel toen mè stil, wan ik gebruke zelf nie zö hraog zukke kwalificaties, mè die combinatie, in eên zin, uutgebraekt deu een 'oma', di kon'k hin weerwoord vö vinde. „'t Is een homo!", was de slotconclusie van de dochter. „Trek jie ook mè een groen shirt an, dan spele ze mee twaolf man", schreêuwde ze. Kleinzeuntje ao aoles stilletjes an- hore. „Wanneer gaan we nu weg?", vroeg het mannetje. Ze haeve hin antwoord en viele de leste minuten van de wed strijd êlemaele stil. Je za mè zö'n 'moeder en oma' ebbe! ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 Aan energie geen gebrek door Mischa Beckers Bruut!, morgen bij Muziekpodium Zeeland in het Schuttershof in Middel burg. Aanvang: 15.30 uur. «ft Bruut!, met (vlnr) Felix Schlarmann (drums), Foikert Oosterbeek (Hammond), Maarten Hogenhuis (sax) en Thomas Rolff (bas), foto Maarten van der Kamp door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19