66 Zijn lichaam misbruikt, maar zijn geest is nog r" steeds vrij 66 Wie met mij wil praten over dat Mandela de leider 66 Zodra hij geweld afzweert en niets onderneemt om geweld in Zuid-Afrika los te laten barsten, zal de regering hem vrijlaten MANDELA 13 J vrijd de gevangenen', door die pr-actie was de tekst: 'Bevrijd Nelson Mandela en andere gevan genen'. Die campagne was erg ef fectief" Het ANC had een collectief leider schap, dus het naar voren schui ven van Mandela leidde wel tot enige wrevel onder de ANC-lei ders die op Robbeneiland gevan gen zaten. Mandela was echter de enige goe de kandidaat om als symbool van de strijd te dienen. Hij had gestu deerd, was advocaat. En Mandela had een aristocratische achter grond. Na het overlijden van zijn vader werd de nog jonge Mandela opgevoed bij zijn neef, de Them- bu-koning. Van Kessel: „Daar maakte hij ver gaderingen mee van stamoudsten en zag hij hoe gezamenlijk beslui ten werden genomen. Daar leerde hij van. Ook had hij een charman te manier van omgaan met men sen. Je moet ook niet vergeten dat Mandela al in de jaren '50 een so- cietyfiguur was in Johannesburg. Hij ging goed gekleed en de popu laire pers schreef regelmatig over hem." Met deze achtergrond, zijn plei dooi voor verzoening én de pr-campagne slaagde Mandela er in om als een held de gevangenis uit te komen, de harde werkelijk heid in. Ondanks de grote proble men in Zuid-Afrika is het gezag van Mandela en het beeld van de Grote Verzoener, dat de mensen van hem hebben, amper aange tast. „Hoewel er wel een verschil is", zegt Van Kessel. „De zwarte mensen zien hem als de aanvoer der in de strijd tegen apartheid. Bij de blanken is hij ook geliefd, maar die zien hem als de verzoe ner." Dat het in Zuid-Afrika op veel ter reinen erg slecht gaat, tast het imago van Mandela niet aan. Vol gens veel mensen is het de schuld van het ANC dat de problemen nog zo groot zijn. Mandela is in die beeldvorming losgekoppeld van het ANC. Als president werk te hij aan nation-building. Hij kreeg aanzien en gezag, terwijl het ANC steeds minder gezag had. Als verzetsgroep werd het ANC de grootste partij van het land. Die omschakeling is geen succes geweest, want de partij raakte in opspraak door corruptie en machtsstrijd. „Dat werkt ver lammend", zegt Van Kessel. „Voor de viering van het 100-jarig bestaan vorig jaar rolden de ANC-leiders als het ware vech tend met elkaar over straat. Ze wa ren niet bezig met het landsbe lang, maar met elkaar. Mandela heeft daar wel wat aan proberen te doen. Ik heb het verhaal ge hoord dat hij plotseling verscheen bij een vergadering van het partij bestuur om te pleiten voor meer aandacht voor aidsbestrijding. Dat was een slag in het gezicht voor de toenmalige president Tha bo Mbeki die het aidsprobleem niet belangrijk vond. Ook heeft Mandela zich uitgesproken tegen corruptie." Zo'n 40 procent van de Zuid-Afri kanen - voornamelijk zwarte men sen - leeft in armoede, zonder werk. En zonder uitzicht op verbe tering. Er is echter wel een rijke, zwarte elite opgekomen, 25 jaar ge leden waren alleen blanken rijk. Van Kessel: „Maar de kloof tussen arm en rijk is alleen maar groter geworden." De grootste verandering ten goe de vindt ze vooral de afschaffing van de segregatie. Er is gelijkbe rechtiging en de pasjes-wetten zijn verleden tijd. „En er wordt minder gefolterd in de gevange nissen." Hoe zal Mandela in haar herinne ring voortleven? Van Kessel: „Als een groot staats man. We kunnen uren praten over wat er allemaal mis is in Zuid-Afrika, maar we moeten niet vergeten dat iedereen in de ja ren '80 verwachtte dat het daar zou uitdraaien op een bloedige burgeroorlog, op een strijd tussen blank en zwart. We kunnen nu constateren dat het toch nog aar dig is afgelopen. Vooral dankzij Mandela, hij had het gezag om al les in goede banen te leiden. En hij heeft zich nooit als de Messias gedragen die de mensen van hem hebben gemaakt." Hij staat in het epicentrum van onze tijd, de onze in Zuid-Afrika en die van jou, waar je ook moge zijn van zwart Zuid-Afrika is, kan het vergeten ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 In 1961 volgt vrijspraak. 1958 Trouwt met Winnie na scheiding van Evelyn. 1960,21 maart Bloedbad van Sharpeville. De politie doodt 69 zwarte mensen, inclusief vrouwen en kinderen, bij-éen protest. Zwarte Zuid-Afrikanen demonstreren tegen beperkin gen van hun bewegingsvrijheid door middel van het pasjes-sys teem. De regering vreest repre sailles en roept de noodtoe stand uit. Het ANC wordt ver boden. 1961 Het ANC komt tot de conclusie dat vreedzaam pro test niet helpt en richt een on dergrondse militaire tak op: Umkhonto we Sizwe (Speer van de Natie). Nelson Mande- la, die nu vice-president van het ANC is, wordt leider van de militaire afdeling. 1962 Na een jaar in het ge heim te hebben gewerkt wordt Mandela gearresteerd omdat hij het land illegaal wil verlaten. Wordt veroordeeld tot vijf jaar celstraf. 1963 Tien ANC-leden worden gearresteerd op beschuldiging van verraad en sabotage. Man dela wordt samen met hen in Rivonia berecht. 1964,12 juni Mandela en ze ven anderen worden in het Ri- vonia-proces tot levenslang ver oordeeld en overgebracht naar Robbeneiland. 1982, maart Wordt na 18 jaar met andere ANC-leiders naar de Pollsmoor-gevangenis over gebracht. 1988 Overplaatsing naar de Victor Verster-gevangenis. 1990,11 februari President F.W. de Klerk maakt een einde aan de Apartheid en heft het verbod op het ANC op. Na 27 jaar gevangenschap wordt Man dela vrijgelaten uit de Victor Verster-gevangenis. Hij wordt door een mensenmenigte be groet als hij met Winnie de ge vangenis verlaat. 1991 Tijdens het eerste con gres van het ANC wordt Man dela gekozen tot eerste voor zitter van de partij. 1993 Huwelijk met Winnie strandt. Mandela krijgt samen met De Klerk de Nobelprijs voor de Vrede. 1994,27 april Eerste vrije ver kiezingen. Mandela wordt ge kozen als eerste zwarte presi dent van het land. President schap staat in het teken van verzoening. 1998 Trouwt met Gra<;a Ma- chel. 1999 Thabo Mbeki volgt Man dela op als president. De voor malige president zet zich voortaan in voor de bestrijding van hiv en aids in Zuid-Afrika. 2004 Kondigt aan dat hij zich terugtrekt uit het openbare le ven. Hij wil rustiger leven en meer tijd met zijn familie door brengen. 2005 Zoon Makgatho overlijdt aan aids. Mandela dringt aan op meer openheid over ziekte. 2007 Ondanks zijn terugtre ding uit de openbaarheid vormt hij met andere promi nenten, zoals aartsbisschop Desmond Tutu, Jimmy Carter en Kofi Annan, de groep Glo bal Elders die als doel heeft we reldproblemen mee te helpen oplossen. 2012 Verhuist naar zijn geboor- tedorp. Paus Johannes Paulus II bezocht Mandela tijdens zijn president schap. foto EPA Special AKA, Free Nelson Mandela (1984) slimme propaganda John Vorster, premier Zuid-Afrika in 1975 Nadime Gordiner, schrijfster PW Botha, premier Zuid-Afrika in 1988 De Beste voetballer van Europa aan de van Zuid-Afrikaan op. foto Cor Mulder/ANP In 1999 ontving Mandela Michael Jackson, foto Anna Zieminski In juli 2003 was koningin Beatrix te gast op het feest voor zijn 85e verjaar dag. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13