Meidactie voor ww'ers Documentaire Dag Sinterklaasje 26 ZEELAND Zeeuwen grijpen naast finaleplaats NK debatteren IM FARMING ?V£ P. VAM EIJZEREN B.V. STORMSCHADE Er is vooral strand weggespoeld, aan de duinen is niet veel te zien, blijkt bij een inspectie van het waterschap. Man (55) raakt gewond bij eenzijdig ongeval Waterschappen zien geen noodzaak meer voor bewaking op de dijken in productie zaterdag Het was gezellig op pakjesavond. We hebben lekker ge- gourmeten na het gebonk op de deur was de eufo rie niet van de lucht in Huize Harte toen er een grote zak ca deaus op de stoep stond. En het 'Hoor de wind waait door de bomen' heeft nog nooit zo mooi geklonken als donderdag avond. Wat ging de wind te keer. Prachtig. Ik begon zelfs in Sinterklaas te geloven, want net toen we Sinterklaas Kapoen tje aan het zingen waren, kre gen we het bericht dat er zee containers tegen de dijk aandre ven. Ik dacht echt heel even, dat we zouden worden getrak teerd. En wij in Zeeuws-Vlaan- deren niet alleen, want op de Walcherse kust spoelden zelfs pakketten cocaïne aan. Die heb ben daar een heel ander ver langlijstje dan ons, dacht ik nog. Nadat de cadeaus waren uitgepakt, de kindertjes naar bed waren, sloten pa en ma de avond op de bank af met een glaasje rode wijn. Om 23.00 uur drukten we na het trieste nieuws dat Nelson Mandela was overleden, de tv uit en stapten we moe maar voldaan, ons bedje in. Om vervolgens de andere morgen erachter te ko men dat er was ingebroken in de horecazaak die mijn vrouw en mijn broer bestieren. Op pakjesavond? Was dit iemand geweest die nog graag een ca deau voor zijn kinderen wilde .halen, maar geen geld had? Een notoire junk? Een bende? Wie doet nou zoiets? De buit was een paar tientjes en de fooien- pot, maar de schade is groter. Het kozijn moet hersteld wor den, en het is een hoop geregel: een aannemer, de verzekerings maatschappij, de politie, ze moeten allemaal verwittigd worden. Al deed de politie niet eens sporenonderzoek. Want dat heeft geen prioriteit: een in braak bij een bedrijf. Particulie ren gaan voor en er is nu een maal niet overal tijd voor. Tjon ge, jonge, wat een land. We heb ben maar meteen extra maatre gelen genomen. Het enige voor deel was dat we niét hoefden te wachten op een onderzoek eg de troep gelijk konden oprui men. De kater was er niet min der om. Dag Sinterklaasje. HILVERSUM - Leerlingen van het Calvijn College in Goes, het Schel- demond College in Vlissingen en het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen zijn er niet in ge slaagd een plaats te veroveren in de finale van het Nederlands kam pioenschap debatteren. De Zeeuwse havo- en vwo-scho- lieren kwamen gisteren en vorige week in actie tijdens de voorron des, waaraan in totaal zo'n hon derd scholen uit het hele land mee deden. Alleen de beste dertig teams plaatsten zich voor de fina le in januari. Welkom op de informatiedagen.. IJZENDIJKE - Een vermoedelijk be schonken 55-jarige automobilist uit het Gelderse Ulft is in de nacht van donderdag op vrijdag gewond geraakt bij een ongeval bij de N61 bij IJzendijke. Rond één uur zag een voorbijgan ger een auto met schade staan op de Middenweg. Korte tijd later troffen agenten de man wande lend aan. De man is waarschijn lijk tegen de vangrail gereden. Hij is met inwendige bloedingen naar het ziekenhuis gebracht. Er is een bloedproef afgenomen en zijn rij bewijs is ingenomen. DISHOEK - Adri Louwerse, kanton nier van het waterschap Schelde- stromen, heeft er een korte nacht opzitten. In de stormnacht van donderdag op vrijdag hield hij 'zijn' stuk waterkering tussen het KNMI in Vlissingen en het strand paviljoen Piet Hein bij Dishoek in de gaten. En 's morgens om half negen rijdt hij al weer in zijn ter reinwagen om de schade aan dij ken en duinen te inspecteren. De grootste schadepost in zijn ge bied is het pad dat vertrekt vanaf de Vlissingse Van Woelderenlaan. Eenmaal over de duinen is het as falt volledig in puin geslagen. Daar moet iets aan gebeuren, ze ker in verband met de veiligheid. Je kunt het niet hebben dat er een kind af zou vallen. Het is nu met laagwater moeilijk voor te stellen dat het water tot aan de voet van de duinen heeft gestaan. Maar de ópstaande zand- rand bij de duinvoet is overduide lijk. De rand is ongeveer een me ter hoog. Zoveel strand is er dus weggespoeld. De badgasten lig gen van de zomer ongeveer een meter lager. Aan dé duinen zeifis trouwens niets te zien. In zo'n stormnacht kün je verder weinig doen, is de conclusie van Adri. „We hebben het pad dat is weggeslagen nog wel afgezet. Voor de veiligheid." Ook de trap die normaal van het terras van strandpaviljoen De Zee zot op het strand uitkomt ver raadt het destructieve werk van de golven. De trap hangt nu een meter of twee in de lucht. Het is goed dat de strandpaviljoens op hoge palen staan die diep in het strand zijn geslagen. Want er heeft flink wat water onder ge staan. Ook bij Zoutelande is goed te zien hoe hoog het water kwam. De veekrand is op de boulevard te vinden. Als Louwerse een collega kantonnier op het strand tegen komt die ook met een inspectie bezig is, hebben ze het er over. Sinds 1953 is het water niet meer zo hoog geweest. Voor die mid dag wordt bij Vlissingen een wa terstand van 3.40 meter verwacht. Dat betekent fase 1, ofwel dat het waterschap in staat van paraat- heid is. Dijkbewaking is dan niet nodig, maar de actieteams zijn pa raat. De schade valt - afgezien van de flinke hoeveelheid strand die is weggeslagen- eigenlijk nog wel mee, is de conclusie van het wa terschap. Het blijft beperkt tot re latiefkleine schades aan haven hoofden en wat verzakkingen van basaltsteen. Adri heeft donderdag met collega's ook nog zandzakken voor de deuren van de kazemat ten in Vlissingen gelegd. Dat bleek niet veel te helpen want ze spoelden weg. Maar tot grote scha de heeft dat niet geleid. Vanoch tend wordt bij laagwater opnieuw een inspectieronde gehouden. Louwerse: „Je ziet goed wat de kracht van de natuur doet. Verge leken bij wat er in andere landen gebeurt valt het allemaal nog wel mee." MIDDELBURG - De waterschappen in alle kustprovincies zijn vrijdag middag gestopt met dijkbewa king. De waterstanden langs de kust waren tegen de avond overal onder de kritische grens gedaald. De zeedijken hebben de storm van donderdag, gevolgd door springtij op vrijdag, goed door staan, constateren de waterschap pen. Wel is de Waddenzeedijk op Ameland op vijftien plekken be schadigd, maar dat levert geen ge vaar op voor de stabiliteit, aldus het Wetterskip Fryslan. De scha- deplekken zijn vrijdag nog gerepa reerd. De hoogste waterstand werd ge meten bij Delfzijl: 4,82 meter bo ven NAP. Bij Vlissingen kwam de waterstand vrijdagochtend tot 3,99 meter boven NAP. .^>1 Kvemetand De Tweede Kamer scherpte het böetebeleid dit jaar aan om fraude tegen te gaan. Mensen die een ww-uitkering krijgen, kunnen nu een hoge boete krijgen als zij niet op tijd wijzigingen in hun situa tie doorgeven aan het UWV. ZUS zegt gevallen te kennen van zeer discutabele boetes. Zo krij gen mensen die pas enkele weken een baan hebben, maar dat pas melden na hun eerste salaris een boete van 100 procent. Het meld punt is te bereiken op 0113-212783 tussen 9 en 14 uur. Anoniem mel den kan ook via een formulier, te vinden op klaverbladzeeland.nl MIDDELBURG - Journalist Arjan van Westen is begonnen aan het script voor de documentaire Bra ziliaanse Koorts. De film gaat over de ruim 700 Zeeuwen die tussen 1850 en 1862 naar Brazilië emi greerden. Van Westen maakt de film met Monique Schoutsen. Sa men haalden zij via internet bijna 20.000 euro op om de film te ma ken. Van Westen houdt voor de PZC een blog bij over de film: www.pzc.nl/braziliaansekoorts Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns OPENDAGEN 20-21 DECEMBER Wi| p»es«m«ren 11 tijdens de informatiedagen hal ISOBUS bostunngssysteem en de volgende toep-wamgito daarvan: GPS gestuurd eiectnseh geren strooien. GPS gestuurd spuiten mot sactie afsluiting, net iXciean reinigingsaysteam en GPS gestuurd zaatan Vrijdag 20 december Van 13 30 21 OQ uur doortapend presentaties Ki|k voor meer informatie en lijden op onze wwtasit# Zaterdag 21 december Van 10 00 16:00 uur demonstraties an statisoha «how Er ztjn geen presentaties. 4414 K Er is een meter minder strand door René Schrier Kilometers strand zijn bij de storm in de golven verdwenen.foto René Schrier GOES - Klaverblad Zeeland opent een meldpunt voor mensen die dit jaar in de ww zaten én te maken hebben gehad met het boete- en sanctiebeleid. Het telefonisch meld punt is van maandag 9 december tot en met vrijdag 20 december. De meidactie is een idee van het Zeeuws platform Uitkeringsgerech tigden Samen (ZUS).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 120