Nederlanders vochten voor vrijlating 12 MANDELA NELSON MANDELA 1918 - 2013 Mandela bleef geliefd, ook al omdat hij zich 'normaal' bleef gedragen onder alle loftuitingen. De problemen in het land werden hem niet aangerekend. STEUN HET VERZET IN ZUID-AFRIKA De dood van Mandela raakt Kier Schuringa (1949) in het hart Ja renlang vocht hij voor de vrijlating van de onbekende ANC-leider. Onbekend, want vrijwel niemand in Nederland had eind jaren '60 nog van Nelson Mandela gehoord. „Toch zat hij toen al een paar jaar gevangen op Robbeneiland", zegt Schuringa. „Andere ANC-leiders kregen meer aandacht. Voor de meeste Nederlandse politici was Mandela een terrorist, die zijn ver diende loon kreeg." Dat Mandela er nu niet meer is, baart Schuringa zorgen. „Hij heeft waanzinnig veel gedaan voor de wereld. Maar in Zuid-Afrika voe ren egoïsme en opportunisme op dit moment de boventoon. Man dela was een positief boegbeeld, het geweten van een land in ver warring. Zuid-Afrika zou door zijn dood meer verdeeld kunnen raken." Als jonge student besloot Schurin ga in 1974 lid te worden van de pas opgerichte Anti Apartheids Beweging Nederland (AABN). „Mandela werd mijn inspiratie bron. We streden met hart en ziel tegen het Zuid-Afrikaanse be wind. Door foldertjes te drukken, voorlichting te geven en de druk op de Nederlandse politici op te voeren. Ook zamelden we geld in voor een school in Tanzania, waar Zuid-Afrikaanse vluchtelingen werden opgevangen." Dat Mandela uitgroeide tot hét boegbeeld van de strijd tegen ra cisme, is volgens Schuringa voor een belangrijk deel aan één Neder lander te danken: Coen Stork, de man die in 1964 het proces tegen Mandela bijwoonde. Stork werkte voor de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika. Samen met negen andere ANC-leiders werd Mandela veroordeeld voor het voorbereiden van een guerril la-oorlog, met de bedoeling het apartheidsregime met geweld om ver te werpen. „Mandela kreeg levenslang, maar het had net zo goed de doodstraf kunnen zijn", zegt Schuringa. „Coen Stork en twee Amerikaan se diplomaten volgden de zit tingen kritisch. Zonder deze bui tenlandse bemoeienis was de kans ontzettend groot dat Mande la de doodstraf had gekregen. Dan had Zuid-Afrika er nu misschien wel héél anders uitgezien." Schuringa werd aangestuurd door Conny Braam (1948), mede-op richter en voorzitter van de AABN. De dood van Mandela heeft haar - ondanks de hoge leef tijd van de Zuid-Afrikaanse oud-president - geroerd. „Ik wil de dat hij ouder zou worden dan ik. Onzinpraat, ik weet het." Braam ontmoette Mandela meer dere keren. „Ik was erbij toen hij kort na zijn vrijlating in 1990 zwarte bannelingen in Zambia toesprak. Dat was werkelijk adem benemend. Eigenlijk wist nie mand tot zijn vrijlating hoe Man dela er nou precies uitzag, hoe zijn stem klonk. Maar de man stel de niet teleur. Hij bleek een gewel dige spreker te zijn, die ook zon der een woord te wisselen kracht en waardigheid uitstraalde." Conny Braam hield zich voor het ANC bezig met het opzetten van schuilplaatsen in Zuid-Afrika. Ook smokkelde ze documenten het land binnen. Daarom mocht ze Mandela persoonlijk ontmoe ten. „Voor dat moment heb ik nog altijd geen woorden. Zijn warmte was allesomvattend." De IJmuidense bewaart goede herin neringen aan de periode waarin het verzet tegen de apartheid in Nederland sterk groeide. „In de ja ren '70 en '80 raakten steeds meer Nederlanders betrokken bij onze acties. Honderden vrijwilligers waren actief voor de beweging. Belangeloos en idealistisch. Dat was ongelofelijk." De acties in Nederland bereikten een hoogtepunt op 11 juni 1988, toen 50.000 mensen in Amster dam demonstreerden tegen de apartheid. Op hetzelfde moment werd in Londen Mandeia's 70e verjaardag gevierd met het 'Free Mandela'-popconcert, waar we reldwijd meer dan een miljard mensen naar keken. Een paar maanden geleden was Braam nog in Zuid-Afrika. „Ik zie het land als een jong mens, dat een afgrijselijke jeugd heeft ge had. Natuurlijk zijn er nog veel problemen. Maar ik zie ook town ships waar zonnepanelen op de daken liggen. Zwarte Zuid-Afri kaanse jongeren lopen zelfbewust over straat. Dat is de nalatenschap van Mandela. Die erfenis ver dwijnt niet zomaar." NIJMEGEN - In 1964 ging hifals een van de vele ANC-strijders de cel in en na 27 jaar kwam hij er als een held uit. Hoe kon Nelson Mandela tijdens zijn gevangen schap uitgroeien tot een icoon van de strijd tegen de apartheid? „Tijdens zijn gevangenschap op Robbeneiland werd Mandela prag matischer", zegt Ineke van Kessel, historicus verbonden aan het Afri- ka-Studiecentrum in Leiden en schrijver van onder meer Nelson Mandela in een notendop. „Hij kwam tot de conclusie dat de strijd niet met wapens gewonnen kon worden. De gewelddadige strijd was meer symbolisch. Man dela kwam tot de overtuiging dat onderhandelingen de enige moge lijkheid waren." Mandela staat bekend als de Gro te Verzoener, maar volgens Van Kessel is er een verschil met bis schop Desmond Tlitu: „In de op vatting van Tutu is verzoening een moreel gebod. Mandela is niet religieus. Hij ziet verzoening als iets pragmatisch: hoe kan een land worden bestuurd als de lei ding en bureaucratie voor een groot deel in handen zijn van blanken? En hoe kan worden voor komen dat het land verscheurd raakt in een strijd tussen blank en zwart? Het antwoord van Mande la daarop was verzoening en het zoveel mogelijk gerust stellen van blanken. De zwarte Zuid-Afrika nen hadden ook de expertise van de blanken nodig. Verzoening was voor Mandela een strategi sche keuze." Van Mandela is in de beeldvor ming een verzoener en vredestich ter gemaakt. Dat merkt Van Kes sel ook als ze een lezing geeft: „De mensen willen dan vooral ho ren over Mandela als verzoener, dat vinden ze mooi." Aan de opkomst van Mandela gaat een uitgekiende pr-campag- ne vooraf. In de jaren '80 besloten de Britse anti-apartheidsorganisa tie en het ANC Mandela naar vo ren te schuiven als het boegbeeld van de strijd. „Denk maar aan het bekende liedje Free Nelson Mande la, dat is er een resultaat van", zegt Van Kessel. „Voor de campag ne had je posters met de tekst 'Be- door Peter Winterman tXUauuUiU I Mandela met zijn toenmalige vrouw Winnie tijdens zijn vrijlating op 11 februari 1990. foto Alexander Joe/AFP I Nelson Mandela met Ruud Gullit. De voetballer droeg in 1987 zijn prijs van Boegbeeld door door Joost Sijtsma 1918,18 juli Rolihlahla Mande la wordt geboren in het dorpje Qunu, in Transkei. Hij is de jongste zoon van de stam oudste van de Thembu-clan. 1925 Als eerste van zijn fami lie gaat Mandela naar school. Een leraar geeft hem de naam Nelson omdat hij moeite heeft zijn geboortenaam uit te spre ken. 1937 Gaat naar Healdtown Col lege in Fort Beaufort. 1941 Vlucht naar Johannes burg om een gearrangeerd hu welijk te ontlopen. Hij begint als advocaat te werken. 1944 Twee jaar na zijn toetre ding tot het African National Congress (ANC) richt Mandela met zestig anderen - onder wie Oliver Tambo - een jeugd afdeling op. In dit jaar trouwt hij zijn eerste vrouw, Evelyn. 1948 De Nationale Partij komt aan de macht door het propa geren van de Apartheid. Het ANC begint een campagne van passief verzet tegen apartheids- wetten. 1952 Begint samen met Tam bo het eerste zwarte advoca tenkantoor. Ze werken voor mensen die anders niet verde digd zouden worden. 1953 Het ANC is bang dat het verboden zal worden, Mandela moet er voor zorgen dat de or ganisatie ondergronds kan wer ken. 1956 Met 155 anderen wordt hij gearresteerd en beschul digd van pogingen de staat met geweld omver te werpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12