32 ZEELAND DAGBOEK De fakkel van de herdenking van de slavernij is door Amsterdam overgedragen aan Zeeland, dat destijds een grote rol heeft gespeeld in slavernij en slavenhandel. Directeur van het Zeeuws Archief Hannie Kool-Blokland hield een dagboek bij. 66 Slavernij en slavenhandel krijgen plek in collectief geheugen en worden onderdeel gezamenlijke geschiedenis Saterdag 30 november b-ü-iïrcM-o. Maandag Zondag Een vrije dag die mooi en langzaam begint. Komende week wordt het stokje van de her denking van de afschaffing van slavernij (150 jaar geleden in 2013) overgedragen van Amster dam naar Zeeland. Omdat Zeeland een grote rol heeft gespeeld in de slavenhandel, wordt in 2014 de landelijke herdenking van 200 jaar afschaffing slavenhandel in Zeeland gehou den. Ik begin de dag met de blog van het Zeeuws Archief over de reis van het sla venschip De Eenigheid te bekijken (http://eenigheid.slavenhandelmcc.nl, of www.zeeuwsarchief.nl). Van dag tot dag vol gen we een reis van een slavenschip uit het ar chief van de Middelburgse Commercie Com pagnie (MCC). Het schip maakt de driehoeksreis van Zeeland naar Afrika, naar het Caribisch gebied en weer terug. In de blog zien we wat het schip al ach ter de rug heeft, maar nog niet de toekomst. Vandaag, 252 jaar geleden, schreef de opper stuurman in zijn logboek dat hij met een 'lab- ber lugtje' uit het zuidwesten op weg is naar zijn eerste handelsplaats in Afrika. Hij is nu ongeveer bij Monrovia in Liberia. Hij zal uit eindelijk handel drijven in Liberia, Ivoorkust en Ghana, maar dan loop ik al iets op de feiten vooruit. Met de blog wil het Zeeuws Archief de aandacht richten op de bijzondere informa tie die in het archief van de MCC te vinden is. Dat archief heeft de UNESCO status van Me mory of the World en wordt integraal gedigi taliseerd. Iedere snipper informatie komt onli ne beschikbaar en iedereen kan straks vanaf zijn computer thuis onderzoek doen. De blog laat nu al zien welke bijzondere informatie je in zo'n reis kunt aantreffen. Op dit moment, 252 jaar geleden, vaart het schip nog, maar vanaf aanstaande maandag be gint de handel in tot slaaf gemaakte Afrika nen, goud en ivoor. Dan wordt een man ge kocht met goederen ter waarde van 162 gul den. Alles wordt getoond aan de hand van de originele bronnen. Dit archief is het enige ter wereld dat zo compleet is en dat zo precies al le activiteiten van een slavenhandelsorganisa tie weergeeft. Het is bijzonder dat na de afschaffing van de slavenhandel in 1814 (afgedwongen door Enge land) het nog bijna vijftig jaar geduurd heeft voordat de slavernij in de Nederlandse ge biedsdelen overzee is afgeschaft. Waarom dan ook aandacht voor de afschaffing van de sla venhandel? Zonder de handel in tot slaaf ge maakte Afrikanen was slavernij op zo'n grote schaal niet mogelijk geweest. Het feit dat Nederland een rol gespeeld heeft in die handel is nog niet algemeen bekend. Kennis over dit onderwerp leidt tot verdie ping van inzicht. Slavernij en slavenhandel krijgen daarmee een plek in ons collectieve ge heugen en worden onderdeel van onze geza menlijke geschiedenis. Inzicht in het verleden maakt het mogelijk om gezamenlijk aan de toekomst te bouwen. De zondag start altijd met een bezoek aan de mooie Oostkerk. Eerste adventszondag, tijd van hoopvolle verwachting. Kerkgang in zo'n monument is bijzonder, maar de last van het onderhoud voor publieke monumenten is groot. Vroeger, met andere rijkssubsidieregels was een meerjaren-onderhoudsplan voor mo numenten mogelijk. Nu is het veel moeilijker geworden en dreigen monumenten niet meer voldoende onderhoud te krijgen. Dat is een na tionale zorg. De zondag geeft ons verder de tijd om heerlijk te wandelen, kinderen te bellen, hun verhalen te horen en met China te skypen. Zoon en schoondochter verrasten ons met het feit dat ze de halve marathon van Shanghai hadden gelopen, met finish op de Bund, aange moedigd door oude Chinese omaatjes die op trommels sloegen en gebakken garnalen ver kochten. Vandaag draagt Amsterdam de fakkel van de herdenking over aan Zeeland. Een Zeeuwse delegatie met de burgemeester van Middel burg en vertegenwoordigers van de deelne mende partijen aan alle activiteiten in het her denkingsjaar van de afschaffing van de slaven handel, reisde af naar de Westergasfabriek in Amsterdam. Het is een bijzonder programma speciaal voor jongeren, met lörgen Raymann, rappers, Gik- kels en Brainpower, Fresku, (ayh, veel muziek en prikkelende teksten over toen maar vooral over nu en ja, ook over zwarte piet. Amster dam heeft in het herdenkingsjaar slavernij dicht bij de jongeren gebracht door moderne vormen van slavernij in de discussie te betrek ken. Het thema 'nobody for sale' spreekt jonge ren dan ook erg aan en raakt hen diep. De Surinaamse maaltijd biedt jongeren de ge legenheid om in gesprek te gaan met een rol model en met recruiters die speciaal zijn uitge kozen op basis van hun opleiding of achter grond. De avond is verder gevuld met muziek van Denise Jannah, Izaline Calister en MC Brainpower. Burgemeester van der Laan van Amsterdam overhandigt aan burgemeester Bergmann van Middelburg de ene helft van een paar boeien om de overdracht in de herdenking zichtbaar te maken. Joan Ferrier, de voorzitter van de Amsterdamse Stichting die het herdenkings jaar heeft georganiseerd, houdt een gloedvol betoog dat verwerking van het verleden en verzoening pas kan beginnen als we met el kaar in gesprek gaan en kunnen praten over In het kielzog van slavenschip woonplaats staa Are* rZeeuwsArch.ef beroep D-recteur Ze bobbyV-Mux-eUenmerau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 116