Leger des Heils zet in op nieuw dienstencentrum /pVpVf\ A berco 1 3 30 BEVELANDEN en THOLEN DIJKVERSTERKING Stichting De Oosterschelde pleit voor behoud perkoenpaaltjes en oude steensoort bij dijkverzwaring. Gon-Cadeaubon exclusief voor Noord-Beveland Jordi Ollebek (30) mag de ruimte in aantrekkelijk shoppen 1. de Nooijer Het dienstencentrum is nu nog gevestigd in een oude kleuter school aan de Radda Barnen- straat. „Daar kwamen we in 2011 min of meer toevallig terecht, om dat de school toen leegkwam", zegt Van de Sande. Tijdens de high-tea waarbij Nel Hermes uit Steenbergen als 15.000ste bezoe ker in het zonnetje werd gezet, was het meteen duidelijk waarom het 'Leger' nieuwbouw wil. Het lokaal dat dienst doet als ontmoe tingsruimte zat tjokvol. Het Leger des Heils richt zich op heel Tholen en zelfs Brabanders weten het dienstencentrum te vinden. Toch hechten Van de San de en majoor Daan van Vuuren van het korps Goes (waar Tholen deel van uitmaakt) er aan om in Sint-Maartensdijk te blijven. Van de Sande: „We zitten centraal op het eiland en de mensen weten in middels dat we in Smerdiek zit ten." Na de mogelijkheden voor andere locaties in het stadje te hebben be keken, was de conclusie dat nieuwbouw op de huidige locatie het meest voor de hand ligt. Reno vatie van de barakken die tot maart 2015 mogen worden ge bruikt, was immers geen optie.. Met de gemeente Tholen, die posi tief is over het plan, wordt mo menteel onderhandeld over de aankoop van de grond. „Het eer ste kwartaal van volgend jaar ver wachten groen licht van het lan delijke hoofdkantoor." Na volledige nieuwbouw beschikt het Leger des Heils over een cen trum van 600 vierkante meter, te genover 400 nu. Dat moet plaats bieden aan de tweedehandswin kel en de raad-en-daadbalie, maar onder meer ook aan de werk plaats voor jonge werklozen die daar zaken als fietsen, rollators en wasmachines maken. Zodra de nieuwbouw af is, moe ten ook de openingstijden en het activiteitenaanbod zijn uitge breid, is de wens. Daarvoor is het wel nodig dat het huidige vrijwil- ligersbestand van 50 a 55 mensen wordt uitgebreid. Wellicht biedt de aanstaande ope ning van een kledingwinkel aan de Dalemsestraat in Tholen-Stad daarvoor goede hoop. „Omdat de winkel in Tholen niet ten koste mag gaan van de vrijwilligers van het dienstencentrum, zijn we op zoek gegaan naar nieuwe krach ten. In veertien dagen tijd hebben we daar 24 vrijwilligers voor ge vonden. Dat komt omdat het Le ger des Heils een vertrouwde klank heeft. Men weet dat wij er voor alle mensen willen zijn", zegt Bram van de Sande. Van Vuuren: „Het is positief dat het hier op Tholen zo goed gaat, maar eigenlijk is het jammer dat het moet. Ondanks dat willen we et zijn voor onze naasten." Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl ALLE EETKAMERSTOELEN: GRATIS GORTSTRAAT 28 4331 LC MIDDELBURG 0118-617652 WWW.BOVENENBENEDEN.NL ZIERIKZEE - „Sinterklaas Perkoen- tje!", schreeuwt Freek Titselaar de ze vrijdagochtend bij wijze van grap in de vliegende wind. Want stichting De Oosterschelde, waar van hij voorzitter is, heeft een ver langlijstje voor de jarige Goedhei ligman: meer perkoenpaaltjes en oude steenbekleding op de Zeeuwse dijken die de komende jaren nog worden versterkt. Tijdens een wandeling door de loeiende wind naar de Lokkersnol aan de Oosterschelde bij Zierik- zee, zet Titselaar zijn zaak uiteen. „Veiligheid staat voorop natuur lijk en wij zijn ook blij dat het Pro jectbureau Zeeweringen de dij ken met fiets- en wandelpaden toegankelijk maakt. Maar cultuur historie is ook belangrijk. Stenen dijken met perkoenpaaltjes als golfbrekers zijn typerend voor de Zuidwestelijke Delta. De dijken zijn een mozaïek van de geschie denis. Hier zijn ze opgelapt met basalt, een stuk verderop met Vil- voordse steen en elders met Waal se mijnstenen. Ik ben ook natuur- gids en fiets met groepen toeris ten langs de kust. Tot voor deze zomer had ik om de tien meter wel wat te vertellen. Maar dat is voorbij. Het is overal asfalt en be ton geworden. De Zeeuwse dij ken hebben hun klederdracht af- WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland reikt dit jaar geen kerstpakketten uit maar ca deaubonnen, te besteden bij Noord-Bevelandse winkeliers. Daarmee haakt de gemeente aan bij een nieuw initiatief van de Ge zamenlijke Ondernemersvereni ging Noord-Beveland: de GON-Cadeaubon die exclusief op Noord-Beveland te besteden is. Met de bon willen de onderne mers zich onderscheiden en de in woners van de gemeente verlei den hun boodschappen op het ei land te doen. Er zijn bonnen van 10 en 25 euro, in te kopen via HCR De Kroon in Wissenkerke. geworpen en dat vinden wij jam mer. Het was een van de redenen voor toeristen om naar Zeeland te komen. Ik hoor dat ook van die mensen. 'Asfalt hebben we thuis ook. Het is net de parkeerplaats van Ikea', zei iemand." Stichting De Oosterschelde, die ook al jaren strijdt tegen het ge- Dijken langs de Oosterschelde herbergen een mozaïek van de geschiedenis bruik van staalslakken bij bestor- ringen van dijken, is op Facebook een actie begonnen voor het be houd van historisch materiaal als perkoenpaaltjes, oude steensoor ten en muraltmuurtjes. Facebook- vrienden worden opgeroepen het Projectbureau Zeeweringen te be stoken met e-mails. Titselaar verwijst graag naar 'Schoonheid van de Oosterschel de - ode aan de perkoenpaaltjes': het fotoboek van Juliette Timmer man uit Dreischor. Zij fotografeer de honderden van deze golfbreker- tjes die door weer en wind aller lei kleuren en vormen hebben aangenomen. De koppen zijn vaak begroeid met korstmossen. Titselaar: „Elders aan de kust en aan het IJsselmeer zijn ze al ver dwenen. Er was een grote concen tratie van aan de Oosterschelde. In die zin zou je kunnen spreken van een bedreigde paalsoort." Titselaar weet dat het Projectbu reau al veel doet aan behoud van erfgoed. „Maar het zou veel meer moeten. Kijk, ik woon in een mo numentaal pand in Zierikzee. Ik ga mijn gevel toch ook niet met beton herstellen." BLAUWE CLUB VAN OOSTERSCHELDEFANS TERNEUZEN - De in Terneuzen ge boren en getogen Jordi Ollebek (30) mag de ruimte in. Hij is één van de winnaars van de AXE spa ce contest in het Amerikaanse Flo rida, heeft Jordi zelf gemeld op zijn Facebook-pagina. nMeubelstoft Volgend jaar kerst moet het gebeu ren. Jordi zal met een speciaal vliegtuig, een soort spaceshuttle, op 100 kilometer van de aarde vliegen. In Florida kwam hij uit al lerlei testen als beste Nederlander naar voren. door Joeri Wisse SINT-MAARTENSDIJK - Het Leger des Heils wil een gloednieuw dien stencentrum voor het eiland Tho- len bouwen in Sint-Maartensdijk. Dat maakte coördinator Bram van de Sande gisteren bekend bij de viering van de 15.000ste bezoeker. I Nel Hermes wordt door majoor Daan van Vuuren van het korps Goes in het zonnetje gezet. Ze is de 15.000ste bezoeker, foto Leo Adriaansen HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN BENEDEN 'Zeeuwse dijk is klederdracht kwijtgeraakt' door Ton van den Nouweland Freek Titselaar Perkoenpaaltjes zijn ronde eiken-, grenen- of dennenhouten paaltjes van ongeveer 1,5 meter lang. Perkoenpaaltjes werden in dijken geslagen om te functioneren als golfbreker. Perkoen komt van het Franse woord bracon en betekent sluis.- balk of muurstuk. Volgend jaar versterkt projectbu reau Zeeweringen de dijken bij Moggershil op Tholen, de Krab- benkreekdam tussen Tholen en Sint Philipsland, bij de Zandkreek- dam op de Bevelanden en bij Burghsluis en Viane op Schouwen. Stichting De Oosterschelde is een ongesubsidieerde 'blauwe' club van liefhebbers van een mooie en duurzame Oosterschelde. lange vorststraat - goes FntJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 114