it Mandela heeft een bepalende rol gespeeld in de bevrijding van zijn land van de apartheid. Daarmee heeft hij op indrukwekkende wijze het lot van vele miljoenen mensen beïnvloed. ii Nelson Mandela, wiens moed de it U bent Mandela, vriend en vijand van democratie kennen de kracht van die naam MANDELA 11 muren van Apartheid heeft vernietigd, wiens visie hoop geeft aan onderdrukten overal ter wereld en wiens lange weg naar vrijheid de mensheid heeft ken gelezen, zijn cel bezocht op Robben Eiland en bewonder hem. Nelson Mandela mag voor mij onbereikbaar blijven. Bovendien, ik ben er voor mijn werk en dus vooral benieuwd naar wat hij gaat zeggen nadat hij de Four Freedoms Award in ont vangst heeft genomen. In de Nieu we Kerk, waar de ceremonie plaatsvindt, kun je een speld ho ren vallen als Mandela het woord neemt. Maar Mandela verstaan kost moeite door zijn Zuid-Afri kaanse uitspraak van het Engels en het gegalm in de kerk. Voor de journalisten is zijn toespraak ge lukkig op papier gezet. 'Opgenomen worden in zo'n illus tere rij voorgangers die de Roose velt Freedoms Awards hebben ontvangen, is in zichzelf een eer die ons verheft tot een niveau dat we onszelf niet zouden hebben toegedicht', zijn de eerste woor den die Nelson Mandela als dank woord uitspreekt. Nadat hij het belang en de nog im mer actuele waarde van de door Roosevelt in 1941 benoemde Vier Vrijheden heeft benadrukt, wordt hij scherper en politieker. Zijn ei gen Afrika wordt pijnlijk gewe zen op het grote leed dat de eigen bevolking is aangedaan door on derlinge oorlogen. Ook het Wes ten ontmoet kritiek. 'De opkomst van een intolerante en xenofobe rechtse beweging in West-Europa zendt geen bemoedigende signa len uit dat we de vrijwaring van vrees hebben bereikt.' 'Onze verschillen zijn onze kracht als soort en als wereldge meenschap', meent Mandela. 'Maar laten we ons geen illusies maken. Tot op heden heeft globa lisering de rijken en machtigen bevoordeeld, maar niet één van de meest verwoestende aanvallen op menselijke waardigheid aange pakt: armoede.' Vervolgens geeft hij landen die zich niets aantrekken van de Vere nigde Naties een veeg uit de pan. 'We mogen dankbaar zijn voor wat zij doen voor de armen in de wereld, maar we hoeven niet stil te blijven als ze internationale chaos veroorzaken.' De Four Freedoms Awards wor den uitgereikt voor een relatief klein publiek. De verslaggeving er over bereikt meestal ook niet gro te delen van de wereld. Maar als Nelson Mandela spreekt, luistert de wereld mee. In ieder geval de politieke wereldleiders, en aan hen zijn zijn woorden gericht. Met het verscheiden van Nelson Rolihlahla Mandela verliest de we reld ook een deel van zijn gewe ten. Het is nu aan andere wereld leiders om in dat gemis te voor zien. Maar niet alleen zij, wij alle maal hebben een taak om de we reld beter te maken, benadrukt Mandela zelf al in 2002 aan het einde van zijn dankwoord voor de Four Freedoms Medal. 'Eén van de zegeningen van deze wereld is dat we, ondanks de tallo ze conflicten, goede mannen en vrouwen hebben die waardige kandidaten voor onsterfelijkheid zijn. We kunnen een gat graven en afdekken, maar de herinnering aan hen leeft voort in de geschie denis van bijna elk land. Zo moe ten wij proberen te zijn. De groot ste wens van elk mens is dat wan neer zijn laatste dag is gekomen, zij die achterblijven zullen zeg gen: Hier ligt iemand die zijn of haar taak heeft gedaan voor volk en vaderland.' bevrijd om de wereld te verbeteren ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 onsterfelijkheid Han Polman, voorzitter van het Bestuur van de Roosevelt Stichting, en Pieter Jan Mersie, directeur van de Roosevelt Stichting Wim Kok, minister-president van Nederland, die de Four Freedoms Medal in 2002 uitreikt aan Nelson Mandela Wim Kok Prins Willem-Alexander rijdt Nelson Mandela in een golfkarretje rond over het Abdijplein in Middelburg bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11