I ZEELAND 33 66 In veel Zeeuwse ons gezamenlijk verleden. Dinsdag Vandaag eerst nog enkele overleggen en dan naar Utrecht waar Arjan van Dixhoorn zijn oratie houdt als nieuwe hoogleraar aan de Uni versity College Roosevelt. Het familiefonds Hurgronje heeft de leerstoel ingesteld. Hij pleit voor onderzoek naar kennisnetwer ken in Zeeland en wil daarvoor onder andere onderzoekscommissies in de vroeg-moderne tijd gebruiken. Zijn wens om vrijwilligers bij het onderzoek te betrekken spreekt het Zeeuws Archief erg aan. Wij werken veel met vrijwilligers en zonder hen kan het Zeeuws Archief lang niet zoveel doen als er nu gebeurt. Ook de teksten van de blog zijn door vrijwilligers getranscribeerd. De studenten van de UCR hebben nuttig werk gedaan bij onderzoek, voorbereiding en vertaling in het Engels. Wij bieden de UCR een breed onderzoeksterrein voor hun studen ten aan en daar maakt men dankbaar gebruik van. Woensdag Ik check nog even de activiteiten die in 2014 door alle partijen worden uitgevoerd. Het zal voor iedereen een intensief jaar worden. De nationale herdenking van de afschaffing sla venhandel wordt op 14 juni in de Nieuwe Kerk in Middelburg gehouden, voorafgegaan door een studiedag op de 13e juni. Het Roosevelt Study Centeroud-gedeputeer- ^le Harry van Waveren en de provincie doen daar veel werk voor. Daaromheen zal er een in ternationale workshop zijn op 30 juni in sa menwerking met de UCR en op 1 juli, keti ko- ti dag, zal de herdenking van de afschaffing van de slavernij intenser gevierd worden dan andere jaren. De gemeente Middelburg laat het fair trade schip de Tres Hombres komen en daarbij zijn er tentoonstellingen van Amnesty Internatio nal Ons Goed Recht, de buitententoonstelling Slavernij Vroeger en Nu en de tentoonstelling Kind aan de Ketting in de Kloostergangen van de Abdij. Het hele jaar door is de tentoonstel ling Aan boord van een Slavenschip in het ZA te zien. De Middelburgse stadswandeling Ca cao, Suiker en Slaven zal met app gelopen kun nen worden, soms met locatietheater. Het Jazz festival Middelburg past uiteraard uit stekend in het thema. Daarbij loopt het gehele jaar de blog van het Zeeuws Archief, zal steeds meer van het gedigitaliseerde archief online beschikbaar komen en zullen kinderen met een digitaal onderwijsproject op UNES- CO-scholen in Nederland, Afrika en het Cari- bisch gebied aan de slag kunnen. Het Mari tiem MuZEEum in Vlissingen en het Zeeuws Museum organiseren 'ontmoetingsgesprek- ken', bijeenkomsten die uitgaan van (gedeel de) belevingen. Zeeland Nazomer Festival zal overigens ook producties brengen met slaven handel als thema en ook Film by the Sea komt met de film Twelve Years a Slave. Donderdag Deze week kregen we het bericht dat de Vrien den van het Zeeuws Archief op een veiling in Berlijn afgelopen vrijdag een tekening van de Zeeuwse kaperkapitein Nicolas Jarry hebben verworven, jarry was een beroemde (18e eeuwse) zeeheld die in de vierde Engelse Oor log de Engelsen bestookte. In veel Zeeuwse huishoudens hing het protret van de kaperkapitein naast prenten van zijn heldhaftige daden. Vlak voordat Jarry op zijn laatste tocht vertrok, waarbij hij zou sneuve len, portretteerde de Zeeuwse kunstenaar Ja cob Perkois hem. Bijzonder is nu dat de originele tekening waar naar de prent van zijn portret is gemaakt, wordt geveild. Het Zeeuws Archief heeft zelf geen regulier budget voor aankopen, maar dankzij de donateurs van de Stichting Vrien den van het Zeeuws Archief wordt toch af en toe een bijzonder stuk voor de collectie ver worven. Vrijdag De laatste dingen worden geregeld voor de presentatie aanstaande maandag van de Cul tuurhistorische Hoofdstructuur. Die is met historische informatie verrijkt. Het is een prachtig project waarin de provincie Zeeland en het Zeeuws Archief namens de andere ar chieven in Zeeland hebben samengewerkt. Oude kaarten zijn gevectoriseerd en hebben een geo-referentie met moderne kaarten ge kregen. Alles is gratis te raadplegen via de site van het Zeeuws Archief met een link naar de kaarten. Zo kun je je eigen perceel terugvinden in de oude kaarten. Een mooie nieuwe kans voor historische informatie. huishoudens hing portret van kaperkapitein naast prenten van zijn heldhaftige daden. ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 I Directeur van het Zeeuws Archief Hannie Kool-Blokland: Kennis over dit onderwerp leidt tot verdieping van inzicht. foto Lex de Meester I -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 107