Hondenbezitters als oren en ogen politie Jordi Ollebek (30) met shuttle de ruimte in Heet shirt van koud vuurwerk 28 SCHOUWEN-DUIVELAND DIJKVERSTERKING Stichting De Oosterschelde pleit voor behoud perkoenpaaltjes en oude steensoort bij dijkverzwaring. Zij kunnen, zo vervolgt hij, een beetje de ogen en oren van de po litie zijn en direct alarm slaan als ze iets opmerken dat verdacht kan zijn. Deelnemers krijgen voor af een training en instructies over hoe te handelen. Want het is niet de bedoeling dat die hondenbezit ters zelf ingrijpen als ze iets ver dachts zien, maar dat ze de politie waarschuwen. In sommige steden in de Randstad worden honden bezitters op een dergelijke manier al ingezet. Volgens Bommeljé ver groot dit project de kans om cri minelen op heterdaad te betrap pen. „De politie kan immers niet overal tegelijkertijd zijn." Bommeljé geeft aan dat dat plan om hondenbezitters in te schake len nog verder uitgewerkt moet worden. „Maar we overwegen wel om dat in te voeren." Veel concreter is, zo zegt hij ver der, om buurtpreventie in vooral Oost-Souburg weer van de grond te krijgen. Hij geeft aan dat uit al les blijkt dat inwoners graag mee werken om misdaden te voorko men. Via het buurtopbouwteam wil de gemeente mensen benade ren die bereid zijn om mee te doen aan buurtpreventie. Die be reid zijn om regelmatig door hun buurt of wijk te lopen en verdach te situaties doorgeven aan de poli tie. Hij zegt dat het daarnaast heel be langrijk is dat mensen zelf ook bellen als ze iets verdachts zien. „Onlangs kwamen we er achter dat omwonenden van een school in Oost-Souburg wel iets hadden gemerkt toen vandalen ruiten van die school vernielden. Maar op de een of andere manier kwam het niet bij hen op om ver volgens de politie te waarschu wen." Hij benadrukt dat de politie hulp vanuit de burgerij nodig heeft om misstanden op te lossen. ZIERIKZEE - „Sinterklaas Perkoen- tje!", schreeuwt Freek Titselaar de ze vrijdagochtend bij wijze van grap in de vliegende wind. Want stichting De Oosterschelde, waar van hij voorzitter is, heeft een ver langlijstje voor de jarige Goedhei ligman: meer perkoenpaaltjes en oude steenbekleding op de Zeeuwse dijken die de komende jaren nog worden versterkt. Tijdens een wandeling door de loeiende wind naar de Lokkersnol aan de Oosterschelde bij Zierik zee, zet Titselaar zijn zaak uiteen. „Veiligheid staat voorop natuur lijk en wij zijn ook blij dat het Pro jectbureau Zeeweringen de dij ken met fiets- en wandelpaden toegankelijk maakt. Maar cultuur historie is ook belangrijk. Stenen dijken met perkoenpaaltjes als golfbrekers zijn typerend voor de Zuidwestelijke Delta. De dijken zijn een mozaïek van de geschie denis. Hier zijn ze opgelapt met basalt, een stuk verderop met Vil- voordse steen en elders met Waal se mijnstenen. Ik ben ook natuur- gids en fiets met groepen toeris ten langs de kust. Tot voor deze zomer had ik om de tien meter wel wat te vertellen. Maar dat is voorbij. Het is overal asfalt en be ton geworden. De Zeeuwse dij ken hebben hun klederdracht af geworpen en dat vinden wij jam mer. Het was een van de redenen voor toeristen om naar Zeeland te komen. Ik hoor dat ook van die mensen. 'Asfalt hebben we thuis ook. Het is net de parkeerplaats van Ikea', zei iemand." Stichting De Oosterschelde, die ook al jaren strijdt tegen het ge- Dijken langs de Oosterschelde herbergen een mozaïek van de geschiedenis bruik van staalslakken bij bestor- tingen van dijken, is op Facebook een actie begonnen voor het be houd van historisch materiaal als perkoenpaaltjes, oude steensoor ten en muraltmuurtjes. Facebook- vrienden worden opgeroepen het Projectbureau Zeeweringen te be stoken met e-mails. Titselaar verwijst graag naar 'Schoonheid van de Oosterschel de - ode aan de perkoenpaaltjes'; het fotoboek van Juliette Timmer man uit Dreischor. Zij fotografeer de honderden van deze golfbreker- tjes die door weer en wind aller lei kleuren en vormen hebben aangenomen. De koppen zijn vaak begroeid met korstmossen. Titselaar: „Elders aan de kust en aan het IJsselmeer zijn ze al ver dwenen. Er was een grote concen tratie van aan de Oosterschelde. In die zin zou je kunnen spreken van een bedreigde paalsoort." Titselaar weet dat het Projectbu reau al veel doet aan behoud van erfgoed. „Maar het zou veel meer moeten. Kijk, ik woon in een mo numentaal pand in Zierikzee. Ik ga mijn gevel toch ook niet met beton herstellen." BLAUWE CLUB VAN OOSTERSCHELDEFANS „Voor hem gaat een droom in vervulling", laat zijn vader Den nis Ollebek weten. „Als driejari ge wilde hij dit al. 'Ik wil brand weerman worden', zei hij, 'brand weerman op de maan'." Volgend jaar deze tijd, met Kerst mis, moet het gebeuren, aldus zijn vader. Jordi zal met een spe ciaal vliegtuig, een soort space- shuttle, op honderd kilometer van de aarde vliegen. In Florida moest Jordi meedoen aan allerlei experimenten, waaruit hij in elk geval als beste Nederlander naar voren kwam. De oud-Terneuzenaar werkt als docent natuurkunde in Tilburg en woont in Goirle. „Maar hij voelt zich in de eerste plaats Zeeuw", zegt zijn vader. „Hij wordt dus de tweede Zeeuw in de ruimte." De in Sluiskil gebo ren, in Amerika wonende Lode- wijk van den Berg was de eerste. Hij maakte in 1985 een ruimte reis van zeven dagen met de spaceshuttle Challenger. door Emile Calon VLISSINGEN - De gemeente Vlissin- gen overweegt om hondenbezit ters in te schakelen voor buurtpre ventie. Hondenbezitters, zo zegt beleidsambtenaar Gert-Jan Bom- meljé, laten hun huisdier in de re gel drie keer per dag uit, lopen vaak hetzelfde rondje en zien heel snel of er iets niet in de haak is. ZIERIKZEE - Brandweerman Maarten Leune laat aan kinderen van de Theo Thijssenschool uit Zierikzee zien wat 'koud' vuurwerk kan doen met kleding. Het bureau Halt maakt in samenwerking met politie en Veiligheidsregio een tournee door Zeeland om overlast door vuurwerk te voorkomen. De politie legt de regels uit. Maandag zijn ze in Middelburg, foto Dirk-Jan Gjeltema 'Zeeuwse dijk is klederdracht kwijtgeraakt' door Ton van den Nouweland Freek Titselaar Perkoenpaaltjes zijn ronde eiken-, grenen- of dennenhouten paaltjes van ongeveer 1,5 meter lang. Perkoenpaaltjes werden in dijken geslagen om te functioneren als golfbreker. Perkoen komt van het Franse woord bracon en betekent sluis- balk of muurstuk. Volgend jaar versterkt projectbu reau Zeeweringen de dijken bij Moggershil op Tholen, de Krab- benkreekdam tussen Tholen en Sint Philipsland, bij de Zandkreek- dam op de Bevelanden en bij Burghsluis en Viane op Schouwen. Stichting De Oosterschelde is een ongesubsidieerde 'blauwe' club van liefhebbers van een mooie en duurzame Oosterschelde. Blijkens exploot van mij, toegevoegd kandi daat gerechtsdeurwaarder d.d. 26 november 2013 is op verzoek van Rahma Omar Hasan, wonende te Dedemsvaart, gemeente Har- denberg, te dezer zake woonplaats kiezende te Zwolle, aan het Van Nahuysplein 17-A, ten kantore van Roza Advocaten, (alwaar een af schrift van dit exploit kan worden verkregen) AAN Ibrahim Ismail Mohamoud, thans zonder bekende woon- en verblijfplaats in Nederland of daarbuiten, BETEKEND: de grosse van een beschikking gegeven door de Rechtbank Overijssel, team Familierecht en Jeugdrecht, locatie Zwolle d.d. 21 november 2013, bij welke beschikking de echtscheiding tussen partijen is uitgesproken. F.J. Bessembinders toegevoegd kandidaat gerechtsdeurwaarder LAVG Gerechtsdeurwaarders Lavendelheide 12 9202 PD Drachten TERNEUZEN - De in Terneuzen gebo ren en getogen Jordi Ollebek (30) mag de ruimte in. Hij is één van de winnaars van de AXE space contest in het Amerikaanse Florida, heeft Jordi zelf gemeld op zijn Face- book-pagina. I Ideale starterswonmg, gelegen in 1 een rustig straatje, centraal op Walcheren. Een huis met een mooie, diepe tuin. "Kopen naar VWers" beoait u bij aartkoop maar Wst 30.000,- minder voor deze woning' D# bedrag is a! in de prijs verwerkt Kip. voor de voorwaarden op www.kopen- funda Koopsom 84.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 102