Worst Studenten HZ maken kust schoon Covra vraagt vergunning voor uitbreiding aan Tweede sluiting stormvloedkering Oosterschelde blijft achterwege commentaar Claims wegens stormschade vallen mee ZEELAND 27 www.joeenmie.nl Hans Smits houdt Zeeland een worst voor. De scheidend president-directeur van de haven van Rotterdam belooft meer-inkomsten als Seaports samenwerkt met Rot terdam in één groot havenbe drijf voor Zuid-West-Neder land. Zo'n constructie biedt on getwijfeld bedrijfseconomi sche voordelen. Toch moet Zee land er-voorzichtig mee zijn. Smits zegt wel dat Rotterdam zo'n breed havenbedrijf - met ook Dordrecht en Moerdijk - niet zou overheersen, maar het blijft toch een reus tussen drie kleintjes. De vergelijking met Delta dringt zich op. De ener gieopwekking en -vermarkting zou in een groter verband wel licht ook efficiënter kunnen. Is die schaalvergroting dus ge wenst? Nee. Het gaat in dit soort kwesties niet alleen om geld maar ook om zeggenschap en behoud van banen. Pas als Rotterdam Zeeland voldoende controle geeft op juist die facto ren, wordt de denkrichting van Smits interessant. De studenten, die de opleiding 'sustainable development' doen, steunen met hun actie 'Doe mee, verlos de zee!'. Dit landelijke ini tiatief is bedoeld om mensen en thousiast maken om gezamenlijk de kuststrook schoon te houden. Per jaar komr naar schatting 4,7 miljoen ton plastic in zee terecht. Op het strand zijn speciale bak ken neergezet, waarin de studen ten en mensen die helpen, het af val kunnen deponeren. De actie wordt ondersteund door stichting Switch, die met name jongeren stimuleert om duurza mer te leven. Wie wil meehelpen met de schoonmaakactie, kan zich om 12.00 uur melden bij de Sardijnto- ren op de Vlissingse boulevard. De Covra moet vooral uitbreiden omdat de kerncentrale niet in 2015 sluit, maar tot 2034 mag blij ven produceren. Dat betekent dat er meer kernafVal naar de Covra zal komen dan was verwacht. Daarnaast wordt radioactief afval van de onderzoeksreactoren in Petten en Delft bewaard. Het plan bestaat uit twee delen. Ten eerste wordt het gebouw voor warmteproducerend, hoogra- dioactief afval uitgebreid. Ten tweede vervangt Covra het be staande gebouw voor laag- en middelradioactief afval. De nieuw bouw vindt plaats op een andere plek op het terrein. Daar wordt verarmd uranium opgeslagen. De bouw begint waarschijnlijk in 2015 en zal drie jaar duren. De bouwplannen hebben volgens de milieu-effectrapportage geen na delige gevolgen voor het Natura 2000-gebied Westerschelde en Saefthinge. Het gebouw voor hoogradioactief- afval met zijn dikke, zwaar gewa pende wanden is behalve een op slagruimte ook een kunstwerk, onderstreept de Covra. Het oranje gebouw met de beroemde formu le van Einstein - E-mc2 - zal in de komende honderd jaar vervagen, om in 2103 volledig wit te zijn. Dat symboliseert het verval van de radioactiviteit van het opgesla gen afval. De uitbreiding krijgt op een zijkant een diagonale verde ling. Door de ligging ervan zal twee keer per jaar de schaduw van de zon deze verdeling optisch doen verdwijnen. Het 'Ura- nus-blauwe' gebouw voor laag- tot middelradioactief afval wordt een enorme zonnewijzer. Niet dat hij daar de geringste twijfel over had, want het neerlaten van de 62 stalen schuiven wordt vier keer per jaar getest. Maar in het echt is het toch al tijd weer spannend of alles doet wat het moet doen, blikt Heijdens terug op de stormachtige nacht en het springtij. Een tweede sluiting binnen 24 uur tijd van de stormvloedkering bleek vrijdagmiddag niet nodig. Tegen drie uur werd duidelijk dat het hoge water op het piekmoment van kwart over vier het kritieke punt van drie meter net niet zou gaan ha len. Daar was aanvankelijk nog wel rekening mee ge houden. De kering bleef verder wel gewoon be mand, voor het geval het peil op het laatste moment toch hoger mocht uitpakken. Vrijdagochtend bereikte de waterstand bij het meet punt Roompot Buiten de piekhoogte van 3.63 meter boven NAP. Dat was zes centimeter lager dan de re cordhoogte die op 27 februari 1990 werd genoteerd bij de 27-jarige Oosterscheldekering. „Maar toch nog hoger dan in de loop van de dag werd verwacht", zegt Heijdens. „De wind is vroeger gaan draaien, waardoor er meer golfopslag ontstond." Iets voor elf uur donderdagavond werd het sluitcommando gege ven. Om middernacht waren alle schuiven omlaag. Dat bleef zo tot half acht vrijdagochtend, toen het peil voldoende was gedaald om de open verbinding tussen Noordzee en Oosterschelde te herstellen. Even na half negen stonden alle schuiven weer in hun bovenste positie. Geslaagd voor de praktijk- toets. Het was de 25ste keer dat de kering werd ge bruikt sinds de oplevering in 1986. Rijkswaterstaat investeert jaarlijks 20 tot 25 miljoen euro in het onderhoud van de kering. De nadruk ligt op het ontroesten en conserveren van de meer dan 300.000 kilo stalen schuiven. De kering kan op eigen kracht draaien met tien dieselgeneratoren. MIDDELBURG - De schade bij parti culieren door de 'Sinterklaas- storm' in Zeeland lijkt mee te val len. Bij verzekeraar ZLM waren vrijdag tachtig claims binnengeko men, aldus directeur Marinus Schroevers. Daarbij gaat het voor al over afgewaaide dakpannen en dakdelen. De storm van 28 okto ber was goed voor bijna zevenhon derd claims van in totaal 450.000 euro bij ZLM. Landelijk veroorzaakte de storm 5 tot 10 miljoen euro schade, maak te het Verbond van Verzekeraars bekend op basis van eerste schat tingen. De waterschade door over stroming is nog onbekend. In Breskens liepen de kades onder en brak de robotvis Bresko van zijn voetstuk. Het kunstwerk raak te op drift maar bleef gespaard. ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 VLISSINGEN - Internationale studen ten van de HZ in Vlissingen maken morgenmiddag vanaf 12.00 uur het strand tussen Vlissingen en Dis hoek schoon. Ze roepen iedereen op om mee te helpen. kinderkleding(web)winkel maten 92-176 markt 14 4531 EP Terneuzen dl (Jé 0115-620545 \IlJJÊ/ door Frank Balkenende NIEUWDORP - De Centrale Organisa tie voor Radioactief Afval (Covra) in het Sloegebied heeft gisteren bij het ministerie van Economische Za ken de vergunning voor uitbreiding van het opslagcomplex voor nucle air afval aangevraagd. I Het pad dat bij de Van Woelderenlaan in Vlissingen begint is aan de buitenzijde helemaal weg, wijst Adri Louwerse aan. foto René Schrier door Marcel Modde NEELTJE JANS - Zo, de druk kan er weer even af. Dis trictshoofd Marco Heijdens van Rijkswaterstaat zakt tevreden in de stoel. Alle systemen en protocollen rond de sluiting van de Oosterscheldekering hebben gewerkt zoals bedoeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101