De Floflo boort een gat in de markt aan Concept voor ziekenhuis ZEEUWSE INNOVATIEPRIJS EMERCO 28 ZEELAND Vijf genomineerden zijn in de race voor de Zeeuwse Innovatieprijs Emergo, die 12 december wordt uitgereikt aan een bedrijf met een vernieuwend product of concept. Ik zag hoe hulporganisaties de zaken steeds verkeerd aanpakken Het idee is even simpel als doel treffend. De Floflo is een lichtge wicht boortoren van aluminium en roestvrij staal, waarmee mensen in ontwikkelingslanden een eigen drinkwa terput kunnen maken. De boortoren is met 3000 euro een betaalbaar doe-het- zelf-pakket. Geïnspireerd door het Goese Afrikajaar in 2009 richtte een aantal Goesenaren de nonprofit-stichting Holland Water Goes Africa op. Directeur Floris de Vos is de geestelijk vader van de FloFlo. „Ik heb in de Derde Wereld voor de olie- en gasin- dustrie gewerkt en zag hoe hulporganisa ties de zaken steeds verkeerd aanpakken. Je kunt allerlei mooie scholingsprojecten opzetten en ziekenhuisjes bouwen, maar je moet eerst zorgen dat er schoon drink water voorhanden is. Het liefst via een zo goedkoop mogelijke methode. Wij hebben een oude boorwijze nieuw leven ingeblazen. Zo kwam ik op het idee van een lichtgewicht boortoren. Mensen in ontwikkelingslanden kunnen er zelf piee aan de slag en die kennis vervol gens overdragen. Zo worden ze zelfred- zaam en stimuleren ze hun eigen econo mie. Ons motto is dat je beter hard kunt werken dan je hand ophouden." Met de Floflo, die inmiddels is genomi neerd voor vier prijzen, heeft de stich ting een gat in de markt aangeboord. Er zijn al 300 stuks gekocht door lokale ge meenschappen in Afrika, Sri Lanka, Mexico en Zuid-Amerika. „We zijn in middels actiefin 17 landen. Menig be drijf zou jaloers zijn op onze groei", grijnst De Vos. De stichting heeft geen winstoogmerk. Met de inkomsten worden innovaties be taald en onkosten zoals de vele reizen naar ontwikkelingsgebieden betaald. Het salaris van De Vos drukt niet op de ba lans. Dat wordt betaald door enkele gro te sponsors. Je praat dan bijvoorbeeld over KLM en Philips. De FloFlo is hon derd procent een Zeeuws product. De stichtingsleden komen uit Goes en de boortoren wordt vervaardigd bij 't Hek kenhuis in Terneuzen. -p De Westdorpse kansheb ber voor de Zeeuwse Emergo is geen product, maar een dienst. wQare is een ser vice- en onderhoudsconcept voor technische installaties in zieken huizen en klinieken. „Het idee er achter is dat de patiënt noch het ziekenhuispersoneel iets mag mer ken van technische problemen", zegt directeur Peter Engelbrecht van de Zeeuwse Verwarmings unie in Terneuzen. Dat bedrijf vormt samen met TechnoQj een ontwerpbureau voor de zorg, en elektrotechnisch bedrijf Elektra 21, sinds 2011 wQuare. Dat is inmiddels een echt onderneming geworden. „In samenspraak met een ziekenhuis ontwerpen we technische installa ties in driedimensionele compu termodellen. Dan zie je meteen waar fouten zitten. Dat is belang rijk. We hebben twee operatieka mers voor Zorgsaam in Terneu zen ontworpen. Die moeten jaren lang mee en je kunt dus geen ont werpfouten gebruiken", legt En gelbrecht uit. WQare exploiteert ook de installaties en fungeert der halve ook als servicedienst. Voor af worden aan de hand van de le vensduur duidelijk de kosten voor aanschaf en exploitatie be paald „We nemen een ziekenhuis alle last uit handen." Volgens Engelbrecht is er veel in teresse voor het totaalconcept, ook van privéklinieken. Floris de Vos (Floflo) Dit zijn de Zeeuwse door Frank Balkenende Directeur Peter Engelbrecht van de Zeeuwse Verwarmingsunie, één van de drie bedrijven achter het wQare-concept voor de ziekenhuiszorg. Directeur Floris de Vos van Holland Water Goes Africa demonstreert de Floflo aan de inwoners van een dorpje in Benin, foto Stichting Holland Water Goes Africa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40