28 ZEELAND EXCURSIE 'k y- /--•<- <*- |j§fpËf 1 r T&'ïr&:r& Het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Leiden herbergt duizenden jaren Zeeuwse geschiedenis. Een bezoek waard! jIU'J"-'. ~ïM- v4r avr%* Altijd al eens oog in oog willen staan met Krijn, onze Zeeuwse neanderthaler? En ook eindelijk eens rond de al taren van onze beschermgodin Nehalennia willen lopen? Dat kan. Zeeland is nadrukkelijk aan wezig in het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Leiden. Gaat u mee, vrijdag 20 december, om dat met eigen ogen te zien? We hebben het pas in de gaten als er weer eens een bijzondere vondst in de Zeeuwse klei of wa teren wordt gedaan. Het deltage bied is een schatkamer, die stukje bij beetje wordt blootgespoeld en blootgegraven. Natuurlijk spant Krijn tot nu toe de kroon. Zo op het eerste gezicht gaat het om een onbetekenend stukje bot. Maar wat een verhaal heeft het te vertel len. Krijns schedelstukje staat pro minent aan het begin van de afde ling Nederlandse archeologie van het RMO. Conservator Luc Amkreutz van de afdeling prehistorie kan er heel erg enthousiast over worden. En vele bezoekers met hem. Waar we in het museum naar kijken is wel iswaar een replica - het originele stukje bot is nog in bezit van de Belgische vinder - maar het frag ment is niet van echt te onder scheiden, en door de manier waar op het is uitgelicht stap je in ge dachten probleemloos tienduizen den jaren terug in de tijd. De Noordzee is land, de poolijskap- pen houden zo veel water vast dat we zo naar Engeland kunnen wan delen. In de uitgestrekte steppe scharrelen wolharige mammoe ten rond, bosolifanten, nijlpaar den, hyena's, wolharige neus hoorns. En mensachtigen, nean- derthalers. Ook Krijn moet daar hebben rond gestapt. We hebben het over de periode van 90.000 tot 30.000 jaar geleden. In dezelfde opstel ling liggen vier vuistbijlen uitge stald, afkomstig uit de collectie van de Middelburgse amateur-ar cheoloog Jan Meulmeester. Zo moeten we ons dat voorstellen: de vuistbijl was belangrijk gereed schap voor de neanderthaler. Hij kon met de bijl takken afsnijden en niet al te dikke bomen omhak ken, dieren slachten en villen, hui den bewerken. Conservator Am kreutz noemt de vuistbijl het Zwitserse zakmes van de prehisto rie, een echte 'multitool'. Het schedelstukje van Krijn is in 2001 door een schelpenzuiger op gezogen op een zandbank voor de Walcherse kust. Hij was de eerste neanderthaler van Nederland, en tevens de eerste neanderthaler die uit de Noordzee werd opge vist Voor kenners van de prehisto rie is hij daarmee symbool 'van een grotendeels nog onontdekt (aard)wetenschappelijk archief dat vlak voor onze kust ligt'. Kijk naar het geprononceerde wenkbrauwbot van Krijn. Hij is ziek, blijkt uit onderzoek van on der andere het Max Planck Insti tuut in Leipzig. Achter het mid- EXCURSIE NAAR LEIDEN Ga mee met de PZlo door Jan van Damme I In 1970 bij Colijnsplaat opge vist altaar van Nehalennia. De inscriptie: 'Aan de godin Ne halennia heeft M(arcus) Ex- gingius Agricola, burger van Trier, handelaar in zout te Keulen, zijn gelofte ingelost, gaarne en met reden'. Vrijdag 20 december naar het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Leiden. Vertrek bus vanaf 9.00 uur. Op stappen in Vlissingen, Middelburg en Goes. Aankomst RMO Leiden rond 12.00 uur, ontvangst met kof fie en thee. Rondleiding langs Zeeuwse objecten (duur ongeveer 1 uur), vrij bezoek museum en stadscentrum. De bus rijdt om 17.00 uur terug naar Zeeland. Kosten excursie: circa 40 euro (met museumjaarkaart 30 euro). Aanmelden voor woensdag 18 december via www.pzc.nl/abonneevoordeel I Boven: riem met letterbeslag. Rechts: riem met bloemvor- mige beslagstukken, leer met koperblik, voor 1530. collectie RMO Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64