VERDIEPING 11 voor de toetsing van de betrouwbaarheid van diens verklaring. Of de naam van de aangever dan alsnog be kend wordt, bepaalt de aanklager, het Openbaar Ministerie. Die kan bijvoorbeeld, om de anonimiteit te behouden, de zaak in trekken of de rechter vragen de verklaring van de werknemer niet als bewijs mee te la ten tellen. Maar de kans dat de zaak stukloopt, is dan groot. Zeker als een zaak enkel steunt op de verklaring van het slachtoffer. Dat bete kent dat de dader ongestraft blijft. „Er zitten op dit moment nog veel haken en ogen aan het doen van anonieme aangif te", zegt ook een woordvoerder van politie- vakbond ACP. „Anonimiteit moét gegaran deerd worden. Die oplossing is er helaas nog niet." Daarmee is aangifte doen onder nummer eigenlijk 'een schijnoplossing', stelt Jan Timmermann van Divosa. Zonder keiharde garanties voor anonimiteit houdt het slachtoffer angst voor wraakacties. Maar met absolute garanties voor anonimiteit, worden de rechten van daders tekort ge daan. „Ik weet ook niet hoe dit is op te los sen", zegt Timmermann. Dat anonimiteit niet gegarandeerd kan wor den, bevestigt ook strafrechtdeskundige Henny Sackers van de Radboud Universi teit Nijmegen. „Een verdachte heeft het recht om een slachtoffer te ondervragen tij dens een rechtszaak", legt hij uit. „Dat hoort gewoon bij een eerlijk proces." Volgens de hoogleraar heeft het geen zin om als slachtoffer compleet vermomd met pruik, plaksnor of integraalhelm op naar de zitting te komen. „Dat is in het verleden wel eens gebeurd, maar een rechter gaat daar niet mee akkoord. De verdediging heeft ook het recht om de non-verbale reac tie van een slachtoffer te zien: knippert ie mand met de ogen, is iemand emotioneel? Dat hoort er allemaal bij." Écht anoniem aangifte doen, is juridisch onmogelijk. Toch was het voor veel zorgme- dewerkers al nooit een reële optie, erkent Jacqueline den Engelsman, bestuurder van verpleegkundigenvakbond NU'91. „Wan neer verpleegkundigen in de psychiatrie, thuis- of ouderenzorg worden belaagd, is dat bijna altijd door patiënten met wie ze Een verdachte heeft het recht om een slachtoffer te ondervragen in de rechtszaal al lange tijd werken. Deze daders weten dus heel goed wie het slachtoffer is." Rabin Bhattoe van de sociale dienst in Spij- kenisse loopt tegen hetzelfde probleem aan. Toen hij de uitkering had stopgezet van een klant nadat die niet mee wilde wer ken aan een arbeidsproject, siste die 'jij komt in mijn leven, dan kom ik in jouw le ven'. De jongeman blies zichzelf als het wa re op en keek heel indringend, herinnert Bhattoe. „Het was reuze intimiderend." Sindsdien kijkt de gemeente-ambtenaar steeds over zijn schouder. Niet voor niets, want laatst stond de man, die een flink strafblad heeft, hem op te wachten. „Ik was aan het wandelen met mijn vrouw. Hij ging voor en achter ons lopen en zei niets. Hij maakte geen oogcontact maar rochelde op de grond en liep weer weg. Toen we la ter bij de auto kwamen, stond hij daar weer op ons te wachten." Bhattoe wil eigenlijk aangifte doen. „Ik hou nu een logboekje bij. Alles bij elkaar is het misschien voldoende voor een waar schuwing of veroordeling." Anoniem aangifte doen is leuk bedacht, geeft hij aan. „Maar dat heeft in dit geval geen enkele zin. Hij weet hoe ik heet, waar ik woon en in welke auto ik rij." Dus zal het met naam en toenaam nloeten. Dat blijft een eng idee, erkent hij. „Mis schien slaan de stoppen bij die man dan door. Ik heb wel een vrouw en twee kinde ren." DONDERDAG 5 DECEMBER 2013 Vergeet het maar! VEEL GEWELD TEGEN HULPVERLENERS Geweld tegen hulpverleners is al jaren een groot probleem. Uit de meest recente cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken, uit 2011blijkt dat zo'n 60 procent van alle hulpverleners in dat jaar slachtoffer was van agressie en geweld. Ambulancepersoneel wordt het vaakst bedreigd, geïntimideerd of mishandeld (80 procent). Ook politiemensen en medewer kers van sociale diensten (beide ongeveer 75 procent) zijn regelmatig de pineut. Brandweermensen worden het minst vaak agressief of geweld dadig benaderd (ruim 40 procent). Minister Ivo Opstelten van Veilig heid en Justitie maakte het vorig jaar mogelijk voor hulpverleners om anoniem aangifte te doen. Hij hoopte dat zo meer slachtoffers naar de politie zouden durven stappen. Het blijkt in de praktijk, zo ontdek te deze krant, nog zeer lastig om anoniem aangifte te doen. Henny Sackers, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11