1 Cruise DUBAI, OMAN ABU DHABI I 6 BUITENLAND NIEUWE GRONDWET De militairen zijn terug aan de macht, en geweld en intimidatie zijn terug op straat in Egypte. Prijswinnaar Negm overleden KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Syrische rebellen voeren nonnen weg Moslimopstandelingen heb ben na de verovering van een christelijk dorp bij de Sy rische hoofdstad Damascus twaalf nonnen weggevoerd. Het is niet duidelijk of de zusters zijn ontvoerd of voor hun veiligheid werden geëvacueerd, liet aartsbis schop Mario Zenari, gisteren weten. Machinist trein verloor concentratie De machinist van de trein die zondag in New York ont spoorde, heeft tegen justitie gezegd dat hij plots versuft raakte. Toen hij weer helder was, realiseerde hij zich dat hij veel te hard een bocht in reed. Volgens onderzoekers reed de trein circa 132 km per uur op een plek waar 48 gereden mag worden. Zes jaar cel voor brein zuuraanval Balletdanser Pavel Dmitri tsjenko is gisteren tot zes jaar cel veroordeeld voor het geven van de opdracht tot de aanval op zijn baas, de ar tistiek directeur van het Bolshoi-theater, Sergej Filin. Die kreeg een zuur in het ge zicht en werd vrijwel blind. De man die het zuur gooide kreeg tien jaar cel. Waarschijnlijk geen vergiftiging Arafat De voormalige Palestijnse leider Jasser Arafat is in 2004 waarschijnlijk niet ver giftigd, maar overleden aan de gevolgen van een infec tie. Dat zou blijken uit een Frans onderzoeksrapport. 1,5 maand geleden meldden Zwitserse onderzoekers dat Arafat vermoedelijk was ver giftigd met polonium-210. Ruim 1 ton voor galajurk Diana Een galajurk van de in 1997 verongelukte prinses Diana heeft gisteren 102.000 pond (123.000 euro) opgebracht. Dat is aanzienlijk meer dan het geschatte bedrag van 50.000 tot 80.000 pond. De jurk behoorde tot de geliefd ste kledingstukken van de ex-vrouw van de Britse kroonprins Charles. CAIRO - Hani Habib, beter bekend als Rooney, is 27. Zoals vele Egyp- tenaren werd hij vorige week slachtoffer van de harde hand van het leger. Met twee vrienden werd hij twee dagen vastgehou den in een kleine cel. Enkel tegen betaling konden ze ontkomen aan slagen en vernedering. Rooney werd inmiddels vrijge- laen, samen met Gehad, één van de andere jongens. Maar Moha- med Shafi blijft in de cel, beschul digd van moord en het aanzetten tot geweld. Een T-shirt met op schrift 'Fuck' en anti-legerflyers in zijn broekzak volstonden als be wijsmateriaal. Sinds het afzetten van voormalig president Mursi treden de veilig heidsdiensten genadeloos op. Meer dan duizend doden en hon derden gevangenen later, stuurt de interim-overheid een nieuwe grondwet de wereld in. Hierin wordt de macht van het le ger herbevestigd én vergroot. Veel mensen komen dan ook in verzet. „Shafi stond op het Tahrirplein toen daar demonstraties tegen het leger begonnen. Op de beelden van die avond is duidelijk te zien hoe hij vanaf de zijlijn de massa gadeslaat. Hij maakte niet eens deel uit van het protest." Rooney toont met zijn telefoon de beelden van een YouTübe-film- pje. „Shafi raakte gewond door een verdwaalde steen tijdens de gevechten, ging naar het zieken huis en belde ons op", aldus Rooney. „Toen we hem bezoch ten, stormde de politie de kamer binnen en sloeg ons alledrie in de boeien." Met meer dan negenduizend pro testen per jaar hebben Egyptena- ren een manier gevonden om hun stem te laten horen. Maar de nieuwe wet verbiedt hen nu om onaangekondigd te demonstre ren. Toch lukt het niet de Egypte- naren monddood te maken. Er wordt nog dagelijks gedemon streerd, wet of geen wet. „We werden opgepakt nog vóór de stemming over de wet", zegt Rooney. „We zouden aanzetten tot geweld. Vanuit de ziekenhuis kamer waar tien politieagenten ons overmeesterden? Hoezo?" Uit Alexandrië komen soortgelij ke verhalen. Bij een demonstratie eerder deze maand werden 21 moslimmeisjes opgepakt. Veer tien van hen kregen elf jaar gevan genisstraf, de minderjarigen gin gen naar de jeugdgevangenis. De rechter oordeelde dat hun uitge sproken voorkeur voor de Moslim broederschap een gevaar betekent voor de maatschappij. Daardoor werden ze veroordeeld als terroris ten. Desondanks komen de moslim broeders nog steeds de straat op. De nieuwe grondwet wakkert hun ongenoegen aan. Na een jaar bestuur over het land worden isla mitische partijen nu in de grond wet verboden. Een reden te meer voor de Moslimbroederschap om te demonstreren. De vreselijke straffen houden hen niet tegen. „Drie dagen lang werden we in een veel te kleine cel vastgehou den. In een kamer van drie bij zes meter moesten we met tientallen mannen overleven", getuigt Rooney. „We sliepen op de ijskou de grond. Op onze rechterzij, met het gezicht iadezelfde richting. Schouder aan schouder moesten CAIRO - De Egyptische dichter en fel criticus van de militaire lei ders van het land, Ahmed Fouad Negm, is gisteren op 84-jarige leef tijd in Cairo overleden. Dat mel den lokale media. Negm zou op 11 december de Prins Claus Prijs voor zijn dichtkunst krijgen. Hij krijgt de prijs nu postuum uitge reikt door prins Constantijn. Negm werd bekend door de liede ren die begin 2011 door betogers werden gebruikt rond de val van president Hosni Mubarak. Negm bekritiseerde Mubarak en diens autoritaire regime vaak. Hij zat vanwege zijn kritiek in de gevan genis, zijn werk werd verboden. we liggen omdat er anders onvol doende plaats was." De jonge mannen werden vastge houden in het beruchtste politie bureau van de stad. „Er is een be gane grond en een eerste verdie ping. Op de benedenverdieping zitten de zware criminelen. Moor denaars bijvoorbeeld. Wie een plek wil op de eerste verdieping moet 200 Egyptische pond (onge veer 21 euro) betalen", zegt Rooney. Geweld en intimidatie waren er ook tijdens het bewind van presi dent Hosni Mubarak. Nu het le ger opnieuw aan de touwtjes trekt, lijken deze wanpraktijken helemaal terug. Onlangs werden in Cairo veertien jonge vrouwen opgepakt die de monstreerden tegen het artikel in de grondwet dat veiligheidsdien sten het recht geeft gewone bur gers voor een militair tribunaal te dagen. De vrouwen werden bij de haren een politiewagen in ge sleurd en vervolgens betast, meld de de activiste Nazly Hussein die zelfde avond op Twitter. Na uren lange ondervragingen, intimida tie en geweld, werden de vrou wen in de woestijn gedumpt. Rooney en Gehad kwamen op borgtocht vrij nadat ze twee nach ten een ware hel doorstonden. Het voorarrest van Shafi werd met vijftien dagen verlengd en is onbeperkt verder te verlengen. Na de heksenjacht op de Moslim broeders is de jacht op elke vorm van oppositie geopend. Naast de militaire tribunalen tegen burgers en de ban op islamitische partijen is er ook voor vrouwen en christe nen amper plaats in de nieuwe grondwet, die de veiligheidsdien sten onschendbaar maakt. INCLUSIEF Vrijwel alle data inclusief uitgebreide dagexcursie Dubai! BEIROET NEW YORK Pavel Dmitritsjenko foto ANP MOSKOU PARIJS LONDEN Genadeloze jacht op oppositie in Egypte door onze correspondent Annabell Van den Berghe vliegreis V transfers vele data dagexcursie Dubai 7 nachten cruise alle maaltijden aan boord dag Vertrekdata: vrijwel elke donderdag van 19/12 t/m 20/3 9-daagse reis v a. 804 12-daagse reis incl. 3 nachten hotel Dubai v.a. 1059 12-daagse reis incl. 3 nachten strandresort v.a. 1079 Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2-p.binnenhut IC en voordeligste klasse ArkeFly. Zie www.kras.nl/costa-dubai Nérgens voordeliger! Alléén bij KRAS.NL boekt u een 9-daagse Midden-Oosten cruise al vanaf slechts 804 Inclusief vliegreis, transfers, 4-sterren cruise per Costa Fortuna én alle maaltijden aan boord. Bovendien biedt KRAS.NL bij vrijwel alle data een uitgebreide dagexcursie aan, inclusief stadsrondrit Dubai langs o.a. het Palmeiland en het 7-sterren Hotel Burj-al- Arab, bezoek aan het Dubai Museum en een unieke tocht per Abra-watertaxi! Naar keuze kunt u uw cruise verlengen met een verblijf in een luxe hotel in Dubai-stad of aan het strand Dag 1: nachtvlucht van Amsterdam naar Dubai Dag 2-3. aankomst in Dubai. Dagexcursie incl. stadsrondrit, bezoek Dubai Museum en Abra-watertaxi. Inscheping, dag 3 op zee. Dag 4-5: volop tijd voor Muscat, de hoofdstad van Oman. Dag 6: vissersplaatsje Khasab op schiereiland Musandam. Dag 7: Abu Dhabi met een indrukwekkende skyline van hotels, paleizen, wolkenkrabbers, villa's en oliebedrijven. Dag 8: geniet nog een dag van 'glitter glamour stad Dubai Dag 9: ontscheping, transter en vliegreis naar Amsterdam, Costa Fortuna dit schip beschikt o.a. over bars, restaurants, een theater, casino, wellnessruimte en zwembaden. waarom zou je meer betalen 15 cpm tenzii anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservenngskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6