Taal ouders komt Erna in werk goed van pas A Oppositiepartijen willen officiële excuses van wethouder Liefting SMELTKROES DOW t 20 ZEEUWS-VLAANDEREN HISTORISCH ERFGOED Plannen over een metamorfose van de kerk van Sint Anna roepen bij voorbaat veel weerstand op. Mascura houdt Walk of Hope voor zieken "Boogjes" 89,- staan, worden ze zeventig jaar la ter alsnog naar de gallemiezen ge holpen. Dat mag niet gebeuren, vindt ze. Ze zint dan ook op een campagne om protest te mobilise ren. „Want de Protestantse Ge meente Zuidwesthoek is al tijden in gesprek met een stichting, die zich presenteert als hoeder van cultuur-historisch erfgoed, om de kerk te verkopen. En de gemeente is druk bezig om voorbereidingen te treffen voor inpassing in onder meer het bestemmingsplan", waarschuwt Gossije. Raadslid Chris van Vijver (Nieuw Gemeentebelang) woont in Sint Anna en kan zich de bezorgdheid van Gossije voorstellen. Zij stelde onlangs vragen tijdens de raads vergadering, maar kreeg alleen nog te horen dat de gemeenteraad deze maand wordt bijgepraat. Ook Van de Vijver is bang dat de dagelijkse bestuurders van Sluis met BOEi - nationale maatschap pij tot behoud, ontwikkeling en exploitatie van industrieel erf goed - de pap al willen storten. Maar ook zij vindt dat de plannen makers veel te hard van stapel lo pen. Sint Anna ter Muiden heeft het predikaat beschermd stadsge zicht. „Dan is het toch geen smoel als de toren een openge werkte glazen wand krijgt en een groot parkeerterrein", betogen Gossije en Van de Vijver eensge zind. Via spontane mailtjes en via haar Facebookpagina heeft Gos sije al honderden steunbetuigin gen binnengekregen. Haar achtergrond is bijzonder. Erna Ma kic' ouders komen uit wat toen nog Joe goslavië heette. Ze kwamen in de jaren zeventig van de vorige eeuw naar Noord west-Europa om te werken, zoals duizenden andere landgenoten. Het heeft voor Erna zo zijn voor delen, die achtergrond. Ze spreekt Servisch en ook Kroatisch. Bij het BPSC komt talenkennis altijd goed van pas. Engels is de voertaal bij het BPSC. Afdelingen en functies hebben En gelse namen. Erna werkt sinds ok tober 2010 bij de afdeling Environ ment, Health and Safety (Milieu, Gezondheid en Veiligheid) als country focal point administrator. Erna: „Ik controleer veiligheidsdo cumenten voor het vervoer van Dow-producten in Europa. Ik ga na of alle gegevens kloppen, zodat chauffeurs weten wat ze moeten doen als er bijvoorbeeld iets fout gaat. Af en toe maak ik ook verta lingen, uit het Engels in het Ser visch en Kroatisch." Servisch is voor Erna gesneden koek. „Thuis spreken mijn ouders Servisch." Kroatisch is ook geen probleem. „Servisch en Kroatisch lijken veel op elkaar." De meeste Joegoslavische gastar beiders kwamen en gingen, heel anders dan onder anderen Marok kaanse en Turkse gastarbeiders. Een uitzendbureau van de Joego slavische Staat zond hen uit. „Mijn vader was ook niet van plan te blijven", zegt Erna. De Joe goslavische burgeroorlog van 1991 tot 1999 waarbij het land uiteen viel, gooide roet in het eten. En haar ouders hadden inmiddels een gezin. „Mijn vader werkte eerst vijf jaar in Duitsland en kwam daarna in Nederland. Via gemeenschappelijke vrienden hebben mijn ouders elkaar hier ontmoet." Ema's moeder was ook uitgezonden naar Nederland. www.atelierclarijs.nl Erna is in Terneuzen geboren. Ze is dus 'gewoon' een Nederlandse, maar de band met Servië is nooit ver weg. Thuis niet en zeker niet op vakantie. Haar vader komt uit Novi Pazar in het zuidwesten van Servië, vlak bij de vroegere Servi sche deelrepubliek Kosovo die nu onafhankelijk is. Jaarlijks gaat de familie in Novi Pazar op vakantie. „Toen ik op school zat zes weken, nu drie. Ik ga dan vaak ook naar de kust in Montenegro. Zes uur rijden. Ik blijf er een paar daagjes. Het is goedkoop en mooi." Opval lend veel Russen komen er nu. Erna hoopvol: „Het gaat de goede kant op." Serviërs zijn opener dan Neder landers, volgens Erna. „Soms té", voegt ze toe, „soms zijn ze te nieuwsgierig." En een ander ver schil? „Er zijn daar minder regel tjes dan in Nederland." Aanpas sen gaat Erna goed af. „Als ik er net gewend ben, gaan we weer te rug." Thuis in Nederland wordt Erna zelden herkend als Servische, eer der als Turkse. Türkse mensen spreken haar nogal eens spontaan aan. „Niet dat ik dat erg vind, maar ik denk wel van 'alweer'. Ik reageer erop, in het Nederlands of het Turks: 'Sorry, ik ben geen Türkse'." Haar achtergrond kan maar duidelijk zijn. HULST - Mascura, de Hulster stich ting die zich inzet voor ernstig en langdurig zieken, houdt zondag weer de Walk of Hope. Deze kor te wandeling staat in het teken van warme aandacht voor ernstig of langdurig zieken. De Walk of Hope start om 11.00 uur aan de Dubbele Poort. In een kwartiertje wordt naar de Grote Markt gewandeld. Daar zullen de deelnemers samen een woord of een hart vormen. Hiervan, en van de wandeling, worden filmopna mes gemaakt voor de sup- port-dvd's die Mascura deze maand maakt. Aanmelden voor de Walk via www.mascura.nl SINT ANNA TER MUIDEN - De kerk van Sint Anna ter Muiden wordt bedreigd. Onder het mom van be houd van het historische gods huis werkt 'een projectontwikke laar' aan een plan om de toren om te bouwen tot appartementen complex, terwijl het schip van de kerk eetegelegenheid, een oester bar, zou worden. Marianne Gossije gruwt er van. Ze woont dan al lang in provincie hoofdstad Middelburg, maar ze is altijd betrokken gebleven bij West-Zeeuws-Vlaanderen, de plek waar ze niet is geboren, maar wel haar roots heeft. Ze beheert behalve een Facebookpagina (face- book.com/sintannatermuiden) ook een historische site (wwwsint- annatermuiden.nlwaarop (bijna) alles over het stadje is te vinden. Gossije wijst er op dat Sint Anna als één van de weinige plaatsen in West-Zeeuws-Vlaanderen de dans ontsprong tijdens de Twee de Wereldoorlog. Zijn die prachti ge historische panden blijven De oppositiepartijen Christen- Unie, VVD en D66 kondigden vo rige week in de raadscommissie Beheer en Middelen al een derge lijke strafexpeditie tegen de wet houder aan. In een motie van af keuring eisen ze excuses voor 'het niet, te weinig of te laat informe ren van de raad' over met name fikse kredietoverschrijdingen. De fracties voelen zich gesterkt door het rapport Onderzoek Investerin gen, van een speciale commissie, over kostenbeheersing en infor matieverstrekking aan.de raad. De commissie concludeerde dat niet steeds alle 'dreigende kredietover schrijdingen' aan de raad werden voorgelegd. Ook rond de grond aankoop ging er van alles mis. In de commissie beloofde met na me wethouder Co van Schaik (fi nanciën) voortaan een transpa rantere aanpak. Wethouder Lief ting schetste - niet voor de eerste keer - het ingewikkelde voortra ject en het geschuif met leerling aantallen. Hij wees erop dat welis waar met kredieten is geschoven, maar dat er geen sprake was van overschrijdingen in het totale on derwijsbudget. Liefting, gisteren geconfronteerd met de motie van afkeuring: „Ei genlijk vind ik het treurig dat de oppositie op deze manier een po ging onderneemt om zo'n mooi project te bezoedelen. Niemand kan een school voor 400 leerlin gen, inclusief kinderopvang en een gymzaal bouwen voor min der dan die zes miljoen. En verder weet iedereen die me kent dat ik - zo transparant ben als maar kan." m Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er zo'n 450 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Erna Makic (24) uit Terneuzen met wortels in Servië. 'Glazen wand verpest mooie poldertoren' door René Hoonhorst appartement type 2 II I appartement type 1 it1»' t Ti - appartement type 1 i". miJTm oesterbar I Een impressie uit een 'studie' laat zien hoe de kerk ingericht zou kunnen worden. Plannenmakers benadrukken dat er nog niets vaststaat. door Harmen van der Werf webshop: kerklaan 1 heinkenszand telefoon 0113563535 Erna Makic. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman TERNEUZEN - Het is zeer de vraag of onderwijswethouder Cees Lief ting in de raadsvergadering van donderdag 12 december zijn excu ses aanbiedt voor de aanpak van de bouw van de brede school in Othene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60