Vijf euro per dag voor boodschappen Pijnlijke piek Minister wil door verkoop schepen crisis in binnenvaart te lijf gaan ZEELAND 19 commentaar Sluizen 's nachts open op aanvraag Bordjeweg.nl doet goed werk al financieel tot problemen lei den. Als de enige kostwinner in een gezin werkloos wordt, is dat vaak een drama. Ook bij Splinter, het Zeeuwse platform voor armoe debestrijding en sociale uitslui ting, zien ze steeds meer mensen naar de financiële afgrond glijden. „Kijk eens wat er is gebeurd in de zorg. Mensen met een vast con tract werden eruit gezet. Vervol gens mochten ze als zzp'er het zelfde werk voor minder geld doen. Bovendien kan niet ieder een rondkomen van een dertig uren-contract, zeker niet als je op groeiende kinderen hebt", gromt penningmeester Henk Boogaard. De toegenomen armoede zie je ook terug bij de voedselbanken. Bij de Voedselbank Walcheren staan veel meer mensen in de rij voor een voedselpakket dan ander half jaar terug. De klantenkring is verdrievoudigd. „Begin 2012 wa ren dat er 90, nu zitten we al bo ven de 300, ondanks de strenge se- lectievoorwaarden", zegt coördi nator Kees Mesu. Een flink deel komt uit Vlissin- gen, de gemeente die het hoogste aantal armoedegevallen kent. Vlis singen heeft nu eenmaal een af wijkende sociale structuur, ver klaart wethouder Marin de Zwar te de situatie, die hem wel zorgen baart. Vlissingen moet tenslotte ook bezuinigen. Is er nog wel geld voor adequate armoedebestrijding? Wethouder De Zwarte: „Dat wordt steeds las tiger. We moeten met minder geld - een ton of zes - een steeds grotere groep helpen. Dat vraagt om scherpere keuzes. We blijven in elk geval het inkomen van ge zinnen met kinderen in de mid delbare school-leeftijd maximaal aanvullen. De vraag is of we dit kunnen volhouden, als we moe ten blijven bézuinigen en zorg taken moeten overnemen van het Rijk. Ik denk dat we lastenverho gingen moeten overwegen." vlissingen - Edwin Bouwens (62) uit Vlissingen was cafébaas, maar werd begin dit jaar slachtoffer van de crisis. De tent ging dicht, een faillissement volgde. Sinds dien leeft hij van nog geen 900 eu ro per maand. „Maar ik ben niet zielig hoor, ik heb vandaag lekker gewandeld in de zon. Ik ben best happy." Het is wel even wennen, vijf euro per dag voor boodschappen. Hoe anders was dat in 1997. Hij kocht een café, doopte het Stout en ver diende er vervolgens vele jaren een leuke boterham mee. De za ken gingen zo goed dat hij in 2005 een huis kocht. „Dat kon ik toen makkelijk betalen." Het leven als cafébaas ging over rozen, totdat in 2008 de financiële crisis de wereld op zijn kop zette. Hij verloor vrij snel al zijn vaste klanten, onder wie veel Engelsen die tijdelijk in de havens en de Zeeuwse bouw werkten. Het slot Het aantal arme men sen neemt toe als het economisch wat minder gaat. Dat klinkt geruststellend. Want gaat het Nederland voor de wind, dan daalt het aantal armen. Maar juist die pijnlijke pieken kunnen met gericht be leid verzacht worden. De statis tieken leren dat eenoudergezin nen met minderjarige kinde ren het te verduren krijgen. Voedsel- en kledingbanken spe len daar adequaat op in. De po litiek reageert minder alert. Pas na 2014, zo luidt de ver wachting, zal het aantal armen dalen. Om bij een volgende eco nomische dip weer te stijgen. Ondertussen worden meer ta ken overgeheveld naar gemeen ten. De bijbehorende budget ten ook, maar die worden eerst fiks gekort. Het is aan de ge meenten om de armen bij de volgende crisis te ondersteu nen. In een arme gemeente ben je dan slecht af, want juist die gemeenten hebben procen tueel veel arme inwoners. On danks al onze welvaart zal ook die piek weer pijnlijk blijken. van het liedje was dat hij zich in april dit jaar noodgedwongen fail liet liet verklaren. „Mijn huis is ge veild. Ik heb nu niks meer. Ik heb eigenlijk zestien jaar voor niks ge werkt." Nu zit hij in de bijstand, wat geen vetpot is. „Het is te doen, maar ik ga wel naar de voedselbank, an ders red ik het niet. Is dat erg? Ach, niet echt. Je past je aan. Je gaat niet zomaar naar het café. Na tuurlijk doe ik dat wel eens, maar dan moet ik me de volgende dag beperken tot een broodmaaltijd." Het enige wat wel aantikt zijn de medicijnen die hij als diabetespa tiënt moet aanschaffen. „Dat ei gen risico gaat financieel wegen." Toch wil Bouwens niet klagen. „Ik zie mensen bij de voedsel bank die nog geen euro in hun zak hebben. Die hebben het veel slechter dan ik. En kijk je naar an dere landen, dan is het hier nog niet zo slecht." Edwin zoekt nog steeds naarstig naar een baan. MIDDELBURG - Het meldpunt voor mankementen aan fietsbewegwij- zering bordjeweg.nl, begint in Zeeland zijn vruchten af te wer pen. In 2013 zijn over de beweg wijzering in Zeeland 26 meldin gen ingevoerd. Dat waren er 19 over fietsknooppuntbordjes en 7 over LF-langeafstandsroutebor- den. Het grootste deel van deze meldingen is opgelost, een deel van de meldingen is nog in behan deling. Landelijk zijn 3600 meldingen van mankementen aan fietsroute- bordjes opgelost. Het Landelijk Fietsplatform houdt in de gaten wat er met de meldingen gebeurt en of er niet te veel uit één regio komen. Schultz gelooft meer in het terug dringen van de overcapaciteit in de binnenvaart, dan in het zoeken- naar Brusselse oplossingen, zei ze dinsdagavond in de Tweede Ka mer. Door de economische crisis zijn schippers, die hebben ge leend voor investeringen in hun schip, in grote problemen geko men. Na een faillissement wor den schepen geveild en komen ze tegen dumpprijzen terug in de vaart. Dat zet vervoersprijzen on der druk. Schultz heeft - mede on der druk van de Kamer - gepro beerd om in Europees verband de crisis uit te laten roepen in de bin nenvaart. Als Brussel dat doet, kunnen mededingingsregels wor den omzeild en kunnen schippers een helpende hand worden toege stoken. Maar zowel schippers in Nederland als Europese lidstaten zijn onderling verdeeld over de maatregelen die genomen moe ten worden. „De belangen zijn heel verschillend", aldus Schultz. De minister zoekt nu andere op lossingen. Samen met scheepsma kelaars en banken bekijkt ze of schepen geëxporteerd kunnen worden. Ze onderzoekt naar wel ke landen dat zou kunnen en of sprake is van knellende regelge ving. „Heel veel landen hebben een importbeperking." Ze denkt onder andere aan Brazilië, Azia tisch Rusland, India, China en de Verenigde Staten. „De scheepsma kelaars moeten het doen." In fe bruari spreekt de minister met de banken. Daarna informeert ze de Kamer. „De overcapaciteit is het grootste probleem in de binnen vaart. Het uitroepen van de crisis door Brussel lost niets op." DEN HAAG - De Roompot-, Zand- kreek-, Grevelingen- en Bergse diep-sluis gaan vanaf 2015 's nachts alleen nog op aanvraag open. Op verzoek van de provincie wordt er nadrukkelijk op gelet dat vissers niet lang hoeven te wach ten, met name zondagnacht. De sluizen gaan door bezuinigingen van het Rijk over op vraaggestuur de bediening, blijkt uit een brief die minister Schultz (Infrastruc tuur) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Dat betekent dat de sluizen 's nachts (22.00 - 06.00 uur) alleen op aanvraag open gaan. Daardoor kunnen wachttij den ontstaan. Tijdens relatief drukke perioden met veel recrea tievaart (paasdagen, herfstvakan tie, Vlaamse herfstvakantie) wordt bediend volgens het zomer rooster. Ontstaan er onacceptabe le wachttijden, dan gaat de minis ter met de provincie en het regio nale bedrijfsleven in gesprek. WOENSDAG 4 DECEMBER 2013 Armoede in Zeeland 2005 2011 Mensen met langdurig laag inkomen 14100 12000 Aantal voedselbanken 3 4 Aantal kledingbanken 0 1 Prijsontwikkelingen voor voedingsmiddelen en niet-alcoholische dranken. Indexjaar is 2006, dus index 112 in het jaar 2012 betekent een stijging van 12 procent ten op zichte van 2006. 120 100 80 2006 100 2000 92 2012 112 O*— rsrOTj-LHtor^ooaiO*— <N OOOOOOOOOOt-t-t- ooooooooooooo rMrMrMrNjrNfNr*4fNrNr^r>4rNr^ is hoog' 0 tot 2 procent meer arme gezinnen dan gemiddeld in Nederland O 0 tot 2 procent minder arme gezinnen dan gemiddeld in Nederland O 2 tot 4,6 procent minder arme gezinnen dan gemiddeld in Nederland infographic Rolant Quist en Rob Paardekam folo Bas Czerwinski ANP bron CBS door Frank Balkenende Uit een exploot van B.J. Meijering gerechtsdeur waarder, gevestigd te Middelburg, blijkt, dat op 20 november 2013 op verzoek van Maatschap Roose Flipse Verhuur, gevestigd te Koudekerke. aan llker Ertem en Özcan Ertem. beiden zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het vonnis van de Kantonrechter te Middelburg d.d. 13 november 2013. Bij dit exploot is tevens bevel gedaan aan de inhoud van het vonnis te voldoen, meer speciaal tot betaling van een som geld en tot ontruiming van de daarin omschreven be drijfsruimte respectievelijk binnen 2 en binnen 14 dagen na betekening. Aan beiden is voorts aange zegd dat bij in gebreke blijven van tijdige betaling verdere executiemaatregelen worden genomen en indien niet tijdig wordt ontruimd de gerechtelijke ontruiming zal plaatsvinden op 18 december 2013 te 09.00 uur.Genoemde I. Ertem en Ertem kun nen ieder een afschrift van dit exploot verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Dam 2 4331 GJ Middelburg GGN Westsingel 132 4461 DR Goes door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Melanie Schultz (Infrastructuur) onder zoekt of het mogelijk is om binnen vaartschepen aan het buitenland te verkopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59