ZEEUWS-VLAANDEREN Stampertje almanak 38 penningen van Dingeman Tuinen Gemeente onderzoekt, met hulp van rijk en provincie, of kerkgebouwen een nieuwe functie kunnen krijgen. www.pzc.nl/opmerkelijk Video: Vrouw klem tussen twee gebouwen in Californië WOENSDAG 4 december 2013 De Staat treedt morgenavond op in Middelburg GEMEENTEWAPENS Meer nieuws zie: www.pzc.nl Alles over www.pzcwonen.nl Taai-taai, pepernoten, chocoladelet ters, speculaaspoppen. Het vijfjarig meisje vond dat het traditionele aan bod van Sinterklaaslekkernijen hoognodig uitgebreid moest worden met een nieuw, verrassend product: gestamptepepernotenmuisjes! Ijverig had ze de laatste weken pe pernoten gespaard als grondstof voor de fabricage van haar vinding. Haar vader kreeg de eer om als eer ste de gestampte pepernotenmuisjes te proeven. Zijn ondernemende dochter hield hem een lepeltje met pepernoten- gruis voor de mond. JAmm, lekker. Hoe heb je die pepernootjes zo fijn gestampt„Gewoon, met mijn schoenen, buiten op de stoep!" OOSTBURC - Provincie, rijk en ge meente Slui» slaan de handen in een om te komen tot breed ge bruik van kerken in West- Zeeuws-Vlaanderen. Daarmee wordt een dubbelslag geslagen: monumentale kerkgebouwen blij ven bestaan en voorzieningen ge clusterd. De overheden werken sa men in het plan Kerk, krimp en kans. Het rijk steekt er 100.000 eu ro in. In de gemeente Sluis staan zo'n veertig kerkgebouwen. „We gaan eerst een inventarisatie maken van de situatie van elke afzonder lijke kerk", legt wethouder Peter Ploegaert uit. Duidelijk is dat de katholieke kerken in Eede, Hoofd plaat, Sluis en IJzendijke hun kerk- functie verloren hebben of dat in de nabije toekomst gaan doen. Ook voor de hervormde kerken in Retranchement en Sint Anna ter Muiden is de toekomst onzeker. Daarnaast wil het rijk af van de Sint Baafs in Aardenburg. Met name voor de kerken die hun oorspronkelijke functie verliezen, wordt gekeken of en hoe ze op een andere manier van nut kun nen zijn. Daarbij wordt nadrukke lijk gekeken naar een eventuele dorpshuisfunctie. „We kunnen voorzieningen in een dorp dan clusteren én het kerkgebouw be houden. Dat is natuurlijk het ide aalbeeld", zegt Ploegaert. Ook an dere opties staan open, vertelt de wethouder. „Er zijn ook voorbeel den van kerken waar nu in ge woond wordt. En in Zuidzande zit er een restaurant in." Het plan geeft een paar voorzetjes om ker ken onder de aandacht te brengen van mogelijke nieuwe gebruikers. Zo is er contact met sterrenkoks uit de omgeving voor het initia tief 'koken voor kerken'. De koks maken dan een diner klaar voor dorpsbewoners, die daarmee met een eens in 'hun' kerk komen en de mogelijkheden zien. Op dezelfde manier zouden in kerken netwerkbijeenkomsten voor ondernemers gehouden kun nen worden: bedrijven zouden zo ideeën kunnen opdoen voor het gebruik van kerken. Het slagen van nieuwe initiatie ven hangt af van meer dan alleen het bedenken van ideeën, staat in het plan. Zo is niet elke kerk ge schikt om uitgebreid te verbou wen. Daarnaast moet gekeken worden naar de wensen en be hoeften van de huidige eigenaren en die van de omgeving: zijn er bijvoorbeeld vrijwilligers die zich in willen zetten voor exploitatie van de kerk-nieuwe-stijl? Keuzes maken is onvermijdelijk, geeft ook Ploegaert aan. „Het is duidelijk dat er uiteindelijk ker ken gesloopt worden, zoals we ook scholen moeten sluiten. Maar we willen ook zeker weten dat we geen kansen laten lopen. CULTUUR O Ga verder op Tip? redactie@pzc.nl zet in op behoud kerken Sluis door Martijn de Koning O pagina 20 en 21 Glazen wand verpest mooie pol dertoren Ze komen eraan. Van elk van de 38 Zeeuws-Vlaamse ge meenten, die tussen 1814 en de herindeling in 1970 be stonden, is een penning geslagen. Met daarop het offi ciële wapen van die gemeentes. De penningen zijn vanwe ge het 200-jarig bestaan van Zeeuws-Vlaanderen tussen 21 april en 21 september 2014 voor 1,50 euro per stuk te koop. Per (voormalige) gemeente zijn er zeshonderd ge slagen. Af te halen bij lokale verkooppunten. Met een op tie op meer bij een geslaagde verkoop. Axelaar Dingeman de Koning (70) van Flandria Design is de geestelijke vader achter dit idee. „Nachten heb ik er niet van geslapen." Bij zonder voer voor verzamelaars, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57