KERST IN VLAANDEREN Economische Zaken roept sociale-mediabedrijven op matje '-«• j P' Hf Cr: .*3 ,'HI 4 BINNENLAND WIJKVERPLEEGKUNDIGE Zieke ouderen wonen straks langer thuis. Hoe moet dat goed gaan? Met hulp van een wijkverpleegkundige. Verpleegkundige 'bindende factor' KERST IN VLAANDEREN! effeweg.nl PvdA-top stapt op om diefstal De voltallige PvdA-top in Amersfoort is opgestapt. De vier politici deden dat nadat accountantsonderzoek had aangetoond dat het toezicht op de partijkas onvoldoende was geweest. Daardoor kon een inmiddels overleden PvdA-raadslid zich ruim 64.000 euro toe-eigenen. De zaak kwam aan het rollen toen raadslid Ramon Smits Alvarez in oktober ver dween. Anderhalve week la ter maakte hij in Spanje een eind aan zijn leven. Streep door verbod op godslastering Het verbod op godslastering wordt opgeheven. Een meer derheid van 49 senatoren stemde gisteren voor het schrappen. De meeste par tijen vinden dat godslaste ring niet in het strafrecht thuishoort. SP en D66 heb ben het initiatief genomen voor afschaffing. Er is al de cennia niemand meer voor godslastering veroordeeld. Straf na fatale overval staat vast De man die in hoger beroep tien jaar celstraf kreeg voor de fatale overval op de Haag se juwelier Ruud Stratmann in 2012 legt zich neer bij zijn straf. Ook het OM gaat niet in cassatie, omdat dat te wei nig kansrijk zou zijn. Daar door is de straf definitief. Een mede-overvaller kreeg acht jaar cel. Het is onduide lijk of hij in cassatie gaat. Maxima regent bij wegvallen koning De Eerste en Tweede Kamer hebben koningin Maxima gisteren benoemd tot regent voor het geval dat Amalia, de Prinses van Oranje, nog geen 18 is als haar vader Wil- lem-Alexander overlijdt of aftreedt. Prinses Amalia wordt zaterdag tien jaar. Prins Constantijn geldt als 'reserve' voor Maxima. BERG EN DAL - Ze was voorheen bij ouderen vaak 'alleen maar brandjes aan het blussen', zegt huisarts Willemijn de Graaf. „In twee dagen tijd deed ik twaalf vi sites. Dan doe je wat hoogst nood zakelijk is. Aan meer kom je niet toe." Ze stuurde patiënten zo nodig naar het ziekenhuis of schreef me- dicijnkuren voor. Maar goede zorg behelst meer, vindt ze. Het verzorgingstehuis, waar deze oudere patiënten wonen, schakel de haar soms ook te laat in. „Dan werd gezegd dat ik iemand prima die middag nog kon bezoeken. Trof ik daar een hartstikke be nauwde vrouw aan. Was ik nu 's ochtends maar gekomen, schoot dan door mijn hoofd." Het valt de verzorgenden op de af delingen niet aan te rekenen, stelt De Graaf. „Die moeten snoeihard werken en zijn opgeleid om te ver zorgen en niet om lastige medi sche inschattingen te maken." Maar het gevoel tekort te schieten bleef wel aan haar knagen. Staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezondheid ziet de wijk verpleegkundige als dé verbinden de factor in het hervormde zorg stelsel. Dat zei hij onlangs in TVZ, een tijdschrift voor verpleegkun dig experts. „Ik ben er een groot voorstander van dat de wijkver pleegkundige letterlijk een zicht bare schakel is tussen enerzijds welzijn en participatie en ander zijds zorg en verpleging", aldus Van Rijn. Nu ze sinds een jaar nauw met wijkverpleegkundige Marleen Lenkens samenwerkt, is dat ge voel verdwenen. Waar De Graaf niet zelf kan zijn, houdt Lenkens de patiënten goed in de smiezen. De wijkverpleegkundige, gespecia liseerd in ouderenzorg, is ook de vraagbaak voor de verzorgenden. „Die kunnen haar altijd om ad vies vragen. Net als de bewoners zelf en hun familie. De drempel om mij als huisarts te bellen ligt veel hoger." De Graaf is reuze enthousiast. „Ik heb het afgelopen jaar veel min der vaak gedacht: had me maar eerder geroepen. De zorg is nu ge woon veel beter." Zo komt het bij voorbeeld niet meer voor dat drie soorten crèmes per ongeluk op één wond worden gesmeerd en dat die daarom niet goed wil he len. De nieuwe werkwijze spaart De Graaf veel visites uit. De huisarts en wijkverpleegkun dige wonnen er onlangs een prijs mee. Hun project is een goed voorbeeld van hoe de zorg in de buurt straks in het hele land kan worden. „Maar dan moet wel de fi nanciering beter worden gere geld", stelt ze. De patiënten van De Graaf en Lenkens wonen nu nog allemaal in een verzorgingshuis in Berg en Dal. Maar de nieuwe generatie ouderen komt daar niet meer voor in aanmerking. Zij blijven ge woon thuis wonen, tot aan het verpleeghuis of de dood. Voor het project verandert er niets. „Mijn werkwijze blijft het zelfde", zegt Lenkens. „Alleen kom ik dan bij de mensen thuis." Als wijkverpleegkundige kijkt ze verder dan alleen het medische: „Ja, ik kijk of de antibiotica aan slaat. Maar ik vraag ook wat voor cijfer de bewoner zijn leven nog geeft en wat hij absoluut zelf wil kunnen blijven doen. Is dat het wandelingetje door het dorp? Dan probeer ik dat samen met de familie te regelen." Ze kijkt ondertussen of de voor schriften van de huisarts goed worden opgevolgd en geeft De Graaf een seintje wanneer extra hulp nodig is. Ze houdt geheugen- problemen in de gaten en advi seert wanneer het goed is om bij een bewoner een dementietest af te nemen. Voor iedere oudere maakt Len kens een plan, waar ook de huis arts, de verzorgenden, de psychia ter, de diëtist, de fysiotherapeut en de familie bij kunnen. „Ik kan hierdoor als arts ook betere beslis singen nemen", zegt De Graaf, „omdat ik de patiënt als mens be ter in beeld heb." Zo staat in het plan al of iemand, wanneer hij ernstig ziek wordt, „We moeten de bedrijven aanspre ken op hun verantwoordelijk heid", zegde staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Za ken) gisteren toe tijdens het vragenuurtje namens minister Henk Kamp, die afwezig was. Vóór het voorjaarsreces wil ze met de bedrijven om de tafel. Aan leiding is de kwestie-Freek, een gefingeerde naam voor een 13-jari- ge jongen die slachtoffer werd van grootschalige identiteitsmis- bruik. Zijn profielfoto werd be werkt en via nepaccounts lieten mensen hem allerlei dingen zeg gen. Zijn ouders probeerden die nepprofielen verwijderd te krij- Ministerie wil voor het voorjaarsreces met de sociale-mediabedrijven in gesprek gen, maar ze liepen vast in de klachtenprocedure van de socia le-mediabedrijven. „Identiteitsmisbruik is zeer, zeer ernstig en kent ingrijpende gevol gen die je levenslang nagedragen kunnen worden", zegt Dijksma. „In Nederland hebben we daar een aantal zaken voor georgani seerd, zoals de website Meldknop. Het is lastiger bij internetprovi- ders met kantoren elders. We moeten onze eurocommissaris Neelie Kroes vragen het in de zo genoemde CEO-coalition van tele- combedrijven, met onder andere Facebook en Google, op de agen da te zetten." AMERSFOORT DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG De reddende engel in door Floor Ligtvoet Meneer Jansen krijgt bezoek van huisarts Willemijn de Graaf (rechts) en wijkverpleegkundige Marleen Lenkens. foto Bert Beelen KER»N$%.JK Vertrek: 23 december door Freke Remmers DEN HAAG - Het ministerie van Eco nomische Zaken voert de druk op bij sociale-mediabedrijven zoals Facebook, Twitter en YouTube. Ze moeten het melden van identiteits- misbruik makkelijker gaan maken voor consumenten. Inclusief: 4x hotelovernachting, 4x ontbijt, 2x dinerbuffet, 2x speciaal kerstdiner, le en 2e Kerstdag live muziek, begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Tourist Class Touringcar De kerstdagen lekker buiten de deur vieren, maar niet te ver reizen? Kom ook mee naar Vlaanderen! Antwerpen, Brugge, Brussel en Lille zijn geheel in kerstsfeer met diverse kerstmarkten, sfeervolle verlichting en winterse taferelen als een ijspiste en ijssculpturenü Of MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Bock nu: WWW.EFFEWEG.nl of bd 0529 -46 9667 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zifn vanaf enper persoon o.b.v. boeking van 2 personen. 11 Exclusief excursie- en entreegelden en €18,-reserveringskosten per boeking Utr,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4