'Kinderen Poolse strijders sturen hun verhalen' Kledingbank heeft nu PvdA wil boter bij de vis voor geld voor wasserette aanpak krimp Zeeuws-Vlaanderen Veiliger voor fietsers SCHOUWEN-DUIVELAND 23 ROTONDE ZIERIKZEE KEUKENRENOVATIE Informatie blinden en slechtzienden Het Mobiel Informatiepunt van de Koninklijke Visio voor blinden en slechtzien den staat donderdag 12 de cember van 13.30 tot 16.00 uur bij woonzorgcentrum In 't Opper in Bruinisse. Bij bezoek aan het Informatie punt kunnen bezoekers vrij blijvend kennis maken met diensten van Visio. Ook zijn er verschillende hulpmidde len uitgestald: gesproken boeken, leesloepen, grootlet- ter-agenda's en puzzels. Bromfietsster (17) gewond geraakt De traumahelikopter vloog maandagavond uit naar Goes om assistentie te verle nen aan een zeventienjarige inwoonster van die plaats. Ze was op de Westhaven- dijk met haar scooter geval len toen ze probeerde een aanrijding te voorkomen. Aanvankelijk leek haar letsel behoorlijk ernstig te zijn, maar na behandeling in het ziekenhuis kon zij weer naar huis. Priester Chazhoor in pastoraal team Priester Sebastian Chazhoor van het bisdom Miao in Noord-Oost India is be noemd tot parochievicaris in het pastoraal team van de Sint Christoffelparochie en de Sint Annaparochie. De Sint Willibrorduskerk in Oud-Vossemeer en de OL Vrouw Hemelvaartkerk in Tholen-stad vallen beide on der de Sint Christoffelparo chie. ZEELAND Van haar vader heeft Miriam, ge boren in 1950 in het Twentse Los ser, zelden iets gehoord over de oorlog. „Dat geldt voor heel veel kinderen van Poolse soldaten. Hun vaders zwegen." Dat was ook één van de redenen waarom ze nu pas Poolse Tranen heeft ge schreven. Ze moest de geschiede nis van haar vader eerst verwer ken. „Het is geen droevig verhaal geworden", benadrukt ze, „want je kunt naar mijn idee alleen vech ten voor vrede." Poolse Tranen is op het leven van haar vader geïnspireerd. Als Pool van joodse afkomst vluchtte hij uit Polen. Hij studeerde genees kunde in Italië, vocht in Frankrijk tegen de Duitsers en kwam uitein delijk in Schotland terecht, waar na hij onder meer hielp Neder land te bevrijden. Ter promotie van haar boek geeft Miriam veel lezingen, vooral in plaatsen waar Polen hebben ge vochten. „Hun inzet was altijd de burgerbevolking te sparen, ook in Axel, waardoor wel vrij veel Polen gewond raakten en sneuvelden." Met haar tournee wil Miriam de aandacht vestigen op de belangrij ke rol die Polen speelden bij de be vrijding van Nederland. Het slaat aan. Kinderen van Poolse solda ten schrijven haar de mooiste ver halen, zoals over een trouwring die verloren ging in de Axelse klei. „Ontroerend." De lezing in de bibliotheek van Axel begint om 19.30 uur. Violiste Netty de Jonge zorgt voor muzika le begeleiding. MIDDELBURG - De Kledingbank Zeeland kan dankzij een subsidie van 5500 euro van het Oranje Fonds een wasserette beginnen. De Kledingbank bestaat ander half jaar en zit in het voormalig ROC-gebouw aan de Ravensteijn- weg in Middelburg. De instelling ontvangt wekelijks kleding die uitgedeeld wordt aan mensen die onder het sociaal minimum le ven. Kleding die binnenkomt moet regelmatig nog gewassen en gestreken worden, voordat het kan worden weggegeven. „Want de kleding ruikt soms muf of er zitten vlekken op", aldus bestuurs lid Daniël van der Meer. Geruime tijd is de Kledingbank Zeeland op zoek geweest naar partners die het was- en strijk werk voor haar rekening wilde ne men. Dat lukte niet. Daarom be sloot de bank zelf een wasserette in te richten, compleet met was machines, drogers, strijkmogelijk- heden en stomers. Met deze faciliteiten kan de Kle dingbank haar diensten nog ver der uitbreiden met nog meer kle ding. Sinds de aanvang van de uitgifte van de kleding heeft de Kleding bank Zeeland meer dan 1.700 mensen kunnen voorzien van een nieuwe garderobe. Met name voor het op orde bren gen van de woningmarkt is veel geld nodig in Zeeuws-Vlaande- ren. Uit onderzoek van het Econo misch Instituut voor de Bouw (EIB) bleek recent dat er tot 2040 tientallen miljoenen euro's nodig zijn om overtollige, vaak verval len huizen te slopen. Gedeputeer de George van Heukelom liet eind oktober op een bijeenkomst in Terneuzen blijken er weinig zin in te hebben daarvoor provin ciaal geld beschikbaar te stellen. „Nergens in Zeeland wordt zoveel in onder meer wegen geïnves teerd als in Zeeuws-Vlaanderen", reageerde hij. PvdA-Statenleden De Kort en Er bisim vinden dat Van Heukelom er zich niet zo gemakkelijk vanaf mag maken. Zeeland is namelijk met Friesland en Drenthe minder gekort door de rijksoverheid van wege de geringe bevolkingsdicht heid. Het gaat om een bedrag van jaarlijks circa negen miljoen euro, waarvan dit jaar 3,7 miljoen euro direct te maken heeft met bevol kingskrimp. In 2014 loopt dit op tot 3,8 miljoen euro. Het is nu echt tijd voor een Zeeuws-Vlaams actieplan voor het bestrijden van krimp, oorde len Erbisim en De Kort. Ze willen dat de provincie over de brug komt. De socialistische Statenle den staan daarin niet alleen. In de gemeenteraad van Hulst komt vol gende week een motie aan de or de waarin de provincie wordt ge vraagd krimpgelden ook voor krimpbestrijding in te zetten. WOENSDAG 4 DECEMBER 2013 ZIERIKZEE - De gemeente werkt aan het veiliger maken van de fietsoversteken in de rotonde aan Laan van Saint Hilaire, bij het gemeentehuis. De fietspaden worden ver legd en krijgen een andere kleur. Wachtende auto's krij gen meer opstelruimte. Ook de provincie vindt fietsveilig- heid belangrijk en betaalt daarom mee. Het werk moet woensdag 11 december klaar zijn. Het verkeer wordt om geleid via de Haringvlietstraat, Grevelingenstraat en de Scheldestraat. De omleidingen voor fietsers worden tel kens met borden aangegeven, foto Dirk-Jan Gjeltema BRUINISSE GOES THOLEN Kerkweg 13, Kerkwerve - tel. 0111 - 40 79 26 www.keukenrenovatiezeeland.com door Harmen van der Werf AXEL - Miriam Guensberg komt woensdag 18 december naar de bi bliotheek in Axel om een lezing te geven over haar jongste roman Poolse Tranen. Haar vader was als arts bij de Eerste Poolse Pantserdi visie betrokken bij de bevrijding van Axel in 1944. Miriam Guensberg foto Uitgeverij De Kring door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De PvdA in Provincia le Staten wil boter bij de vis voor de aanpak van bevolkingskrimp in Zeeuws-Vlaanderen. Statenleden Ron de Kort en Bayram Erbisim hebben daar in schriftelijke vragen op aangedrongen bij het dagelijks provinciebestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49