BUITEN 5 9 Het merkwaardige van de rooms-katholieke kerk in Heinkenszand is, dat de neogotische gebouwen op een groot vierkant eiland lig gen, omgeven door een brede gracht. De kerk en de begraafplaats er direct achter zijn aldus letterlijk een geïsoleerd geheel. Even merkwaardig is de naam van het eiland, namelijk Barbestein. En pas sant wordt de kerk ook zo genoemd. Om het nog wat complexer te makende (vroegere) gerefor meerde kerk wordt ook Barbesteinkerk genoemd, terwijl hij honderden meters verderop aan Clara's Pad ligt. Da's ook een merkwaardige naam eigen lijk; niemand in Heinkenszand en omstreken weet wie Clara is of was. Het raadsel van de naam Barbes tein is gemakkelijker op te lossen. Ooit stond er een fraai landhuis, een buitenplaats op het kunstmatig eiland. Tliinen, een lusthof, fraaie bruggen en toe gangswegen en parken hoorden allemaal tot het do mein, het grondgebied van het landgoed Barbestein. Dat ligt nu onherkenbaar onder nieuwbouw, scho len en cultureel complex De Stenge - kortom onder het oostelijk deel van het nieuwe dorpsgedeelte. De hoofdingang naar het oude Barbestein is midden in het dorp nog herkenbaar als de toegang naar de rooms-katholieke kerk. Een andere toegang van het landgoed, dwars door de parken en tuinen door, liep naar Clara's Pad, daar waar nu de voormalige ge reformeerde kerk staat. Daarmee is de dubbele 'kerk se' naamgeving verklaard. Het huis Barbestein - een stenen huis van Barbë(e), is van oorsprong i5e-eeuws. De narpen van veel Zeeuwse adellijke fa milies tref je aan onder de bewoners: van Schengen uit Zuid-Beveland, van Gistelle uit Vlaanderen of Gent, Valcke uit Goes, Hurgronje uit Walcheren. De afbeeldingen die bekend zijn van Barbestein laten al tijd een i7e-eeuws groot landhuis zien, in Holland se Renaissancestijl. Omstreeks 1800 viel het doek en verkochten Kakebeke en Proos uit Goes - de laatste eigenaren - het geheel aan de rooms-katholieke pa rochie van Heinkenszand en omstreken. Sindsdien is Barbestein de populaire aanduiding van de rooms-katholieke kerk en begraafplaats. D'r is ech ter nog een derde Barbestein. Ten zuidwesten van Heinkenszand liggen de polders Het Vlaandertje en de Zuiderlandpolder. Net ten westen daarvan, op de oude grens tussen Heinkenszand en 'sHeerenhoek, ligt de hoeve Barbestein. Vroeger woonde daar Bas Simonse, een oude vrijgezel met humor, verhalen en een onaangepaste levenswijze. Vaak wipte ik even bij hem aan als het kon, voor een babbeltje. Bas was een echte 'roomse' ouderwetse boer. Hij vloekte veel en onnavolgbaar. Daar moest ik als pro testant even aan wennen, maar hij deed het zo van zelfsprekend, werktuigelijk en gemoedelijk, dat ik het al snel niet meer hoorde. Waar de naam Barbes tein vandaan kwam wist hij niet, dat moest ik maar uitzoeken. Het heeft even geduurd. Bas is gaan he melen, de boerderij is gerestaureerd, heeft nieuwe bewoners, maar ten langen leste heb ik het gevon den: de hoeve Barbestein hoorde bij het landgoed. Want de gronden bij het Vlaandertje, de Daniels- weel en aanpalende gronden behoorde bij de eigen dom van de opeenvolgende heren van Barbestein. Als je goed naar de rijk versierde eindgevel van het huis kijkt met versieringen in allerlei motieven, dan weet je eigenlijk al dat die ïyeeeuwse dure opsmuk typisch hoort bij de hoeve van een rijke Zeeuwse edelman. De vroeg 2oe-eeuwse boeiborden en ma kelaar zijn alleen maar toevoegingen bij een latere verbouwing van een 350 jaar oude hoeve. WOENSDAG 4 DECEMBER 2013 door Gerard Smallegange IrS®4 Oosterzwakepolder foto Chiel Jacobusse Grauwe franjepoot Kramsvogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41