i diep Tranen na eis tegen Jansen Steur Akkoord ganzen spat uiteen IN HET NIEUWS 3 Wiskunde:plaatè tÖ Natuurwetenschappen: plaats Leesvaardigheid: plaats 1 Drie jaar celstraf Hooijmaaijers op Achmeanet, het interne infor- matienet. Achmea moet reorganiseren om dat klanten verzekeringen en an dere financiële producten steeds meer en steeds vaker op internet kopen. Het bedrijf heeft met name last van zware concurrentie bij zorg verzekeringen. Van Duin: „Tarie ven van aanbieders zijn makkelijk te vergelijken. Klanten kunnen met één druk op de knop over stappen." Daarnaast moeten verzekeraars en dus ook Achmea grotere kapi taalbuffers aanhouden, speelt de lage rente het bedrijf parten en staat de winst zwaar onder druk. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste gisteren voor de rechtbank in Almelo ook dat Jansen (68) nog voor het vonnis wordt vastgezet, omdat hij zou kunnen vluchten. Jansen woont in Duitsland. De zaak tegen Jansen wordt de grootste medische strafzaak in de Nederlandse geschiedenis ge noemd. Jarenlang was hij neuro loog in het Medisch Spectrum Twente in Enschede. Daar zou hij veel verkeerde diagnoses hebben gesteld. Zijn patiënten moesten zware me dicijnen slikken en liepen daar soms blijvende schade door op. Een patiënte pleegde zelfs zelf moord nadat Jansen haar ten on rechte had verteld dat ze de ziekte van Alzheimer had. Jansen is voor 21 zaken aange klaagd. Daarbij gaat het niet al leen om de foute diagnoses en de gevolgen daarvan. Ook zou hij re- ceptenblokken hebben gestolen, valsheid in geschrifte hebben ge pleegd en 88.000 euro hebben ver duisterd. Het OM vond alle aan klachten bewezen. De officier van justitie stelde dat Jansen 'patiënten als proefkonijn heeft gebruikt en onnoemelijk veel leed heeft veroorzaakt'. Ze neemt de conclusies van deskun digen over dat Jansen verminderd toerekeningsvatbaar is, onder meer door zijn medicijnversla ving. „Maar hij is wel strafbaar." Jansen zelf is totaal verslagen door de eis, zei zijn advocaat. Die noemde de gevraagde straf veel te zwaar en 'helemaal doorgeslagen'. Dat het Openbaar Ministerie Jan sen vluchtgevaarlijk noemt, vindt de advocaat heel apart. Volgende week maandag komt de advocaat van Jansen aan het woord. Hij zal dan reageren op de eis. In februari doen de rechters uit spraak. Peter de Koeijer uit Brouwersha ven voerde namens de LTO de ge sprekken over het ganzenak- koord. „Het is misgegaan bij de laatste bespreking over de proce dure voor het eerste jaar", zegt hij. Daarin stond dat er in oktober 2014 een evaluatie zou komen. Volgens De Koeijer was die eva luatie het probleem niet. „Maar natuurorganisaties wilden daar aan geen consequenties verbin den." Met andere woorden: als er door de nieuwe aanpak toch meer ganzen geteld werden dan ge dacht en boeren ervan veel over last ondervonden* dan zou be spreekbaar moeten zijn om de trekganzen in de winter minder te beschermen dan afgesproken. Volgens De Koeijer was dat voor de natuurorganisaties niet be spreekbaar. In de noordelijke re gionen was de onderlinge frictie het grootste. In Zeeland waren we constructief van start gegaan." Ganzen zijn een probleem voor de landbouw, omdat de dieren de gewassen vertrappen en akkers -kaalvreten. In het Ganzenakkoord waren afspraken gemaakt over het afschieten van broedganzen in de zomer. In de winter moes ten de ganzen met rust worden gelaten. De provincies zijn nu aan zet om de ganzen te bestrijden. Gedepu teerde Carla Schonknecht verze kert dat Zeeland verder gaat met wat intussen bereikt is. „In Zee land ging het goed. Bij ons was het geen probleem om de winter rust voor de ganzen al in novem ber in te laten gaan, terwijl uit an dere gebieden het verzoek kwam om die datum op te schorten." Ze wil met andere provincies de cofi nanciering vanuit Europa voor steun aan de boeren regelen. HAARLEM - Oud-WD-gedeputeer- de Ton Hooijmaijers is gisteren door de rechtbank in Haarlem ver oordeeld tot drie jaar celstraf. De rechtbank heeft de 52-jarige schuldig bevonden aan ambtelij ke corruptie, valsheid in geschrif te en witwassen. vanderkooij fjn WOENSDAG 4 DECEMBER 2013 achter in onderwijs wim zusljelt bok t eu nlv üs r uu ALMELO - Oud-patiënten zijn opge lucht en in tranen na het horen van de strafeis van zes jaar cel tegen de omstreden ex-neuroloog Ernst Jan sen Steur„Dit is genoegdoening", zei slachtoffer Freddy de Haan bui ten de rechtszaal. Een vrouw pakte hem bij de armen. „Ik dacht dat hij gewoon op vrije voeten zou blij ven", zei ze in tranen. door Edith Ramakers BROUWERSHAVEN - Het Ganzenak- koord, dat moeizaam gesloten was, is alsnog uit elkaar gespat. Het was een afspraak tussen de provincies, natuurorganisaties en landbouwor ganisaties, die over het beheer van de miljoenen ganzen in Nederland ging. Er is ruzie ontstaan over de winterrust voor de vogels. wolsltoot 197 vlisslngen JL jp edelsmeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3