Het park van Welgelegen BUITEN 3 Walcheren kende in de 18e eeuw meer dan tweehonderd buitenplaatsen en stond bekend als de 'Tuin van Zeeland'. Tegenwoordig telt Walcheren nog negen histori sche buitenplaatsen. Een hiervan is de buiten plaats Welgelegen in Serooskerke. Welgelegen is in 1894 gebouwd. Om het huis werd een park in landschapsstijl aangelegd met vijverpartij, eiland jes, slingerpaden en een monumentale hoofden tree aan de Oostkapelseweg. Welgelegen is sinds 1998 beschermd als een complex historische bui tenplaats. Dit betekent dat de tuin- en parkaan- leg de status van rijksmonument heeft. In 2012 lanceert de gemeente Veere plannen om het wegprofiel van de Wilgenhoekweg en de Oostkapelseweg in Serooskerke te verbeteren. On derdeel hiervan is de aanleg van een nieuw 'on verlicht en onverplicht' fietspad door het park van Welgelegen. Speciaal voor de omgang met monumentaal groen bestaan de landelijke Richt lijnen filmhistorisch Onderzoek, uitgegeven door de Rijksdienst Cultureel Erfgoed. Bij de plannen en besluitvorming heeft de gemeente echter deze Richtlijnen niet gevolgd. In november 2012 wordt door verontruste buurt bewoners melding gemaakt van de bedreiging van Welgelegen als groen rijksmonument bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland. De bedreiging van Welgelegen leidt tot de oprichting van het actie comité 'Fietspad Nee!' dat in korte tijd ruim 250 handtekeningen in Serooskerke verzamelt. Ook Stichting Landschapsbeheer Zeeland, de plaatse lijke afdeling van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging en de Kastelenstich ting Holland en Zeeland spreken hun bezorgd heid uit. De vrees is dat de aanleg van het 'onver plichte' fietspad de parkstructuur ernstig aan zal tasten. Naar aanleiding van de melding bij het meldpunt heeft de gemeente een werkgroep samengesteld uit gemeente, verantwoordelijk landschapsarchi tect, dorpsraad en actiecomité. In de werkgroep zijn volgens de aanwonenden en het actiecomité hun argumenten voor behoud Welgelegen als groen rijksmonument niet meegewogen en is de procedure die de landelijke Richtlijnen voorstelt niet gevolgd. Hierdoor is het park nog steeds be dreigd erfgoed. Inmiddels ligt bij de gemeente sinds 24 oktober dit jaar het ontwerp omgevings vergunning voor de aanleg van het fietspad door het park en de kap van bomen ter inzage. Ronald van Immerseel Voorzitter Platform Kastelen en Buitenplaatsen Zeeland WOENSDAG 4 DECEMBER 2013 Wie vervallen of vergeten waardevol erfgoed tegenkomt doet er goed aan dit door te geven aan het Meldpunt Erfgoed Zeeland (MEZ), www.Meldpunterfgoedzeeland.nl Schapenbout vanuit de lucht gezien luchtfoto Skypictures Levien en Annie de Groote

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39