2 BUITEN Cultureel Bedreigd erfgoed storm weggeslagen en in 1911 is-ie nog ver der afgegraven. Het dijkrestant wordt in het Zeeuws ook wel 'bout' genoemd. Aanneme lijk is dat er schapen op liepen en voila: de verklaring van de naam. De naam duikt rond i860 voor het eerst op. Toen is ook de eerste bebouwing ontstaan. De Kruisweg, die uitkomt op de Graaf Jansdijk, liep toen nog door in de richting van Sluiskil en was de verbinding voor de werklui die op hun fiets naar de fabriek gingen. Door de komst van de Tractaatweg is werd die weg bruusk geblokkeerd en is hij nu doodlopend. Fysiek is Schapenbout verder niet veel veran derd. Hier en daar is een huis grondig ver nieuwd maar de zwartwit foto die bij Le- vien en Annie de Groote aan de muur hangt in de woonkamer is duidelijk te herkennen. Daarop een straatbeeld van Graaf Jansdijk. Het geboortehuis van Annie. De veewagen van 'oom Piet', een Ti Volkswagenbusje van de kermisexploitanten die alleen 's winters thuis waren. „De telefoonpalen zijn vervan gen door lantaarnpalen", vertelt Levien. „Maar ik denk dat er nog wel huizen zijn waar de klosjes nog aan de buitenkant zit ten." Het stel woont 41 jaar in de buurt schap. Hij komt van Zaamslag, zij is er gebo ren. Hun zoon woont in het vernieuwde huis waar Annie geboren is. Ze hebben de omgeving zien veranderen. Ineens lag de Tractaatweg op landbouwgrond en - een paar jaar terug - stonden er ineens 22 wind molens. Krengen, noemt Levien ze. „Als de zon ondergaat draaien ze hier allemaal op de muur. Da's gezellig", móppert Annie. Vijf jaar lang streden de bewoners tegen de komst ervan. Er werd een comité opgericht. Tevergeefs. Op de voorpagina van de PZC van 16 januari 2008 rijzen ze boven de bebou wing uit. Een groenstrook - hét Co van Schaikpark - werd aangelegd om het zicht te verdoezelen. „Als dat dicht is hebben we een mooie gemeenschap", zegt Levien. „Het was vroeger wel levendiger dan nu", vult Annie aan. „Er waren veel meer kinderen. Wij speelden wegkruipertje tot half acht 's avonds. Dan moest je binnen zijn. Als het mooi weer was zat iedereen aan de sloot kant en 's avonds werkten de mannen in hun groententuin. Het was veel landelijker. De vrouwen stonden op het land om wat bij te verdienen. Aardappels rapen of bieten dunnen in het voorjaar. Had je toen een oude fiets, dan deed je het ermee. Was-die kapot dan kwam je te voet naar huis. Dat was gewoon." Niemand kwam via de voor deur - en nog steeds niet, beweert Annie. „Dat is echt van de buiten. Volluk, roep je dan. En dan loop je door. Bij ons thuis had den we niet eens een voordeur. Die was dichtgespijkerd. Ik zou hier best graag oud willen worden. En als ik weg moet zou ik het heel erg vinden. Hier is ons leven." Stichting Erfgoed Zeeland Parallel aan de Tractaatweg en - als het het seizoen er naar is - verstopt achter een groenstrook ligt Schapenbout. Een buurt schap met bijna veertig huizen aan de Graaf Jansdijk. Sluiskil ligt onmiskenbaar in de verte, met zijn fabrieken en eeuwige rookpluimen. En 22 windmolens, die er nu zo'n vijfjaar staan. door Michiel Bouwman SIGNALEMENT SCHAPENBOUT Schapenbout is uitgestrekt. De huizen staan verspreid over één kilometer. Een slinger waarop je maar dertig mag rijden; de Trac taatweg is meer dan drie keer zo snel. Wie aan de zuidkant bin nenkomt rijdt over het spoor wegviaduct dat nooit een monument werd. Hoewel het zo'n beetje het enige zichtbare overblijfsel is van de spoorlijn Mechelen- Terneuzen. Gebouwd in 1912. Bielzen ver huisden naar volkstuinen, de rails naar de sloop. De Raad van Cultuur vond het niet bijzonder genoeg. Eronder ligt nog een te leurstellend stukje spoor. Zes meter historie en dat is het wel. De Graaf Jansdijk is over een grote lengte geen dijk meer. Lang geleden is die door een Het gehucht Schapenbout Park van Welgelegen fotografie: TasT, projecten voor tastbaar erfgoed Als ik weg moet zou ik het heel erg vinden, hier is ons leven Gemeente: Terneuzen Ligging: Tussen Terneuzen, Axel en Hulst pal aan de Tractaatweg Aantal huizen: 36 Historische schuren, ijnieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38