I Van Wuyckhuyse neemt keepersschool over 30 SPORT Marc de Kunder stopt bij Spui Voetbalvereniging Spui moet voor komend seizoen op zoek naar een nieuwe trainer. Mare de Kunder heeft te kennen gegeven na vier jaar aan een nieuwe uit daging toe te zijn. Met De Kunder haakt ook zijn rech terhand Henk Koekkoek af. Het tweetal leidde Spui twee seizoenen geleden naar de titel in de vierde klasse. Spui handhaafde zich vorig seizoen in de derde klasse en is op dit moment hekkensluiter. Zware nederlagen voor driebanders De driebandenteams van De Stene Brug en Hoondert/de Waard leden in de derde di visie zware nederlagen. Hoondert/de Waard kon de lijn na de knappe zege op De Stene Brug niet doortrek ken. Frans de Koek, Piet Koek, Jaap Hameling en Bram de Waard verloren te gen Teletronika allen kans loos: 0-8. De Stene Brug keek tegen van Hasselt auto schade al snel tegen een 4-0-achterstand aan. Wim de Kok redde daarna de eer. De Krijger wint vijfde kartrace Het team van De Krijger/ RM Autoverkoop heeft in de ereklasse de vijfde race om het Zeeuws Indoor Kart Kampioenschap gewonnen. Het initiatief lag in de begin fase van de twee uur duren de race bij 't Begin Dom burg. Na een uur nam De Krijger/ RM Autoverkoop het initiatief over. De ploeg kwam aan kop en gaf die po sitie niet meer af. 't Begin Domburg werd tweede, voor De Baar en Leendertse. Van Beizen vertrekt bij Kwadendamme Trainer Lieven van Belzen vertrekt aan het eind van dit seizoen bij Kwadendamme. De Middelburger is momen teel aan zijn vierde seizoen bezig bij de club en heeft bij het bestuur aangegeven dat hij het deze zomer voor ge zien houdt Van Belzen be zet met Kwadendamme mo menteel de tiende plaats in de vijfde klasse A. Afgelo pen zondag verloor de ploeg de derby tegen Volharding met 2-0. In het verhaal over het ontslag' van voetbaltrainer Arno Zwegers bij Biervliet zijn twee storende fouten geslopen. Bij de mogelijke kandidaten om hem op te volgen worden ook Jean-Pierre Hubreg- sen en Jos de Wilde genoemd. De oefenmeesters zijn dit sei zoen echter actief bij respectieve lijk Vogelwaarde en Hoofdplaat en op korte termijn dus niet be schikbaar. Berghuis (28) woont in de binnen stad van Breda, maar vaak zagen ze haar daar niet de afgelopen maanden. Er waren trainingskam pen in Chili op hoogte, in Argenti nië en Italië. „Zeker in Argentinië heb ik geweldig kunnen werken. Er is een fantastische baan wegge legd diep in het zuiden in Vuur land. Je kunt er op een gletsjer al op 800 meter trainen. De Canade zen waren er vorig jaar al. Mijn trainer, Frank Germann, heeft ge lobbyd of ik me bij hen kon aan sluiten." Zoals Berghuis in Italië trainde met de nationale selectie van dat land. „In Chili heb ik vooral op bochten en techniek getraind, in Argenti nië was het echte 'coursetraining'. Trainen met de Italianen heeft vooral als doel strijdvaardiger te worden, een beetje hun tempera ment over te nemen. Het was daar heel erg gericht op inhalen, op iets meer lef tonen. Ik ben soms te lief, dat moet eruit. Je moet in de kleinste gaatjes dur ven duiken." In Nederland heeft ze geen collega's van gelijk niveau om mee te trainen. In de zomer werkte ze op Papen dal aan haar explosiviteit bij oud-sprinter Patrick van Balkom. Om het 'boardgevoel' niet kwijt te raken ging ze wat vaker kitesur- fen. Raakvlakken genoeg: „antici peren, terugdraaien, ergens over heen springen, kun je die golf wel of niet pakken? Maar ik doe geen gekke dingen." Zoals haar sport wel iets weg heeft van fietscrossen. Waar het ook gebeurt met zes sporters die over een parkoers met hindernis sen strijden om als eerste de fi nish te bereiken. Snowboardcross (of boardercross) is sinds Turijn 2006 olympisch. Vier jaar geleden miste Berghuis deelname aan Van couver. „Ik was pas twee jaar ervoor over gestapt van freestyle naar de cross. Dat was krap, alles moest goed gaan. Maar bij het testevent viel ik en brak ik mijn arm op meerdere plaatsen. Nu heb ik vier jaar naar dit evenement kunnen toewerken. Ik heb ervaring kun nen opdoen, materiaal kunnen testen. Ik zit nu op een niveau waarmee ik mee kan doen om de medailles." Het oogt spectaculair, zie op You- Tube de finales van Vancouver. Nu gaan er ook nog eens zes boar ders in plaats van vier tegelijk de baan in. „Het is ingewikkelder, met meer kans op valpartijen. En je moet je tegenstanders kennen. Het is een mooi spelletje." „Ik ben er via mijn stage bij JVOZ ingerold", begint Van Wuyckhuy se het verhaal over zijn nieuwe uitdaging. „Op een gegeven mo ment deed ik de keeperstrainin gen bij de voetbalopleiding sa men met Adri Franke. Dat ging zo goed dat Dennis en Gérard de Nooijer aan mij vroegen of ik de keeperstrainingen bij de ZLM voetbalclinics, die mede door JVOZ worden georganiseerd, wil de verzorgen." „Dat aanbod heb ik aangeno men", gaat de doelman verder. „Tijdens die clinics kwam ik in contact met Denny Snel, die op dit moment eigenaar van de keepersschool is. Hij vertelde mij dat hij wilde stoppen bij de oplei ding en vroeg me of ik het van hem wilde overnemen. Ik heb ge zegd dat ik dat graag zou willen doen en zodoende neem ik de voetbal school regio Zeeland vanaf 1 januari 2014 van hem over." De doelmannenopleiding vindt plaats op de velden van voetbal club Terneuzen. Daar krijgen de jonge keepers training van begelei ders die allemaal een opleiding hebben genoten volgens de 'Pro Goal-methode', een manier van trainen die ontwikkeld is en bege leid wordt door keeperstrainer Maarten Arts. „Alle trainers hebben een oplei ding genoten", zegt de voormalig doelverdediger van Oostkapelle hierover. „Dat is iets wat ze bij hun eigen vereniging vaak niet krijgen, maar wat wel belangrijk is als je verder wilt komen als keeper. Er komt namelijk veel techniek en tactiek kijken bij het keepen." Verenigingen hebben in veel ge vallen geen keeperstrainer met een specifieke opleiding. „De per sonen die de keeperstrainingen bij amateurverenigingen verzor gen zijn vaak vrijwilligers", geeft Van Wuyckhuyse aan. „In veel gevallen zijn ze vroeger zelf keeper geweest en baseren zij alle oefeningen op hun eigen erva ring." Hoewel de verenigingstrainers vaak geen diploma hebben, verdie pen zij zich volgens de Goes-doel- man wel steeds vaker in leerstof voor keeperstrainers. „Er zijn na tuurlijk veel dvd's en boeken op de markt. Ook van de 'Pro Goal'-methode. Ik weet dat een aantal trainers dit gebruikt, wat het niveau van de trainingen al leen maar ten goede komt", be sluit hij. VOEN5 SPUI KWADENDAMME MIDDELBURG KWADENDAMME NADER v I Bell Berghuis in actie tijdens een wedstrijd in Zwitserland, foto Koen van Weel/ANP Berghuis is er klaar voor door Peter van Leeuwen ZOETERMEER - Ze is een van de minder bekende sporters die Ne derland op de Winterspelen in So- tsji vertegenwoordigen. Ook haar sport is door het grote publiek nog niet ontdekt. Bell Berghuis, voor wie vrijdag in het Oostenrijkse Montafon het wereldbekerseizoen begint, verzekerde zich al vroeg van een olympisch ticket op de snowboardcross; een spectaculaire afdaling met zes boarders in de baan. Durf is vereist. door Daniel Vervelde MlDDELBURC - Bart van Wuyckhuy se neemt per 1 januari 2014 de keepersschool regio Zeeland over. De twintigjarige reservedoelman van voetbalclub Goes is de opvol ger van de huidig schoolhouder Denny Snel, die heeft aangegeven er aan het eind van dit jaar mee te stoppen. Voor meer informatie over de keepers school: www.keepersscholen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30