Hockeysters na zege op Korea groepswinnaar Wüst vier keer in actie in wereldbeker Berlijn 28 SPORT WK VOETBAL Een poule des doods of een simpel opwarmrondje. Het kan vrijdag bij de WK-loting alle kanten uit. WIN JE GELD TERUG! Koop in december of januari een auto en wjn! Nederlandse hockeysters gaan als groepswinnaar naar de kwartfinales van Hockey World League in Argentinië. Oranje ein digde bovenaan in groep A na een overtuigende zege van 3-1 op Zuid-Korea. Lidewij Weiten (twee keer) en Kitty van Male scoorden voor Nederland. Het was de derde zege na winst op Duitsland (6-0) en Engeland (3-2). De formatie van bondscoach Max Caldas treft donderdag de num mer vier van groep B. Dat wordt vermoedelijk Nieuw-Zeeland, dat al twee nederlagen leed en dins dagavond laat nog aantrad tegen het sterke Australië. Nederland leidde tegen Zuid-Ko- rea na vijf minuten spelen al met 2-0. Weiten sloeg in de tweede minuut de bal op aangeven van Maria Verschoor in het doel van Zuid-Korea en nog geen drie mi nuten later ramde Van Male in de rebound van een strafcorner de bal achter keepster lang Soo Ji. De schrik sloeg even toe bij Oran je toen Malou Pheninckx een stick vol in haar gezicht kreeg en met bebloede mond het veld ver liet. De schade bleek mee te vallen, korte tijd later kon ze weer verder spelen. In de tussentijd had Wei ten al de 3-0 gemaakt. In de tweede helft kwam de olym pisch kampioen niet meer tot sco ren. De concentratie verslapte enigszins en Zuid-Korea kon af en toe gevaarlijk worden. In de 63e minuut leidde dat tot de te gentreffer van Cheon Eunbi. Het vrouwendeelnemersveld is in Nederlands opzicht veel sterker dan afgelopen weekeinde in Asta- na. Net als Wüst ontbraken in Ka- zachstan schaatssters als Margot Boer, Marrit Leenstra, Lotte van Beek en Jorien ter Mors. Zij doen in Berlijn allemaal weer mee. Voor Ter Mors is het haar enige in ternationale langebaanwedstrijd dit jaar, voor de Olympische Spe len. Ze combineert het shorttrack met het langebaanschaatsen. Bij de mannen keren Jorrit Bergs- ma, Bob de Jong en Jan Blokhuij- sen na een trainingsperiode terug in het wereldbekercircuit. Daar staat echter de afwezigheid tegen over van de gehele sprintploeg van coach Jac Orie. Ronald Mul der, Kjeld Nuis, Stefan Groothuis en Jan Smeekens gaan met de rest van het team, én de vrouwenfor matie van Team Activia (onder an deren Laurine van Riessen en An nette Gerritsen), tot 11 december op trainingskamp in Collalbo. Datzelfde geldt voor Sven Kramer en Koen Verweij. Kramer won zondag de 10 kilometer in Astana en Verweij eindigde als tweede op de 1500 meter. Alle schaatsers hebben hun wed strijd- en trainingsschema afge steld op het belangrijke olympi sche kwalificatietoernooi van eind december. Daar worden de startbewijzen voor de Olympi sche Spelen verdeeld. NIJMEGEN - Welke hand zal vrij dag het lot van het Nederlands elf tal bepalen? Mario Kempes, de beul van Oranje in de WK-finale van 1978? Lothar Matthaüs, ooit de verpersoonlijking van de inten se rivaliteit met de Duitsers? Of Zinedine Zidane, de tovenaar die met een legendarische kopstoot op het allerhoogste podium af scheid nam? Ze zijn er allemaal in Costa do Sauipe, het toeristenpa radijs met droomstrand aan de Braziliaanse kust waar de loting voor het WK 2014 zal plaatsvin den. Gisteren maakte de wereldvoetbal bond Fifa dan eindelijk de vier potten bekend met de de 32 deel nemende landen. In pot 1 zitten organisator Brazilië en de zeven groepshoofden, gebaseerd op de wereldranglijst. De andere potten zijn vooral geografisch bepaald. Pot 2 bevat landen uit Afrika en Zuid-Amerika, pot 3 uit Azië en Noord- en Midden-Amerika. Pot 4 bestaat uit negen Europese lan den, inclusief Nederland. Eén van die negen landen wordt vrijdag via loting verbannen naar pot 2, waar nu pas zeven landen in zit ten. Aanvankelijk leek het erop dat de Fifa Frankrijk als paria van het rad der fortuin zou aanwijzen, omdat Les Blues momenteel de slechtste ranking van alle gekwali ficeerde Europese naties hebben. Maar dat is de wereldkampioen van 1998 vooralsnog bespaard ge bleven. Als we ervan uit mogen gaan dat er geen balletjes in de magnetron opgewarmd zullen worden - WK-lotingen gaan steevast verge zeld met complottheorieën - dan DE VIER POTTEN VAN HET WK-VOETBAL zijn er voor elk land wiskundig zo'n vijfhonderd groepsindelin gen mogelijk. Geheel vrijblijvend is de loting niet. Zo geldt er een maximum van twee Europese lan den per WK-poule. Bovendien kunnen Zuid-Amerikaanse lan den niet bij elkaar in een groep te rechtkomen. Het Nederlands perspectief waaiert uit tussen twee extre men. Zo kan er zomaar een Poule des Doods uitrollen, met thuis land Brazilië, revelatie Japan en Angstgegner Portugal als tegen standers, mocht dat laatste land naar pot 2 verwezen worden. Of, om een andere topzware combina tie te noemen, Duitsland, Mexico en Chili. Maar als het lot Louis van Gaal gunstig gezind is, kan de eerste schifting ook het cachet krijgen van een opwarmronde. Wat te denken van het trio Zwit- serland-Honduras-Algerije? Hoe dan ook, alleen al de voor pret staat garant voor vele uren heerlijk gelul in de ruimte, in kroegen en voetbalkantines. Zal Nederland, net als in 1998, de Bel gen treffen? Pikante gedachte voor huidig Oranje-assistent Pa trick Kluivert, die toen de rode kaart kreeg na een beruchte provo catie van Lorenzo Staelens. Treffen de Engelsen en Argentij nen elkaar, drie decennia na de ab surde oorlog om de Falkland Ei landen? En stel je voor dat in de eerste ronde al direct het duel der gladiatoren wordt geprogram meerd, Messi (Argentinië) contra Ronaldo (Portugal)? Vrijdag, vanaf 17.00 uur Neder landse tijd, zal het WK-casino ge opend worden, live uitgezonden in 193 landen. En daarna kan de voorbereiding van bondscoach Van Gaal en co pas écht beginnen. autotrack.nl/occasionactie AutoTrack boot Voo de I Poo der WOEN! door Hans Koenekoop SAN MIGUEL DE TUCCÈUMAN - De BERLIJN - Ireen Wüst doet komend weekeinde bij de wereldbeker in Berlijn mee op vier afstanden. De schaatsster van TVM zou vanwege haar trainingsplanning in eerste in stantie de wedstrijden in Duitsland overslaan, maar besloot afgelopen week na overleg met coach Gerard Kemkers toch van start te gaan. Wüst rijdt in Berlijn de 1000,1500, 3000 meter en de ploegachtervol ging- WK-casino is geopend door Roel Wiche Pot 1: Brazilië, Spanje, Duitsland, Argentinië, Colombia, België, Uru guay en Zwitserland. Pot 2: Chili, Ecuador, Ivoorkust, Ghana, Algerije, Nigeria en Kame roen. Pot 3: Japan, Iran, Zuid-Korea, Au stralië, Verenigde Staten, Mexico, Costa Rica en Honduras. Pot 4: Nederland, Italië, Engeland, Portugal, Griekenland, Bosnië-Her- zegovina, Kroatië, Rusland en Frankrijk. Eén van de negen landen die nu in pot vier zitten, wordt overgehe veld naar pot twee. Daarin zitten maar zeven landen. Welk land dat is, wordt vrijdag pas bekend. Voorafgaand aan de reguliere lo ting wordt daarvoor geloot v X. AutoTrack De zorgvuldige autosite door AMS" van - juni Schi| Gerc nog etap tisch tussi snel: Het kaju dein won nool volg king lyris aan Bemanningslid Gerd-Jan Poortman, schipper Bouwe Bekking, Brunel-topman Jan Arie van Barneveld en teamleider Gideon Messink (vlnr) bij de presentatie van Team Brunei in Amsterdam, foto Sander van der BorchTTeam Brunei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28