I Bezoekersaantal Zeeuws Museum blijft stijgen Antwerpen door het oog van goede gidsen CULTUUR 27 De Staat treedt morgenavond op in Middelburg. ICON, de nieuwe plaat van de band, gaat over iconen en neppers. Frontman Torre Florim geeft uitleg. _1_ rp AGENDA Vanwege het bereiken van de mijl paal zette museumdirecteur Mar jan Ruiter bezoekers Eric en Hen- nie de Goeij uit Moordrecht in het zonnetje. Het echtpaar, op va kantie in Renesse, ontving bloe men en kreeg gratis toegang. In 2012 trok het Zeeuws Museum bijna 39.000 belangstellenden; in 2011 waren dat er ruim 36.000. Ruiter is 'heel blij' dat de stijgen de trend zich doorzet. „Onze doel stelling voor dit jaar was vijf pro cent groei. Daar zitten we zelfs bo ven. Ik verwacht dat we op zeven of acht procent uitkomen." Het museum heeft, vanwege de noodzaak tot bezuinigen, een an dere koers ingezet: beduidend minder wisseltentoonstellingen maar wel meer activiteiten rond de exposities. Dat blijkt een posi tief effect te hebben op de bezoe kersaantallen, constateert Marjan Ruiter. „Veel mensen komen op de activiteiten af en pikken dan meteen het museum mee." Voor de komende jaren wordt in gezet op verdere groei. „Ik heb nog niet gevoel dat we het pla fond hebben bereikt", zegt Rui ter. De groei wordt nu vooral ge boekt in het voorjaar en najaar. De komende tijd wil het museum ook mikken op de zomerperiode. Op het weblog Zeelandgeboekt wor den nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften gesignaleerd. In de krant wordt wekelijks één titel in de schijn werpers gezet. Het eerste deel zaten we vooral aan de kant van de kaaien in de Sinjoren stad. Nu, in deel 2 van Antwerpen, door het oog van de stadsgidsen, dwalen we tussen Leien en Sin gel. Behalve de leien komen we ook in de wijk Zurenborg, bij het Centraal Station en in de Zoo, het Astridplein en Chinatown, Stui- venberg en Seefhoek. Wat een stad. Ik kreeg eerder dit jaar een privérondleiding van schrijfster Saskia Reusens. We liepen de bla ren op onze voeten. Toen zag ik voor het eerst de Seefhoek en het Centraal Station echt. Nu ik in dit tweede deel van de Antwerpse stadsgidsen blader, kan ik alleen maar concluderen: ik heb toen veel gezien, maar ik heb nog veel meer helemaal niet gezien. Dat neemt echter niet weg, dat ik schrijfster Saskia Reusens nog al tijd heel erkentelijk ben. Ze was een betrokken, goed geïnformeer de leidsvrouw. Ze loodste me bij voorbeeld Beo binnen, één van de grootste stripwinkels die ik ooit heb gezien. Kuifje hing er aan het MIDDELBURG - Is het uitbrengen van je derde plaat nog spannend? „Ja, maar minder spannend dan de tweede. Toen was de druk ho ger. De eerste plaat was succesvol en dan verwacht iedereen ook veel van de tweede." De nummers zijn gevarieerd. Het ty pische Staat-geluid, maar met nieu we geluiden, andere ritmes. „Ik hou van platen die veel ver schillende nummers bevatten maar waar je toch overal hoort welke band het is. We hebben ons geluid inderdaad verbreed. Neem een nummer als 'Devil's blood', de eerste single van de nieuwe plaat. Daar zitten jaren tachtig-synthesizers in. Die zijn geïnspireerd op de tune van de te levisieserie Airwolf uit die tijd. Ik hoorde die tune langskomen, hij deed me denken aan mijn jeugd. En dan wil ik er iets mee doen." 'Devil's blood' en 'Get it together' klinken vrij toegankelijk, bijna radio- vriendelijk. Zijn ze gemaakt om door te breken naar een groter publiek? „Nee, helemaal niet. Ik hou ge woon ook van catchy liedjes. 'Get it together' is een nummer dat echt hangt op een groove, en op de melodie. Het is een uitdaging om zo'n nummer te maken zon der dat het fout gaat klinken." Zit er een idee, een verhaal achter de plaat? „Ik heb de titel pas later bedacht maar hij past goed bij de plaat en bij mijzelf op dit moment. Een icon is een icoon, iemand die in de belangstelling staat, maar er staat ook I con (straattaal voor 'Ik nep' of'Ik, oplichter', red.). Vroe ger hadden alleen politici, arties ten of mensen in de media een publiek. Met de sociale media heeft iedereen een publiek, en een eigen marketingstrategie. De vraag is nu: leren we vooral ons zelf te presenteren of leren we juist om er doorheen te kijken? En hoe eerlijk ben je als je maar een deel van jezelf laat zien? Want je zet het niet op je Face- bookprofiel wanneer je vreemd bent gegaan. Ik weet niet of ik dat erg vind. Ik signaleer het en doe er cynisch en humoristisch over." Bij de lancering van de vorige plaat zei je: we willen de wereld veroveren. Hoe staat het daarmee? „Best goed. We spelen regelmatig in Duitsland en Zwitserland, we hebben in Engeland opgetreden en in de VS. Nu is het zaak om dat vast te houden en groter te maken. En ik heb nu al zin in de vierde. Elke plaat is toch een reac tie op de vorige. Misschien gaan we wel iets fucking weirds doen. Ik heb al ideeën." plafond, en Robbedoes, en Guust. Daar ga ik dus zeker nog eens kij ken. We aten een broodje boven in de Bourlaschouwburg, ook al een belevenis. We zagen het win kelend publiek snel een kruisje slaan in de kapel van Onze-Lieve- Vrouw van Toevlucht, waar je ei genlijk best veel voor een kaarsje moest betalen. De leukste plekjes, de strafste ver halen, zo presenteert de nieuwe gids zich. Ik kan putten uit bijna 300 pagina's boordevol informa tie, tips en wederwaardigheden van betrokken stadsgidsen. De Leien, de loodse wijk, het Cen traal Station, de Zoo. Het leuke is dat je half en half denkt dat je die wijken en gebouwen wel kent. Nou, ik kan u verzekeren dat dit boek veel vertelt waar u geen weet van hebt. Zo had ik er geen idee van dat er in de dierentuin zoveel beeld houwwerken te zien zijn. Mijn kinderen hebben niet meer de leeftijd om naar de aapjes en de leeuwen te gaan kijken, maar ook voor volwassenen lijkt de dieren tuin me zeker een bezoek waard. In de gids zie ik bijvoorbeeld één van de oudste huidemonumen ten voor Darwin. Voor Suske en Wiske moet u overigens in de Seefhoek zijn. Schepper Willy Vandersteen had daar zijn wieg staan, vandaar. WOENSDAG 4 DECEMBER 2013 Meer agendanieuws vindt u op onze website. Middelburg Vertelcabaret door Diederik van Vleu ten, met de voorstelling 'Buiten Schot', Schouwburg, 20.00 uur door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg zit weer in de lift. Gisterochtend ontving het de 40.000e bezoeker van 2013. Het is voor het eerst sinds drie jaar dat deze grens wordt gepasseerd. Terneuzen Duo Muis Leeuw met 'Het Paard van Sinterklaas', muzikale voorstelling met nieuwe en bekende liedjes. Met mede werking van een groot Pietenballet, Scheldetheater, 14.00 uur 'We hebben ons geluid verbreed' door Jan van Damme door Menno Pols De Staat, met in het midden zanger, gitarist en liedjesschrijver Torre Florim. foto lAMKAT De Staat, morgen in De Spot in Mid delburg. Zaal open: 20.00 uur. Antwerpen, door het oog van de stadsgidsen - Uitgeverij Davidsfonds, 288 pagina's, 29,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27