Tienerkoor na bijna vijftig jaar met pensioen 1 Hl Rï 1 WALCHEREN 23 weten tuin van o p 2+1 TIP Ze bladert door de programma boekjes van vroeger: een optre den met Saskia en Serge in het - inmiddels gesloopte - Schelde- kwartier aan de Van Dis- hoeckstraat in Vlissingen, twee dagen achter elkaar een musical in een zo goed als uitverkochte Middelburgse schouwburg, een hele concertreeks rond componist Faure, optredens tijdens het straat festival in hotel Britannia, het kerstnachtconcert in de Sint Ja- cobskerk (mét collecte voor de slachtoffers van een 'wervelstorm op de Filippijnen', ook toen al). Thea de Smit-Parent heeft drie do zen vól herinneringen aan het koor. De Ruyterstadsingers is in 1966 opgericht als tienerkoor Jong Leven. En dat kwam weer voort uit Arbeidersvereniging de Volks stem. Dat koor is opgericht in 1912. „In 1979 hebben we onze naam veranderd in de Ruyter- Vroeger werd er niet gevraagd of je bij een optreden kon zijn. Dat was vanzelfsprekend stadsingers. Toen waren de tie ners geen tieners meer." En nu, 47 jaar na de oprichting, komt er een eind aan. Ze doen nog één keer een kerstlunchconcert, op 22 december. En dan is het klaar. Jong Leven gaat met pensioen. De gemiddelde leeftijd is nu 64 jaar. Het ledental neemt af, er ko men geen jongeren bij. Het wordt te duur: alles moet van de contri butie worden betaald: de dirigent, de begeleiding, accommodatie, de muziek. En als je een optreden hebt, moet je er geld bijleggen." „En daar komt nog een bestuurs- probleem bij", zegt voorzitter Har ry Houtzager. „Ik zit er nu veer tien jaar bij. En ik ben twaalf jaar voorzitter. Er is niemand anders die dat wil doen." Mensen hebben het druk, zegt De Smit-Parent, ook koorleden. „Vroeger werd er niet gevraagd of je bij een optreden kon zijn. Daar was je. Dat was gewoon vanzelf sprekend. Dat is niet meer zo, je moet het bijna op je knieën vra gen." Houtzager: „Mensen gaan op vakantie. Vandaag nog, gaf ie mand door: ik ben er niet, en vol gende week ook niet. Maar we hebben wél een optreden over drie weken." De Ruyterstadsingers zit qua re pertoire tussen de serieuze klas sieke oratoriumverenigingen en de popkoren in. Ze zingen licht klassiek, maar ook musical. „We zijn het enige koor in dit genre in de buurt", zegt De Smit-Parent. „Leden die verder willen zingen, hebben ook veel moeite om een ander koor te vinden." )a, de teno ren, daar wordt aan getrokken. „Aan mannenstemmen is altijd een tekort." Hun laatste grote optreden is al weer zes jaar geleden, bij de her denking van vierhonderd jaar Michiel De Ruyter. Dat soort gro te optredens zijn vooral financieel niet meer te organiseren. „De laat ste jaren deden we eigenlijk al leen het Kerstlunchconcert", ver telt De Smit-Parent. Houtzager: „Je moet uitgenodigd worden. Nu worden we eigenlijk alleen nog maar gevraagd door verzorgings huizen." Nog twee keer repeteren op maan dag, en dan is het klaar. Houtza ger zal het missen: de stoelen klaarzetten in de kerk, koffie ma ken samen met zijn vrouw. „Ik moet op zoek naar een andere in vulling." De Smit: „Het zal voor ie dereen allemaal heel raar zijn, maar nu kunnen we nog een mooi afscheidsconcert houden. Ik heb zelf nog geen ander koor ge vonden, ik zing vanaf mijn vijfde bij dit koor. Ik zou het best wil len, misschien, maar ik vind het moeilijk." Tegenslag voor Serious Request De organisatoren van het gla zen huis voor Serious Request in Oostkapelle zijn op zoek naar vervanging van één van hun presentatoren. Oostkapel- lenaar Hans Burgs, die samen met zijn zoon Jeroen en Jordy Conté uit Westkapelle in de week voor kerst zijn intrek zou nemen in het huis in eetcafé De Babbelaar, is uitgeschakeld. Hij is gevallen en heeft een flin ke hersenschudding opgelo pen. De organisatie hoopt deze week bekend te maken wie hem gaat vervangen. Er wordt met verschillende personen ge sproken of ze kunnen invallen. Waterschap legt 5 km natuuroevers aan Waterschap Scheldestromen legt de komende twee jaar op acht ver schillende plaatsen natuurvrien delijke oevers aan, over een leng te van bijna vijf kilometer. Het gaat om waterlopen ter hoogte van de Hogekadeweg bij Stavenis- se, Kruytenburgseweg bij Poort vliet, Thoorndijk bij Wissekerke, Doornboomdijk bij Ovezande, Aardebolleweg bij Wolphaarts- dijk en Palmboomseweg bij Nis- se. De waterlopen met flauwe oevers kunnen meer water ber gen en transporteren. Ook heeft de waterkwaliteit er baat bij. Met de aanleg is 1,5 miljoen euro ge moeid. Het werk begint in maart. Zwaar gewonde bij ongeval Yerseke YERSEKE - Bij een eenzijdig on geluk op de Molendijk in Yerse ke is gistermiddag rond vier uur een 19-jarige man uit Ber gen op Zoom zwaar gewond ge raakt. Volgens de politie botste de man waarschijnlijk met ho ge snelheid tegen een boom. Door de harde klap werd hij uit de auto geslingerd en kwam hij onder het wrak te recht dat halverwege het talud van de dijk belandde. Het mo torblok werd op de weg geslin gerd. De brandweer moest het slachtoffer bevrijden. De 19-ja- rige man is met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. verstraten walhout Tuincompost Kamerplanten Bloembollen uW tuinontwerp. - -onderhoud WOENSDAG 4 DECEMBER 2013 k - I De repetitie met in het middden - met blauwe sjawl Thea de Smit-Parent. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - Het begint wat te kraken en sommige hoge noten ha len ze niet meer zoals vroeger, maar ze zijn nog steeds een prima koor. Toch houden de Ruyterstads- ingers ermee op. „We willen niet meemaken dat we onze goede naam kwijt raken", zegt bestuurs lid Thea de Smit-Parent. Thea de Smit-Parent Kerstlunchconcert 22 december, 11.30 uur De Ark Souburg OOSTKAPELLE MIDDELBURG YERSEKE tuincentrum i 1 gratis Ideaal voor bodemverbetering bij winteronderhoud. Brengen sfeer in huis' Plant nu het voorjaar! De kerstbomen zijn er weer. Creëer sfeer in huis! Ook voor -aanleg en Aanbiedingen zijn geldig tot eind december 2013 Veerseweg 124a Middelburg I T 0118 - 612 380 Openingstijden: ma-vr van 8 00 tot 18.00 uur. VI za van 8 00 tot 1700 uur BJV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23