Kerncentrale is weer in bedrijf Uitgekleed almanak Sloop oranje prilltoren Yara Sluiskil-Oost huiseigenaren werkt STUKJE BIJ BEETJE JSS Karei Doorman voor afwerking in Vlissingen BORSSELE - Energiebedrijf Delta onderzoekt of ze de verloren in komsten door het stilleggen van de kerncentrale in Borssele kan verhalen. Gebleken is dat de gene- ratorkoelers kapot zijn gegaan door een ontwerpfout. Delta is door de uitval 32 miljoen euro aan stroom leveringen misgelopen. Eerder dan verwacht werd de kerncentrale gisteren weer in be drijf genomen. De nucleaire stroomfabriek lag sinds 13 septem ber stil wegens schade aan de ge- neratorkoelers. Uit een inspectie bleek dat er koelribben waren af gebroken. De generator is het on derdeel dat elektriciteit voor het openbare net produceert. De in 2010 geplaatste generatoren zijn onder garantie vervangen. Leve rancier Siemens erkent dat er in de koelribben een ontwerpfout zat, laat Jeroen van Gent van EPZ weten. Delta zal proberen de mis gelopen inkomsten te verhalen. „Dat gaan we nu onderzoeken. Het ligt eraan onder welke juridi sche voorwaarden de generatoren zijn geleverd", zegt woordvoerder Arendo Schreuts. Het echtpaar uit Koudekerke was af gelopen zaterdag vijftig jaar ge trouwd. Dat werd gevierd met een groot feest. En natuurlijk moest me vrouw goed voor de dag komen met een nieuwe jurk. Haar man ging ver zuchtend mee op strafexpeditie, zo als hij dat zelf verwoordde. Winkel in, winkel uit, er kwam geen einde aan. Na een volle dag shoppen had ze eindelijk de robe van haar gading gevonden. Goh, ze is eindelijk aangekleed zei hij later tegen een kennis. Die ken nis zette hem met een rake opmer king op zijn plek. „Vroeger probeer de je je vrouw uit de kleren te krij gen, nu ben je blij dat ze eindelijk in de kleren is." Reynier de Muynck exposeert in Museum de Bevelanden Dirprtp hpn^Hprina maar een aantal is 0P§eknaPL Bii l_zilt.v.LG UtrlldUtl lllg zes panden werd niet voldoende in mPPStP apvillpn aan§ePakt> met als resultaat 111 ïiitrt-SLt: gtVdllcll. dat er drie momenteel worden hersteld en één pand wordt ge sloopt. Met twee wil het nog niet door Harmen van der Werf zo lukken en zijn vervolgstappen in voorbereiding. TERNEUZEN - Het werkt, de aanpak Wethouder Frank van Hulle is te- van min of meer verpauperde hui- vreden over de resultaten en wil zen in Zeeuws-Vlaanderen. Huis- het werkgebied verbreden naar de eigenaren zijn gevoelig voor een centra van Sas van Gent en Axel, directe benadering door gemeen- waar een aantal nog meer verval- ten, zo is het eerste jaar gebleken, len panden staat dan in de Terneu- Terneuzen, Hulst en Sluis willen zense binnenstad. Zo is wethou- het project uitbreiden. der Diana van Damme in Hulst Het wekt nogal eens wat ergernis, ook bezig. Lamswaarde is eerst on- Een huis in de straat wordt .slecht der de loep genomen. Nu volgen onderhouden en niemand lijkt er de Hulster binnenstad en Clinge. zich om te bekommeren. Het gaat Sint Jansteen, Nieuw Namen en van kwaad tot erger. Zo ging het Kloosterzande staan vervolgens tot voor een jaar in Zeeuws-Vlaan- op de rol. „Mensen zien er soms deren. Hulst, Terneuzen en Sluis geen gat meer in", vertelt Van sloegen de handen ineen en zet- Damme. „Wij kunnen hen als ge- ten het KLUS-project op. Woning- meente een steuntje in de rug ge- I bezitters worden doelgericht be- ven. In Lamswaarde kun je zien naderd met het verzoek hun huis dat dit werkt. Een huis is afgebro- op te knappen en krijgen hulp ken, een ander hersteld. Het krikt aangeboden. Volgt er geen reactie, het hele straatbeeld op." dan wordt er door de gemeente in- Sluis concentreert de aandacht op gegrepen. Oostburg. De gemeente nodigt ei- Terneuzen richtte zich allereerst genaren persoonlijk uit. Wethou- op een wijk waar vrij veel verpau- der Peter Ploegaert zit zelfbij be- perde panden staan, de Terneu- sprekingen. „Om mee te denken." zense binnenstad. De eigenaren Een oplossing kan af en toe heel van 26 geselecteerde adressen zijn simpel zijn. „Zet een schutting bij- aangeschrevea Inmiddels konden voorbeeld recht. Dat is zichtbaar." er veertien van de lijst worden ge- Sluis blijft tot juni bezig in Oost- haald. De meeste - op de Kop van burg om na de zomer ook andere de Noordstraat - zijn gesloopt, kernen in te trekken. ZEELAND CULTUUR door Frank Balkenende Tip? redactie@pzc.nl Uitbreiding aanpak van verkrotting SLUISKIL - Stukje bij beetje verdwijnt één van de drie markante prilltorens van kunstmestfabriek Yara in Sluiskil uit zicht. Van de zeventig meter hoge oranje prilltoren is al zo'n dertig meter af. Stukken van vier bij vier meter worden uit de toren gezaagd en vervolgens met een kraan op de grond gezet. Tien tot vijftien ton wegen ze elk. Tot vijfentwintig meter hoogte wordt zo gewerkt, waarna het mogelijk is de rest veilig op een klassieke manier te slopen, door het beton te breken en 'weg te knabbelen', foto Yara Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53