Politierechter zwakt vordering tegen Bevelandse hennepteler af Ontvang SD,- /mnd korting op elk extra abonnement 42.50 Middelburgse ouderen willen niet verhuizen Life compuriio 12'. A 5 i kpn 22 SCHOUWEN-DUIVELAND Leerlingen ZSC winnen wedstrijd met satellieten 52r5tT kpn winkel kpn.com 0800 0115 Eigenaresse Chinees restaurant en haar vriend wel veroordeeld voor het mee laten werken van illegale landgenoot De man heeft een minimale uitke ring, is honderd procent afge keurd en moet 7500 euro bij el kaar zien te krijgen omdat hij dat bedrag nu schuldig is aan de Staat. Politierechter Verhoeven bepaal de gisteren dat dat bedrag gevor derd mag worden van de Bevelan der omdat in zijn schuur mini maal drie maal hennep is geoogst. De man moet er echter ook reke ning mee houden dat nutsbedrijf Delta nog met een financiële vor dering komt. De vordering van en kele duizenden euro's die giste ren in het dossier van de politie rechter zat was niet duidelijk ge noeg om direct te behandelen. Maar de kans is groot dat Delta via de bestuursrechter alsnog pro beert dat geld terug te krijgen. Via een anonieme tip kreeg de po litie te horen dat in een schuurtje in de buurt van Colijnsplaat hen nep werd geteeld. Bij de inval trof fen agenten 87 planten en ook nog eens 167,9 gram al geoogste hennep aan. De verdachte liet gis teren aan de politierechter weten dat die plantage niet van hem was maar van een kennis die zijn schuur mocht gebruiken. Zelf wist hij lange tijd niet, zo vertel de hij, dat er hennep werd ge teeld. Toen hij het wel ontdekte was het te laat om in te grijpen omdat kort daarop de politie arri veerde en hem aanhield. Aanklager Bijvoet geloofde hem niet. Hij wees erop dat de man had geholpen bij de aanleg en ook zijn aggregaat beschikbaar had ge steld. Hij eiste een werkstraf van honderd uur, één maand voor waardelijk en diende een ontne mingsvordering in van 20.832 eu ro. De politierechter maakte daar tachtig uur werkstraf, een maand voorwaardelijk en een vordering van 7500 euro van. /mnd* Met FamtlteVoordeel Korting op elk extra mobiel abonnement op hetzelfde adres Een mobiel abonnement is er al vanaf 17,50 /mnd Ook in combinatie met Sim Only, Tablet of Hi-abonnement Alles-in-1 Mobiel Standaard 2000 MB Onbeperkt bellen en sms'en Gratis Samsung Galaxy S4 MIDDELBURG - De eigenaresse van een Chinees afhaalrestaurant en haar Chinese vriend verlieten gis teren kort na het middaguur enigszins opgelucht de Middel burgse rechtbank. Politierechter Verhoeven had zojuist beslist dat zij zich niet schuldig hebben ge maakt aan het uitbuiten van een illegale landgenoot. Tijdens een controle februari vo rig jaar trof de politie in de keu ken van het restaurant in een Mid den-Zeeuws dorp een man aan die stukjes vlees op satéprikkers aan het rijgen was. Hij kon niet de juiste papieren tonen, bekende dat hij al vanaf 2008 illegaal in Ne derland verbleef en bij restau rants werkte. De laatste drie maanden hielp hij in het Zeeuw se restaurant. Volgens zijn verkla ring werkte hij dagelijks twaalf uur, zeven dagen in de week en kreeg hij maandelijks een bedrag van zo'n zeshonderd euro. De ei genaresse van het restaurant kreeg een boete van de Inspectie SZW (arbeidsinspectie) van vier duizend euro voor het te werk stellen van een illegaal. De belas tingdienst wil eenzelfde bedrag zien. En ook het Openbaar Minis terie stelde vervolging in wegens uitbuiting. De eigenaresse en haar vriend ont kenden dat er sprake was van uit buiting. Ze vertelden dat hij een vriend was van een vriend, onder dak zocht en dat Chinezen nu eenmaal landgenoten helpen, ook al zijn ze illegaal. Ook kreeg hij te eten. Als tegenprestatie hielp hij en in ruil kreeg hij af en toe ook wat geld. Raadsman J. ten Wolde hield de politierechter voor dat het restaurant maar zes dagen per week open is van 16.00 tot 20.00 uur en dat het 'volstrekt onmoge lijk is dat hij twaalf uur per da gen, zeven dagen lang moest wer ken. Omdat het restaurant in een dorp is gevestigd, is er ook maar weinig werk te doen. Op doorde weekse dagen wordt een omzet van maximaal tweehonderd euro per dag gemaakt. Officier van justitie J. Bijvoet vond toch dat er sprake was van uitbuiting hoewel hij wel aangaf dat er geen werkweken van 84 uur zijn gemaakt. „Ik denk eerder aan zo'n veertig uur." Hij eiste dat er een boete van duizend euro zou worden opgelegd. Ook zei dat het bedrijf voor tweeduizend eu ro geplukt moest worden omdat het dankzij die illegaal 'illegale winsten had gemaakt'. De politierechter zag echter geen bewijs voor uitbuiting, wel voor het te werk stellen van een ille gaal iemand. Hij besliste dat de ei genaar en haar vriend elk een boe te moeten betalen van honderd euro. Ook bepaalde hij dat de twee geen voordeel hebben gehad door die illegaal wat werk te laten doen. Om die reden moet er geen winst worden afgeroomd, aldus de politierechter. Chinezen helpen nu eenmaal landgenoten, ook al zijn ze illegaal De gemeente doet er beter aan om te zorgen voor voldoende win kels in de wijken, voor goed open baar vervoer en voor genoeg bank jes waar ouderen kunnen rusten als ze een wandelingetje door de buurt maken. Dat blijkt uit een enquête die de gemeente heeft gehouden onder 1800 55-plussers. Het onderzoek concentreerde zich op twee wij ken: de Griffioen, omdat daar rela tief de meeste senioren wonen in Middelburg, en Dauwendaele, om dat daar het aantal ouderen het snelst groeit. De resultaten zijn voor de gemeente van belang om dat Middelburg meer vergrijst dan gemiddeld. Tussen nu en 2027 neemt het aantal 65-plussers toe met 33 procent, terwijl dat lan delijk 23 procent is. Dat komt puur door een toename van senio ren, want ontgroening (het ver trek van jongeren) speelt in Mid delburg niet. De gemeente heeft jaren geleden al het beleid ingezet om mensen zo lang mogelijk in hun eigen huis te laten wonen. Door de in richting van woonservicezones worden voorzieningen in wijken gebracht, zodat mensen niet te gen hun zin hoeven te verhuizen. De enquête toont aan dat dat ook precies is wat ouderen willen. Ze zijn alleen bereid te verhuizen als dat medisch noodzakelijk is en dan willen ze dus het liefst naar een appartement, zodat alles ge lijkvloers is. Dat is volgens het on derzoek wel een proleem, want terwijl driekwart van de onder vraagden zegt het liefst naar het appartement te willen als het zo ver is wonen zij nu in een gezins woning. Overigens zijn mensen ook best bereid om zelf te investe ren in het aanpassen van hun huis om een verhuizing uit te stel len. Mensen met een koophuis en een hoger inkomen zijn daartoe eerder' bereid dan mensen met weinig geld of die een huis huren. De komende jaren wordt door het Rijk echter flink bezuinigd op de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. Daaruit worden onder meer aanpassingen aan huizen betaald, zoals beugels in badkamers en trapliften. Een aanbeveling uit het eindrapport is dan ook dat de gemeente aan ouderen een eigen bijdrage moet gaan vragen. Men sen met meer geld moeten meer zelf betalen. Dat stimuleert hen om aanpassingen te laten doen via commerciële bedrijven in plaats van via de gemeente ep de WMO. Dat is ook gunstig voor de ouderen zelf, stelt de gemeente. Voor een vergoeding via de WMO moeten allerlei papieren worden ingevuld. Dat hoeft niet als ze het zelf regelen. Ze hebben het dan ook sneller in huis. TERNEUZEN - Leerlingen van .het Zeldenrust-Steelantcollege uit Terneuzen hebben voor de twee de keer op rij de CanSat-competi- tie in Delft gewonnen. Dat is een wedstrijd voor middel bare scholen. Teams moeten een satelliet maken die in een fris drankblikje past en echt werkt. De satellieten worden op een kilo meter hoogte getest. Er waren twintig deelnemers. Het Terneuzense team, dat bestond uit Sven Buysse, Lorenzo Flipse, lob Boone, Thirza lansen en Jan Peter Simons, won een 'zero G-flight', waarbij je een poosje ge wichtloos bent MIDDELBURG - De financiële toe komst van een inwoner van Noord-Beveland is heel onzeker ge worden nu hij veroordeeld is voor het kweken van hennep. SAMSUI doet 't gewoon Rechter: Illegaal niet uitgebuit door Emile Calon Eigenaresse Chinees restaurant door Maurits Sep MIDDELBURG - Bouwen voor oude ren is niet zo nodig in Middelburg. Tenzij het appartementen zijn. Se nioren willen namelijk helemaal niet verhuizen als het niet hoeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44