Noodscenario NOB wil nieuwe natuur voor staalslak Hageman en Bookelaar aan kop in lerarenstrijd door 'Ik durf mijn vleugels uit te slaan' 'We weten niet wat op ons afkomt' ZEELAND 19 commentaar WEconomy centraal in lezing van Jan Jonker Nieuwe vormen van werkvoorzie ning zijn daarvoor nodig. Jos Rijk, directeur van De Zuidhoek in Zie- rikzee, noemt als voorbeeld het project Begeleid Werken. Een me dewerker van De Zuidhoek met groene vingers gaat in loondienst bij een hovenier, die een loonsub sidie ontvangt voor het verlies aan productiviteit van de mede werker. De Zuidhoek begeleidt de medewerker op afstand. „Op die manier is financieel nog iets te winnen." Je hoeft maar te roepen en hij staat voor je klaar. Rudi Eijke is huismeester in het kantoor van Orionis aan de Oostsouburgse- weg in Vlissingen. Maar niet lang meer. Hij wordt gedetacheerd en 'gaat de weg op voor een bedrijf in de automatenbranche'. „Het is mijn eerste baan buiten de sociale dienst. Ik rij strains rond met een grote vrachtwagen vol snoep, snacks, koffie. Als ik het drie jaar volhou, als de baas mij niet beu is na drie jaar én als er werk beschik- Sociale werkvoorzieningen mo gen vanaf 2015, als de Participatie wet tenminste door de Tweede en Eerste Kamer komt, geen arbeids gehandicapten meer aannemen. Zittend personeel mag blijven. Bij gebrek aan nieuwe instroom zal het aantal medewerkers afnemen. „Het is te hopen dat de Participa tiewet ervoor kan zorgen dat men sen dan niet tussen wal en schip belanden en niet van de ene uitke ringssituatie in de andere terecht komen, zoals al vaker is gebeurd", baar blijft, dan krijg ik misschien wel een vast contract." Rudi Eijke (48) is een volhouder. Hij kwam op 1 juli 1990 bij de sociale dienst terecht. „Ik kwakkelde wat met mijn gezondheid. Ik ben toen als wsw-er gaan werken." Hij begon als kantinebeheerder, maar stond later ook achter de machines om zonnebanken, lichtbakken en ANWB-borden te maken. „Ik durf nu wel mijn vleugels uit te slaan; ik ben eraan toe. Ik maak me geen zorgen of het wel of niet lukt." zegt Van den Berghen. Hij ver wacht dat Dethon Zeeuws-Vlaan- deren nog tot 2020 normaal kan draaien, daarna wacht een geleide lijke inkrimping. Orionis op Walcheren is zich al een paar jaar aan het voorberei den op nieuwe wetgeving. Peter Dingemanse: „We moeten de rela tie met mogelijke werkgevers ver beteren en ook meer inzicht krij gen in de kwaliteiten van onze medewerkers. Zo ontstaat sneller een match." In de Participatiewet Over ruim een jaar gaat Willi van Hurck (64) uit Terneuzen met pensioen. Hij zou lekker kunnen uitglijden en zich niets aantrek ken van wat allemaal op de socia le werkvoorziening afkomt, maar zo zit Willi niet in elkaar. Hij is lid van de Ondernemingsraad van Dethon Zeeuws-Vlaanderen en trekt ten strijde tegen wat vol gens hem onrechtvaardig is in de ontwerp-Participatiewet. Hij vindt het doodzonde dat een be drijf als Dethon langzaam uitge- draait alles echter om werk. „Als dat niet beschikbaar is voor deze groep, mislukt de omwenteling", vreest Dingemanse. De overheid heeft 25.000 extra ba nen beloofd voor arbeidsgehandi capten en het bedrijfsleven 100.000 banen, tot 2027. Al ver voor 2027 moet duidelijk zijn of dit wordt gehaald. Lukt dat niet, dan komen alsnog boetes om de hoek te kijken die eerder onder druk van werkgeversorganisaties van tafel zijn verdwenen. kleed dreigt te worden. „De men sen die er nu werken, mogen blij ven, maar nieuwkomers zijn straks niet meer welkom. Zij moe ten in het bedrijfsleven aan de slag. Maar waar?" Willi vreest dat velen achter de geraniums belan den. „Werkgevers hebben het voor het kiezen en zullen eerder een gezond iemand aannemen dan een arbeidsgehandicapte. De risico's zijn te groot" Willi was za terdag nog in Utrecht om te de monstreren. „En we gaan door." Aan de wet die moet zorgen dat meer men sen met een arbeids- beperking een baan vinden, de Participatiewet, zit ten scherpe kanten. Dat betreft niet de samenvoeging van de bijstandswet, de Wet sociale werkvoorzieningen en Wajong (regeling voor jonge gehandi capten). Die samenvoeging jui chen veel betrokkenen toe. Zor gen zijn er over de banen die werkgevers en overheid moe ten creëren, respectievelijk 100.000 en 25.000. Lukt dat niet, dan valt het plan in dui gen. Ondertussen worden de sociale werkplaatsen in de na bije toekomst opgedoekt. Een andere zorg betreft de positie van de 240.000 Wajongeren. De verwachting is dat meer dan de helft na een herkeuring arbeidsgeschikt zal worden ver klaard. Deze hele operatie moet bovendien een bezuini ging van 1,7 miljard opleveren. Deze ambities vereisen hon derd procent inzet van alle be trokkenen. En - gezien de kwetsbaarheid van betrokke nen - een solide noodscenario. middelburg - Jan Jonker, hoogle raar duurzaam ondernemen aan de Radboud Universiteit te Nijme gen, houdt vrijdag 13 december een lezing over 'De nieuwe busi ness modellen'. Hij doet dat op een bijeenkomst in de Zeeuwse bibliotheek waar de zogenaamde WEconomy cen traal staat. Zo presenteren Derk Heting en Eddy De Seranno de Weconomy en 'Natuurlijk organi seren' en nieuwe Zeeuwse initia tieven op dat terrein. Jan Jonker heeft een innovatieve visie op duurzaam ondernemen. Verbinden van strategie, nieuwe businessmodellen en transitie staan voor hem centraal. Hij ver richt twee jaar onderzoek om ant woord te kunnen geven op de vraag hoe bedrijven, burgers en sa menleving daar op kunnen inspe len. De bijeenkomst in Middel burg begint om 16.00 uur. MIDDELBURG - Gorik Hageman van het Reynaertcollege in Hulst en Eric Bookelaar van SSG Nehalen- nia in Middelburg gaan aan kop in de strijd om de PZC-wisselbo- kaal voor de beste leraar of lerares van Zeeland 2013. Ze worden op de voet gevolgd door Maaike Ars van het Ostrea Lyceum. Haitske van de Sande (CSW Middelburg) en Martin Steegmans (Pontes Pieter Zee man in Zierikzee) hebben tot nu toe de minste stemmen veroverd. Bij de redactie kwamen sinds za terdag al zo'n 900 e-mailberich- ten binnen. Stuur een e-mail voor één van de vijf genomineerde docenten naar pzcleraar@gmail.com. Stemmen kan nog tot en met woensdag 11 december. De organisatie heeft bij Rijkswa terstaat bezwaar gemaakt tegen het gebruik van staalslakken voor versteviging van dijkvakken in de Oosterschelde de komende twee jaar. „Wij zien liever dat natuur lijk materiaal wordt gebruikt, dat meer recht doet aan de status van het Nationaal Park. Dat kan breuk steen zijn, maar ook klei of een combinatie", zegt Van Santen. De NOB proeft bij de instantie be grip voor haar standpunt, maar ziet die bereidheid geblokkeerd door een krap budget. Staalslak ken zijn goedkoper dan andere materialen. Van Santen: „Maar er zijn binnen Europa meer moge lijkheden voor financiering. Daar moeten ze dan wel mee aan de slag!" De NOB organiseert in mei 2015 in de Oosterschelde en Greve- lingen het wereldkampioenschap onderwaterfotografie. Eén van de twaalf potentiële locaties is het stuk tussen Wemeldinge en Kat- tendijke. Rijkswaterstaat wil daar datzelfde jaar de dijkvoet verster ken met staalslakken. De NOB heeft gevraagd het werk daar uit te stellen tot na het WK. DINSDAG 3 DECEMBER 2013 arbeidsgehandicapten Huismeester Rudi Eicke van Orionis. foto Ruben Oreel Willi van Hurck, medewerker bij Dethon Terneuzen. foto Mark Neelemans MIDDELBURG - Bij vernietiging van het onderwaterleven moet die na tuur verplicht op een andere plek worden teruggebracht. Net als op het land het geval is, zegt beleids medewerker Desmond van Santen van de Nederlandse Onderwater sport Bond (NOB).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41