Aanbellen 6 GEZOND I PSYCHOLOGIE René Diekstra Enkele jaren geleden, Moe derdag. Een vrouw belt aan bij haar moeder, een' bos bloemen in haar hand. Er wordt niet opengedaan. Ze ver trekt onverrichter zake. Vrijdag ochtend 22 november jongsleden. Het 'Journaal' toont een huis in de Porcellistraat in Rotterdam, waar het dode lichaam van de be woonster is gevonden. Uit onder- zoek is gebleken dat het daar tien jaar heeft gelegen. De vrouw schrikt zich 'wezenloos', zoals ze het in een interview omschrijft. Want ze herkent het huis als het huis van haar moeder. Meteen realiseert ze zich ook waarom er op die bewuste Moederdag niet werd opengedaan. Het bericht van de al tien jaar onopgemerkte dode brengt behalve bij de doch ter ook in brede kring een schok teweeg. Straatbewoners schud den onbegrijpend hun hoofd, de locoburgemeester van Rotterdam kondigt een onderzoek aan en zelfs de minister van Volksge zondheid en Weljijn spreekt zich, geschokt, er over uit. Maar wat is het precies, psychologisch gezien, waardoor zo veel mensen geschokt zijn? De kern daarvan lijkt het volgende. Om normaal te kunnen leven, moeten we doen alsof we ons niet druk maken over de wetenschap dat we eens zullen sterven. Zo weinig daar over nadenken, is de oplossing waar de meeste mensen voor kie zen. Maar voor die ontkenning moet een prijs betaald worden. Die prijs is angst of zelfs paniek wanneer de confrontatie met ster ven en dood onontkoombaar is. Die angst betreft niet zozeer de toestand van dood-zijn, maar de fase, die daaraan voorafgaat, de stervensfase. De fase waarin we vrezen afscheid te moeten ne men en moeten ervaren dat het leven ons door de vingers glipt. Die fase helemaal alleen te moe ten ondergaan, staat voor vrijwel iedereen gelijk aan de meest ex treme verlatenheid. Zo stellen we ons de laatste uren van de vrouw in de Procellistraat ook voor. Liggend op de vloer, be wust dat het leven uit haar weg vloeit en niemand om haar hand vast te houden. Niemand om af scheid van te nemen. En tijden lang ook niemand die zich na je dood om je kommert. Maar een zaam sterven, is niet alleen onze grootste angst. Het is ook een angst die met een aanzienlijke waarschijnlijkheid bewaarheid kan worden. Steeds meer men sen leven alleen. En diegenen die met een partner leven, vooral ouderen, moeten er altijd reke ning mee houden dat die partner hen kan ontvallen, zodat zij, de achterblijvende, waarschijnlijk al leen zullen sterven. Sommige stel len lossen dit op door de dood die hen wil scheiden vóór te zijn en gezamenlijk een eind aan hun leven te maken. Maar, hoe roman tisch ook, dat kan de oplossing niet zijn. Die ligt veeleer in een toename van onze bereidheid af en toe om ons heen aan te bellen. Niet om ons op te dringen. Maar om tekens van leven en betrok kenheid uit te wisselen. Het gevoel er alleen voor te staan wanneer een dierbare kampt met een verslaving of psychische problemen, is afschuwelijk. Marieke Proper schreef een handboek voor partners en familie. Laat je steunen als iemand in je directe omgeving verslaafd is of psychische problemen heeft, is het advies van relatie- en versla vingscounselor Marieke Proper (31). „Het moment dat je in ie mands ogen kijkt en beseft dat er geen contact meer mogelijk is, dat ver geet je nooit meer. Dan stort je wereld in el kaar." Proper weet uit ervaring wat het met je doet als een dierbare kampt met psychi sche problemen of aan een alcohol- of drugsverslaving lijdt: „Vechten, vluchten, schreeuwen, schoppen, huilen, hopen en bidden." Want wie blijft onaangedaan als zijn partner 's nachts door het huis doolt om zich vervolgens overdag achtervolgd te voelen, of wanneer je zoon onder invloed van drugs enorme stampij maakt? Het machteloze gevoel na de ontdekking dat 'iemand van wie je heel veel houdt er op dit moment niet meer is', was uitgangs punt bij het schrijven van Hulp in zicht, ge baseerd op haar eigen ervaringen en op die van de mensen die zij als relatie - en versla- vingscoach bijstaat. Vrijwel altijd is hierbij sprake van gezond heidsproblemen, agressie, vervuiling van huis, schulden, zelfdestructie. Proper signa leert dat het meestal wel even duurt voor dat die naar buiten komen. Niet zelden ge beurt dat pas na een escalatie. „Verwanten proberen de problemen in eerste instantie vaak zelf op te lossen, uit angst voor de reactie van hun dierbare op hulpverlening. Ook zijn ze beducht voor de oordelen die anderen zullen vellen. Maar één familielid alleen kan nooit de oplossing bieden." De hulpverleenster weet dat er een lang en intensief proces van hoop en teleurstelling aan vooraf gaat voordat een partner, fami lielid of vriend er klaar voor is om over ge voelens van schaamte en schuld, over on wetendheid en manipulaties heen te stap pen en hulp te vragen. „Pas op het mo ment dat zij in staat zijn grenzen te stellen aan hun huisgenoot of familielid, door zo iemand bijvoorbeeld alleen nog thuis te willen ontvangen als die nuchter is, is de tijd daarvoor rijp." En dan blijkt dat assistentie ruimschoots voorhanden is. „Zo kun je al beginnen een familielid te vragen de was te doen, terwijl je de hulp van een andere verwant inroept om gesprekken te voeren." Volgens Proper valt een uitgebreid scala aan professionele hulpverleners in te schakelen voor elk pro bleem en elke portemonnee. Geef je niets uit handen, waarschuwt ze, dan houd je geen kracht over door te gaan en geen ener gie voor jezelf en voor andere dierbaren. Zelf lukte het haar pas op haar 28e zorg taken uit handen te geven. „Tot dan toe was ik altijd degene die bij nood werd ge beld." Ze is dan ook meerdere keren te hulp geroepen bij een verwante in de iso leercel en woonde verschillende rechtsza ken bij. „Na acht jaar zwoegen ben ik beter gaan delegeren." Ze zocht toevlucht in de natuur en begon ook te bidden. Een oude vriend opzoeken of naar de kapper gaan, werkt ook om rust en ruimte voor jezelf te creëren, adviseert ze in haar boek.Proper: „Er zijn drie belang rijke voorwaarden voor een gezond leven; slapen, bewegen en voeding. Als je op een van deze punten moeilijkheden krijgt, bij voorbeeld doordat je niet of nauwelijks slaapt, ga je heel snel richting psychische problemen. Ook ligt verslaving op de loer, omdat mensen proberen hun stress of slaapproblemen het hoofd te bieden met al cohol of drugs. Wat aanvankelijk een on schuldig zelfmedicijn lijkt, kan tot grote af hankelijkheid leiden met alle gevolgen van dien." TIPS IN HET BOEK René Diekstra is professor in de psychologie. Partner met problemen door Dora Rovers illustratie Mark Reijntjens Marieke Proper - Hulp in zicht; Als een dierbare kampt met psychische problemen of een verslaving; Kosmos Uitgevers, 22,95 euro. reageren? gezondheid@depersdienst.nl Het handboek biedt dierbaren tips en informatie op een breed gebied, zoals: De aard van psychoses Hoe vind je een uitlaatklep voor emoties? Wat doe je als de kostwinner weg valt? Wat kun je doen bij escalatie? Hoe stel je grenzen? Welke hulpverlener schakel je in? Hoe bouw je een 'nieuwe' relatie op met iemand met een verslavings/psychisch probleem? Wat kun je verwachten tijdens ge vangenschap? Hoe ga je verder?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38