Symposium over depressie, stemmen en angst 2 GEZOND In Hotel Van der Valk in Middelburg wordt vrijdag 6 december een sympo sium gehouden met elf sprekers. Steeds worden professionals naast ervaringsdes kundigen op het podium gezet. Centraal staan drie veel voorko mende psychiatrische aandoenin gen: depressie, stemmen horen en angsten. Ook het herstel van een psychiatrische aandoening krijgt veel aandacht. Van 9.15 tot 17.00 uur komen na tionaal en internationaal beken de sprekers aan het woord. De be kendste daarvan is prof. dr. J. van Os. De hoogleraar psychiatrische epidemiologie (Universiteit van Maastricht) staat bekend om zijn vooruitstrevende denkbeelden. Hij spreekt over psychose en diagnose: Van Os is verklaard te genstander van het diagnostisch handboek dat nu gebruikt wordt en pleit voor een nieuw systeem. Senior wetenschappelijk mede werker van het Trimbos Insti tuut drs. W. Boevink treedt naar voren als ervaringsdeskundige (stemmen horen) en deelt haar persoonlijke ervaringen over de behandelingen die er zijn voor mensen die stemmen horen. Over herstel gaat ook de lezing van dr. G. Hendriks (psychiater en onderzoeker van angststoor nissen). Zijn lezing heeft als titel 'Er is leven na de angst: tien stra tegieën om terugval te voorko men'. Dr. B. Verwey spreekt over de toepassing van de ECT ('elek troshock') bij vooral depressies en gaat in de op de vraag of die vooral schade toebrengen of her stellen. Openingsspreker is her- stelcoach Toon Walravens, die op 3 oktober een internationale prijs gewonnen heeft voor zijn werk als forensisch ervaringsdes kundige (ervaring met psychiatri sche aandoening binnen de ge vangenismuren). Zie ook www.adrz.nl. Aanmelden via symposiumpsychiatrie@adrz.nl. Aan deelname zijn kosten verbon den. Symposium Psychiatrie In Nederland rookt 1 procent van de rokers elektronisch. Hoe anders is dat in Frankrijk, waar het een heuse trend is. Zijn e-sigaretten een gezon der alternatief voor de brand- peuken? Parijs, begin oktober. Zeker een op de vijf rokers op straat houdt een glanzend staafje in de hand, op borsthoogte en met het mondstuk naar boven. Af en toe neemt de roker een trekje, blaast een wolk uit. Op terrassen en in restaurants fronst niemand de wenkbrauwen als er elektronisch wordt gerookt. Parijs heeft dan ook talloze kleine winkels waar alleen elektronische sigaret ten en vloeistoffen worden verkocht. Hier kan de roker alle smaken proeven, van ta baksvariaties tot cappuccino-, kaneel-, tof fee- en frambozensmaak. Ook de Nederlandse August (59) koopt hier zijn 'vapoteur'. Hij blaast een wolk in de lucht, na een haal van zijn elektronische sigaret. Hooguit twee sigaren rookte hij per dag, dikke Cubaanse. Maar hij kreeg steeds vaker last van zijn keel. „Dit smaakt lekker, dikke rook ook." Hij kiest voor een zware sigarensmaak en een redelijk forse vapo teur. Een luxe model, met regelbaar vermo gen. „Ik heb die sigaren niet meer nodig, dit bevalt me net zo goed." Voor dit roken 2.0 heb je een oplaadbare batterij, een reservoir voor vloeistof en een verhittingselement nodig. De vloeistof be staat uit propyleenglycol (PG) en plantaar dige glycerine (VG), aroma's en nicotine, hoewel er ook vloeistof zonder nicotine te koop is. De elektronische sigaret bevat geen tabak, teer, koolmonoxide of een van de andere, veelal giftige toevoegingen die gewone sigaretten wel hebben. Van de in grediënten van de e-vloeistof is niet geble ken dat ze kankerverwekkend zijn, wel dat ze irriterend zijn. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) kwam vorige week in het nieuws met een factsheet waarin al het (internationale) onderzoek op een rijtje is gezet. Zorgpunten van het RIVM zijn on der andere dat niet op etiketten staat wat precies in de e-sigaret zit. Ook ontbreken waarschuwingen. Daarnaast kunnen de si garetten giftige stoffen bevatten, waarvan wordt vermoed dat ze schadelijk zijn voor de gezondheid. Om de vraag te kunnen be antwoorden of e-sigaretten veilig zijn, acht het RIVM meer onderzoek noodzakelijk. Longarts dr. F. Visser van het Canisius-Wil- helmina Ziekenhuis in Nijmegen ziet de elektronische sigaret als een gezonder alter natief voor rokep. „Het is heel veel beter om een e-sigaret te roken dan een echte si garet. Je krijgt een beetje nicotine binnen. Dat is niet echt gezond, maar de meeste schade wordt veroorzaakt door alle teerpro- ducten in een sigaret. Als je hierdoor in staat bent van gewone sigaretten af te blij ven, zie ik alleen maar voordelen. Je moet het natuurlijk niet gaan gebruiken als je niet rookt." Niet-roken is de meest gezonde keuze. „Maar zelfs als er in elektronische sigaret ten net zo veel nicotine zou zitten als in ge wone sigaretten, is er nog veel winst te be halen met overstappen." Hij kent de factsheet van het RIVM niet, maar volgens Visser zou de centrale vraag in nieuw onderzoek moeten zijn wat meer of minder ziekmakend is: de e-sigaret of de gewone. Visser raadt zijn patiënten nooit aan over te stappen op elektronisch roken. „Ik mag geen dingen aanraden die niet evi dence based zijn. Dat is het enige jammere van de e-sigaret, dat er nog geen onderzoek is dat bewijst dat de elektronische sigaret helpt bij het afbouwen van roken. Als ro kende patiënten me vragen wat ik ervan vind, ondersteun ik de keuze voor de elek tronische sigaret van harte. Ik zie ook veel patiënten met goede ervaringen. Je hebt de look en de feel van echt roken, dat maakt het makkelijker om te stoppen dan met an dere nicotinevervangers als kauwgom, ver stuivers en pleisters." Staatssecretaris Martin van Rijn (Volksge zondheid) maakt zich zorgen over de e-si- garet. Omdat het product niet helemaal zonder risico's is, wil hij dat aan bepaalde aspecten van de e-sigaret eisen worden ge steld op het gebied-van reclames, veilig heid, kwaliteit en etikettering. Hij is bezig een algemene maatregel van bestuur voor te bereiden omdat hij niet wil wachten op regels die in de nieuwe Europese tabakspro- Ik heb die sigaren niet meer nodig, mijn vapoteur bevalt me net zo goed ductenrichtlijn zullen worden opgenomen. Het kabinet, SP, GroenLinks, Christenunie en CDA wilden de e-sigaret eerder alleen als medisch hulpmiddel toestaan, maar dat is nog niet gelukt. Afgelopen juli verloor de Nederlandse staat ook in hoger beroep een rechtszaak hierover. Het Europese Parle ment heeft begin oktober besloten dat de e-sigaret in de vrije verkoop mag blijven. Longarts Visser: „Verbieden zou ik persoon lijk krankzinnig vinden. Waarom worden echte sigaretten dan niet verboden?" Het Longfonds (voorheen Astmafonds) is niet enthousiast over e-roken. Het is tegen alles wat bijdraagt aan de cultuur van het roken, zegt woordvoerder Jelmer Krom. Hij is bang dat e-sigaretten een opstap zijn naar het echte roken en ziet alleen heil in het medisch gebruik als hulpmiddel bij het stoppen met roken, verkrijgbaar via de dok ter en alleen op recept. Visser is juist blij dat de e-sigaret vrij verkrijgbaar is. „Een he leboel mensen hebben geen zin om naar een dokter te gaan, maar wel om minder te roken of te stoppen. Medicalisering werpt een drempel op, terwijl je alles moet omar men wat mensen minder doet roken." Elektronisch roken scheelt flink in de por temonnee. Een hervulbare, oplaadbare elek tronische sigaret, inclusief lader, is er al voor een paar tientjes. De rookvloeistof kost een paar euro per flesje en met een flesje doet een gemiddelde roker ruim een week. Er zit geen accijns op e-rookwaar, ter wijl meer dan de helft van de prijs van een pakje sigaretten uit accijns bestaat. Dat le vert de schatkist jaarlijks meer dan 2 mil jard euro op. Het Kenniscentrum e-roken (KCER) denkt dat een verbod op vrije handel in e-sigaret- ten niets te maken heeft met zorg voor de volksgezondheid, maar met 'de gezond heid van de financiële stromen naar de overheid toe'. Het centrum is, volgens ei gen zeggen, een niet-commercieel onafhan kelijk project en heeft geen belangen in de tabaksindustrie, farmacie of e-sigaretten- shops. Het verzamelt en publiceert infor matie op basis van wetenschappelijk onder zoek en bevindingen uit de e-rokersge- meenschap. Deze rookgemeenschap is ac tief. Op zoek naar informatie vinden de e-rokers elkaar op fora als www.elektro- nisch-roken.com, www.e-roken.net en www.esigaret.nl. AOMIIMl DC HUVTÏH ZIEKCNHUIS 'Het recept voor herstel' Chocolate Lovers tracteert zieke kinderen op chocoladeletters Sinterklaas komt op woensdag 4 de cember naar de poliklinieken en de kinderafdeling van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis om kinderen te tracteren op chocoladeletters. De letters zijn een geschenk van Cho colate Lovers uit Middelburg. Choco late Lovers is een stichting die het leed van anderen wil verzachten. Mensen kunnen bij Chocolate Lovers kinderfeestjes en workshops bon bons maken boeken. Wat met die be taalde kinderfeestjes, de workshops en de verkoop van chocolade ver diend, wordt, gebruikt Chocolate Lo vers voor het goede doel. Zo organi seert Chocolate Lovers (gratis) kin derfeestjes voor kinderen van gezin nen die afhankelijk zijn van de voed- selbank, en wordt eens per jaar een dagje uit georganiseerd voor zeven tigplussers. Roken De e-sigaret, met een smaakje naar keuze. door Eva Wassenburg foto's AFP August reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34