W J Filmwereld geschokt door dodelijk ongeval acteur Paul Walker (40) Demonstraties in Oekraïne tegen de president lijken uit de hand te lopen. Z?*%srn/s 6 BUITENLAND DEMONSTRATIES OEKRAÏNE Excessief geweld KERST IN VLAANDEREN! effeweg nl MOSKOU - Honderdduizenden Oekraïners trotseerden gisteren een betogingsverbod en gingen in de hoofdstad Kiev de straat op om het aftreden van president Ja- noekovitsj te eisen. Dat gebeurde na een nacht waarin de oproerpo litie met harde hand betogers van het Onafhankelijkheidsplein ver joeg. Daarbij vielen zeker 35 ge wonden. Als reactie daarop bestormden de monstranten gisteren meerdere gebouwen in het centrum van de stad. Volgens de BBC slaagden ze er in het stadhuis binnen te drin gen. Ook zouden ze geprobeerd hebben met een graafmachine het politiekordon rond het presi dentiële hoofdkwartier te door breken. De politie verdreef de me nigte daarop met traangas. De op positie distantieerde zich bij mon de van haar leider en oud-boks kampioen Vitali Klitsjko'onmid dellijk van het geweld. De actie was volgens de oppositie in scène gezet door de regering. Die zou een excuus willen hebben om weer keihard op te treden. De demonstranten lopen al meer dan een week te hoop tegen de be slissing van de Oekraïense rege ring om de onderhandelingen met de Europese Unie over een vrijhandelsverdrag te staken. Tot woede van veel Oekraïners die wel aansluiting willen bij de EU. Intussen lijkt in Kiev de chaos compleet. Premier Mikola Azarov zei gisteren 'kwaad en bezorgd' te zijn over de actie van de politie op het Onafhankelijkheidsplein. Maar hij gaf hij aan te weinig in formatie te hebben om over de zaak te kunnen oordelen. Ook pre sident Janoekovitsj verklaarde 'verbijsterd' te zijn over het ge weld. Hij wil een onderzoek. Procureur-generaal Viktor Pjonka schaarde zich gisteren aan de kant van de demonstranten. Hij stelde dat ze zich legaal op het Onafhan kelijkheidsplein bevonden en dat de oproerpolitie niet het recht had hen te verwijderen. De oppositie noemde de schoon veegactie op het Onafhankelijk heidsplein 'intimidatie' en eiste het aftreden van de politiechef Va- lery Korjak. Volgens het Russi sche persbureau RIA-Novosti heeft Korjak gehoor gegeven aan dat verlangen. Oppositieleider Klitsjko vond dat het geweld te gen de demonstranten op geen en kele manier viel goed te praten. „Als we dit soort acties vandaag door de vingers zien, zullen ze zich morgen en overmorgen her halen en zal Oekraïne in een poli tiestaat veranderen", zei Klitsjko President [anoekovitsj liet giste ren weten er alles aan te zullen doen om de integratie met Euro pa te bespoedigen. „Alleen zonder schade voor de economie van dit land of verslechtering van de le vensstandaard van de burgers", al dus de president. Hij refereerde daarmee aan de waarschuwing van Rusland dat het de importta rieven voor goederen uit Oekraï ne flink zou opschroeven, mocht Kiev het EU-verdrag tekenen. DEN HA AC - Minister Frans Tim mermans van Buitenlandse Za ken verwerpt het 'excessief ge weld' van de politie in Kiev. Wie met geweld reageert op vreed zaam protest, handelt in strijd met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens, dat ook Oekraïne heeft ondertekend, houdt Timmermans op Facebook de regering in Kiev voor. fSda Acteur Vin Diesel, die een promi nente rol had in de filmserie, zegt op Instagram dat hij met stom heid is geslagen en dat hij Walker heel erg zal missen. Schrijver Bret Easton Ellis noemde Walker 'waar schijnlijk de mooiste acteur van de afgelopen twintig jaar'. Rapper en acteur Ludacris, met wie Wal ker in 2 fast 2 furious speelde, zei via Twitter: „Overal waar je kwam maakte je indruk". Ook talloze an dere Hollywoodcollega's lieten we ten geschokt en verdrietig te zijn. Walker was bezig met de opna men van het zevende deel van Fast and the furious. De regisseur van de film, James Wan, zei op Twitter dat hij gebroken is. Film maatschappij Universal Pictures, die de reeks uitbracht, liet weten: „Paul was 14 jaar lang een van de meest geliefde en gerespecteerde leden van onze studiofamilie. Het verlies is verpletterend." Het onge luk gebeurde toen Walker en een vriend weggingen na een liefda digheidsevenement. De vriend zat achter het stuur van de Porsche Carrera GT. Om nog onbekende reden raakte hij de macht over het stuur kwijt. Ook hij overleefde het ongeluk niet. Protestverbod genegeerd door onze correspondent Joost Bosman Demonstranten proberen door een politiekordon te breken bij het presidentieel hoofdkwartier in Kiev. foto Sergey Dolzhenko/EPA Vertrek: 23 december 34 9 Inclusief:4x hotelovernachting, 4x ontbijt, 2x dinerbuffet, 2x speciaal kerstdiner, 1e en 2e Kerstdag live muziek, begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Tourist Class Touringcar De kerstdagen lekker buiten de deur vieren, maar niet te ver reizen? Kom ook mee naar Vlaanderen! Antwerpen, Brugge, Brussel en Lille zijn geheel in kerstsfeer met diverse kerstmarkten, sfeervolle verlichting en winterse taferelen als een ijspiste en ijssculpturenü DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJSI Boek nu: WWW.EFFEWEG.NL of bel 0S29 - 46 96 67 BEVERLY HILLS - In de filmwereld is gisteren geschokt gereageerd op het overlijden van Paul Walker. De 40-jarige acteur, die meespeelde in vijf van de zes Fast and the fu- rious-actiefilms, kwam zaterdag in Californië om het leven door een auto-ongeluk. Hij was passagier in een auto die verongelukte. Paul Walker foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6