PSV is doorgeslagen naar de lange termijn Geluk laat Advocaat Tsjigirinski ziet Vitesse winnen even in de steek 26 SPORT EREDIVISIE Weer tumult in spelerstunnel Amsterdammers bewijzen tegen ADO Den Haag dat de zege op Barcelona niet op toeval berust: 4-0. PSV wil te snel schakelen tussen de korte en lange termijn en is daardoor in grote problemen te rechtgekomen. Versterkt de club zich niet in de winterstop, dan mag serieus getwijfeld worden aan de instandhouding van een in Nederland unieke reeks. Sinds 1973 speelt PSV onafgebro ken Europees voetbal. Na vijftien speelronden in de eredivisie staat PSV niet eens op een plek die recht geeft op deelname aan de na- competitie voor een Europa Lea gue-plek. In maart 2012 werd Fred Rutten ontslagen, een coach die altijd het vizier op de lange ter mijn hield. PSV stelde daarop met Dick Advocaat een resultaattrai ner aan, die de jeugdopleiding gro- ROTTERDAM - In de spelerstunnel van De Kuip is tijdens de rust van de wedstrijd Feyenoord-PSV op nieuw tumult ontstaan. PSV-ver- dediger Jeffrey Bruma kreeg het aan de stok met Feyenoorder Joris Mathijsen. Het dreigende opstoot je kon door ploeggenoten en bege leiders nog net in de kiem wor den gesmoord. Dat blijkt uit vide obeelden die door de NOS zijn vrijgegeven. Eind februari was er na het onder linge duel tussen Feyenoord en PSV ook al consternatie in de cata comben van De Kuip. De toenma lige PSV-spits Jeremain Lens zocht destijds openlijk ruzie met onder anderen opnieuw Mathij sen. tendeels blokkeerde. Jonge talen ten kregen niet of nauwelijks een kans. Nu is onder Phillip Cocu sprake van een totaal tegenovergestelde situatie. Het merendeel van de spelers heeft nog geen volledig seizoen bij een topclub achter de rug. De flitsende seizoensstart in juli en augustus was daarbij mis schien wel het slechtste wat de club kon overkomen. Daardoor ontstond een irreëel verwach tingspatroon. PSV heeft op dit moment te ma ken met een fors aantal blessures. Ervaren krachten als Park, Wijnal- dum en Matavz stonden gisteren langs de kant. Net als een aantal anderen eerder dit seizoen. Tech nisch manager Marcel Brands van PSV en Cocu hebben al aangege ven dat in de winterstop verster kingen volgen. „Die zijn geen achttien jaar", stel de Cocu vrijdag al. De coach is af gelopen zomer te snel akkoord ge gaan met de te smalle selectie, hij sloeg onvoldoende met de vuist op tafel. De top van PSV rekende zich rijk na de exodus van een aantal erva ren spelers. Met een goedgevulde bankrekening, maar te weinig punten is PSV inmiddels alleen maar verder weggezakt. Veel ver der dan de posities die Fred Rut ten haalde. DEN haac - Een zwaardere test op mentaal vlak kon Ajax niet krij gen. Het verschil tussen de Arena van dinsdag en het Kyocera Sta dion was enorm. Continu gezang en lawaai maakten plaats voor een doodse stilte, af en toe ver stoord door een fluitconcert of ge scheld van een teleurgestelde sup porter van de thuisclub. Zonder uitpubliek moest de landskam pioen zichzelf oppeppen. Dat luk te wonderwel. Trainer Frank de Boer vermoed de dat ADO met dezelfde intensi teit zou voetballen als Ajax deed tegen Barcelona. Hoewel die ge dachte plausibel was, kwam daar in de praktijk weinig van terecht. ADO gaf de moed na tien minu ten min of meer op, nadat Davy Klaassen de bal listig over de uit gekomen doelman Gino Coutin- ho kopte: 0-1. Viktor Fischer nam later met een knap schot het laat ste restje hoop op een goed resul taat weg (0-2). Het gemak waarmee Ajax de te genstander van zich afschudde, was niet vanzelfsprekend. Na de zege op Barcelona keken de spe lers direct met een schuin oog naar de confrontatie in de eredivi sie. Een terugval na een toppres tatie in de Champions League moest ten koste van alles worden voorkomen. Daley Blind: „Er wa ren vraagtekens. Zou het ons weer lukken?" Met een grijns concludeerde hij dat dit zeker het geval was. De op mars van Ajax kreeg een kleine maand geleden gestalte rond het thuisduel met Celtic (1-0). Toen koos De Boer voor een midden veld met Blind, Klaassen en Sere- ro, om op die manier aanvoerder Siem de Jong als spits te kunnen laten fungeren. Het experiment pakte zo goed uit, dat de coach niet meer wil tornen aan de sa menstelling van de middelste li nie. Tegen ADO kwam dit andermaal tot uiting. Blind keerde bij afwe zigheid van Nicolaï Boilesen niet terug als linksback. De Boer verraste door Lerin Duar- te op die positie neer te zetten. „Ik was dinsdagnacht rond één uur nog euforisch over de zege op Barcelona, toen mijn broer Ro nald vertelde dat Duarte heel goed de geblesseerde Boilesen zou kunnen vervangen", verklaar de hij zijn beslissing. „Ik ben daar eens over na gaan denken en vond dat een goed plan. Ik wilde mijn middenveld met Blind niet veranderen." De bezetting, deels uit nood gebo ren, brengt Ajax zonder twijfel succes. Niet voor het eerst heeft De Boer een gelukkige hand in het aanpassen van zijn team. In het seizoen 2011-2012 liet hij Vur- non Anita ineens als controleur op het middenveld spelen. Afgelo pen voetbaljaargang legde de be slissing om Lasse Schone als rechtsbuiten op te stellen de ba sis voor de derde landstitel op rij. Ditmaal lijkt het koppelen van Blind aan Serero en Klaassen het fundament onder een nieuwe pe riode met voorspoed te leggen. De Jong, geblesseerd aan zijn hamstring, is ineens niet meer onomstreden. Als de captain terugkeert, moet hij zich naar het zich laat aanzien Advocaat was zo eerlijk om toe te geven dat het sinds zijn komst half oktober soms behoorlijk had meegezeten. Want lang niet in al le wedstrijden onder zijn leiding was het positieve resultaat ver diend. Tegen NEC liet het geluk hem plotsklaps volledig in de steek. Het begon 's ochtends met een te lefoontje van Celso Ortiz, zijn bes te middenvelder. De Paraguayaan was ziek geworden en te beroerd om naar Nijmegen af te reizen. De vervanger van Ortiz genoot in de Goffert slechts twaalf minuten van zijn rentree in de hoofd macht. Viktor Elm moest zich met een schouderblessure laten vervangen door Willie Overtoom. Kort na de gedwongen wissel opende Marnick Vermijl namens de thuisploeg met een diagonaal schot de score. Het bleek de op maat voor een bijzonder lastige middag voor AZ in Nijmegen. Veel lastiger dan nodig was ge weest, vond aanvoerder Maarten Martens. Na de 1-1 van Roy Beerens ging het echter weer fout. „Dit is een tikkie", zei Martens na afloop. „We waren aan een aardige reeks bezig, dan is het zonde als die op zo'n manier wordt onderbroken." Advocaat: „NEC heeft het ons met een tomeloze instelling heel erg moeilijk gemaakt. Tsjigirinski was voorheen al enke le keren in GelreDome geweest, maar toen gold hij slechts als top- financier van het door Jordania ge leide project in Arnhem. Nu is Ts jigirinski ook op papier de grote baas. De miljardair is echter niet van plan de club persoonlijk te runnen. Jordania is nog steeds voorzitter van de raad van com missarissen van Vitesse, dat on der de vleugels van Chelsea ma noeuvreert. Tsjigirinski werd gisteren nadruk kelijk afgeschermd van de buiten wacht. De clubbaas kwam en ging niet door de voordeur van Gelredome. Hij werd via een sluiproute en een zij-ingang naar binnen geloodst, in een poging media, sponsors en supporters te mijden. Tsjigirinski blijft liever op de achtergrond en wil niet in de publiciteit. De zakenman liet zich bij de ere divisiewedstrijd vergezellen door Marina Granovskaia. Zij is een topbestuurder van Chelsea en geldt als de rechterhand van Chel- sea-eigenaar Roman Abramovitsj. Over Granovskaia gaat het ver haal dat zij de enige persoon is die Abramovitsj overal ter wereld binnen vijf seconden aan de lijn krijgt. Granovskaia heeft ook een intensief contact met de directie van Vitesse over de gang van za ken bij de club uit Arnhem. Tsjigirinski en Granovskaia zaten gisteren met Vitesse's algemeen directeur Joost de Wit op de eer ste rij in de ereloge in Gelredome. Voormalig eigenaar Jordania schoof later aan. Hij kwam uit het buitenland en miste daardoor het begin van het duel met SC Cam buur. Daarin had Vitesse het een half uur moeilijk, totdat Marko Vejino- vic een bevrijdende trap vanaf dertig meter afleverde (1-0). Daar na markeerden treffers van Keivin Leerdam en Giorgi Chanturia het veldoverwicht. Vitesse speelde niet groots, maar won vrij eenvoudig. Tot tevreden heid van Tsjigirinski, die met een brede glimlach en een gebalde vuist de vierde opeenvolgende ze ge van de verrassende koploper begroette. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Voor PSV js de gifbe ker in het toch al krankzinnig verlo pen jubileumjaar nog steeds niet leeg. Na de nieuwe zeperd in De Kuip van gisteren is definitief dui.- delijk dat de clubleiding deze zo mer een te radicale koerswijziging heeft doorgevoerd. I Feyenoord-speler Jordy Clasie (links) in duel met Adam Maher van PSV foto Olaf Kraak/ANP Ajax walst door Ceert Langendorff door Gerard Borgman door Arnold Aarts NIJMEGEN - Dick Advocaat is zijn on geslagen status met AZ kwijt. Na zes overwinningen en drie gelijke spelen verloor de opvolger van Gertjan Verbeek met 3-2 van hek kensluiter NEC. „Een totaal onnodi ge nederlaag", vond de coach. ARNHEM - Hoog bezoek in Gelredo- me: Alexander Tsjigirinski zag Vites se gisteren met succes de kopposi tie verdedigen tegen SC Cambuur (3-0). Het was de eerste keer dat de Russische clubeigenaar een wed strijd van zijn Vitesse bijwoonde, sinds hij in oktober de clubaande len overnam van Merab Jordania. Alexander Tsjigirinski is de nieuwe eigenaar van Vites se. Hij ziet zijn club voor het eerst spelen. En winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26