Stoeien mag De ossewei kan rekenen op een forse uitbreiding QUi-Snowboardbeurs tube Talentenstroom harmonie dreigt op te drogen door subsidiestop provincie J commentaar Steekpartij VINTERSPORT ZEELAND 23 ■■■ÉBÉal www.joeenmie.nl 0,2 0,4 0,6 0,8 1,0 1,2 Het voetbal gaat hard onderuit. De dood van grensrechter Ri chard Nieuwenhui- zen heeft niet geleid tot een minder agressieve cultuur. Uit een rondgang van deze krant langs de Zeeuwse clubs blijkt dat de inspanningen van de KNVB nauwelijks effect heb ben gehad. Sommige sportbe stuurders verbinden hier de vreemde conclusie aan dat het dus niet aan de bond ligt. Maar ondertussen klinkt wel de op roep om verenigingen die sjoe melen met spelerslijsten uit de competitie te halen. Alsof die fraude ernstiger is dan het ge weld op en rond de velden. Iedereen heeft ooit de grenzen geleerd van stoeien, zowel fy siek als verbaal. Voetballers en supporters gaan vaak over die grenzen heen. 'Voetbal is emo tie' klinkt het dan. Dat is geen excuus. Clubs die niet afdwin gen dat spelers en supporters fair zijn en hun agressie beteu gelen, zijn de naam sportvereni ging niet waard. Laat staan een plaats in de competitie. TERNEUZEN - Een vrouw is vrijdag avond even voor half tien lichtge wond geraakt bij een steekpartij in Terneuzen. De politie heeft snel een verdachte kunnen aan houden. De oorzaak ligt waar schijnlijk in de relationele sfeer. MANNEN IN OVERVLOED MIDDELBURG - Veel jongeren verla ten Zeeland om te gaan studeren. Een bekend gegeven. Minder be kend is dat het in meerderheid om meisjes gaat. Het toenemend overschot aan jonge manpen in de provincie is vooral het gevolg van de feminisering van het on derwijs. Het onderwijs is taliger geworden en eist meer zelfstan digheid van haar leerlingen. Steeds vaker staat er ook een vrouw voor de klas. Meisjes gedijen in die omgeving beter en zijn daardoor veel succes voller dan jongens. Ze studeren sneller en vinden beter hun weg naar hogere vormen van onder wijs. Sinds 2006 volgen meer meisjes dan jongens een universi taire studie. Het beperkte aanbod van hoger onderwijs in Zeeland veroorzaakt een toenemende uit tocht van intelligente huwbare vrouwen uit de provincie. Door.het vrouwenoverschot in universiteitssteden als Amster dam en Utrecht vinden die hoog opgeleide meisjes moeilijker een mannelijke partner. Omgekeerd belanden door het mannenover schot in Zeeland de jongens vaker in de ossewei. Overigens speelt het mannenover schot niet alleen in Zeeland. Dren the, Friesland Overijssel gaan on ze provincie zelfs nog voor. Als je het op een lager geografisch schaalniveau bekijkt springen er vanzelfsprekend de gemeenten en regio's uit die een technische universiteit herbergen: Delft, Eindhoven, Twente. Dat zijn nog altijd mannenbolwerken. Maar verder zijn het vooral de streken aan de randen van Nederland waar het mannenoverschot zich het scherpst aftekent. In Zeeuws-Vlaanderen heeft de ontwikkeling geleid tot een scher pe daling van het aantal gehuwde vrouwen onder de 30 jaar. Sinds 2005 is hun aantal met eenderde afgenomen. Het aantal gehuwde jonge mannen is in diezelfde pe riode vrijwel stabiel gebleven. Dat duidt erop dat de huwelijksmarkt voor mannen daadwerkelijk een stuk krapper is geworden. Daar naast blijkt dat de meisjes een maal hoogopgeleid in de Rand stad, daar ook vaker een partner kiezen en niet meer terugkeren naar Zeeland. Het lijkt er op dat de ossewei in Zeeuws-Vlaande ren nog een forse uitbreiding kan verwachten. Dick van der Wouw is adviseur on derzoek van Scoop, Zeeuws instituut voor sociale culturele ontwikkeling Vrouwentekort vooral in Zeeuws-Vlaanderen Zaterdag 30 Nov. KiAAC Skidome U kunt met Voorzitter Carlo de Vries van koe pelorganisatie KNFM Zeeland klaagde vrijdag zijn nood in de Statencommissie Financiën, Be stuur en Welzijn. Door het weg vallen van het subsidie met in gang van volgend jaar, komt het voortbestaan van diverse evene menten voor talentonwikkeling en examentoetsen in gevaar. Daar mee dreigt bovendien de aanvoer van jong talent naar reguliere or kesten, zoals die van de lucht macht, mariniers en ook het Zeeuws Orkest in het gedrang te komen, betoogde De Vries. CDA, D66, GroenLinks, SP en Na tuurlijk Zeeland voelen veel voor 'reparatiewetgeving' om de eerder genomen bezuinigingspost in de nieuwe cultuurnota voor de vijf duizend amateurmuzikanten te compenseren. De PvdA denkt dat die financiële ruimte nog kan wor den gevonden in de zogeheten regio-arrangementen, die de pro vincie met gemeenten heeft geslo ten. Daarmee moeten de ergste klappen van de provinciale bezui nigingen binnen het kader van de kerntakendiscussie worden opge vangen. Voor die arrangementen is 450.000 euro beschikbaar. „Ik kan me niet voorstellen dat daar helemaal geen ruimte meer in zit", aldus Eric Hageman (PvdA). VVD, Christenunie en SGP zitten daarentegen veel meer op de lijn dat de kerntakendiscussie vorig jaar is gevoerd en nu in individue le gevallen niet moeten worden overgedaan. ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013 Schore"^! 36 mannen 23 vrouwen 's-Heer Abtskerke 30 mannen 44 vrouwen JÉ ^Grootste mannenoverschot in Drenthe Aantal mannen gedeeld door aantal vrouwen (15-30 jaar) Drenthe Friesland Overijssel Zeeland Noord-Brabant Limburg Flevoland Zuid-Holland Gelderland Groningen Noord-Holland vrouwenoverschot Utrecht 1,088 1,084 1,075 1,070| mannenoverscnoi^^^^^^ '."31 1.051J 1,025 Grijpskerke 131 mannen 79 vrouwen Nieuwvliet 34 mannen 20 vrouwen Heikant 88 mannen 61 vrouwen infographic Donja Odijk bron Scoop kinderkleding! web)winkel maten 92-176 markt 14 4531 EP Terneuzen 0115-620545 door Dick van der Wouw In Zeeland zijn 31.343 mannen van 15 tot 30 jaar en 29.283 vrouwen, in de kaart enkele uitschieters. vrouwenoverschot mannenoverschot in evenwicht geen informatie Noordwelle Ellemeet 15 mannen 25 mannen 26 vrouwen 18 vrouwen 10:00-17:00 Zondag 1 Dec. Sportpunt Zeeland 11:00 -16:00 Zwembadweg 3 Zondag 8 Dec. 11:00-17:00 Zeelandlaan 3 Betalen! Goes - Middelburg - Roosendaal - Sluis - Vlissingen Vlissingen Tel: 0113-270860 0118-611741 0118-744017 Middelburg Goes Tel: 0118-625440 door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie moet de talenten uit de meer dan hon derd Zeeuwse muziekverenigingen niet in de kou laten staan. Verschil lende fracties, waaronder coalitie genoten CDA en PvdA, dringen aan op een alternatief om het geschrap te jaarlijkse subsidie van tiendui zend euro op te vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89