n af op confrontatie Gevluchte Syrische kinderen moeten vaak gezin onderhouden BUITENLAND 7 66 Een generatie van onschuldigen zal het slachtoffer zijn Opmerkelijk genoeg zijn de bis schoppen ook hoopvol. Wie nog katholiek is, doet dat bewust: „We groeien naar een keuzekerk toe." Degenen die overblijven, doen dat volgens de bisschoppen 'met overgave'. Maar dit riekt behoorlijk naar wat door de vele critici de 'heilige rest- Liever een kerk die smerig en gewond is, dan een kerk die een gevangene is van zichzelf kerk' wordt genoemd: een harde kern die koppig volhoudt, met een starre en kil overkomende kerkleiding, die weinig om zich heen kijkt, niet veel luistert naar de motieven van de 'afhakers' en weinig doet aan zelfkritiek. De paus komt hier in zekere zin als geroepen. Evangelii Gaudium bevat een krachtig pleidooi voor respect voor de armen en een ui terst kritische analyse van de poli tiek en het kapitalisme ('een eco nomie die vermoordt'), maar ook de contouren van hoe Bergoglio de kerk ziet, haar interne machts structuren en de relatie tussen geestelijken en de gelovigen. Franciscus breekt definitief met het beeld dat de paus bijna godde lijke macht en altijd gelijk heeft. Hij is voor de dialoog op alle fron ten. Binnen de kerk betekent dat een vergaande vorm van decentra lisatie, met een veel minder domi nante Romeinse Curie en een dy namische rol voor de bisschop pen, die op hun beurt moeten luisteren naar hun gelovigen, maar ook naar de wereld om hen heen. De kerk van Bergoglio is open en nederig, een 'moederkerk', die uit nodigt en niet afstoot, een kerk die luistert en barmhartigheid toont in plaats van een kerk die constant oordeelt. Priesters en bisschoppen moeten geen 'douane' zijn die een morele hefboom bedienen, 'want de eu charistie is niet een premie voor wie perfect is, maar een genereu ze hulp en voedsel voor de zwak ken'. Franciscus breekt op een aantal punten - zoals een grotere rol voor de episcopaten - nadrukke lijk met zijn voorganger Benedic- tus XVI en omarmt in feite het ge dachtegoed van het Tweede Vati caanse Concilie uit de jaren '6o. Bergoglio treedt in de voetsporen van de Italiaanse kardinaal Carlo Maria Martini, maar vooral ook in die van de Nederlandse kardinaal Alfrink, die een halve eeuw gele den exact dezelfde dingen-zei over de 'open en gedecentraliseer de kerk', die geen 'alles beter we tende sekte' moet zijn. Alfrink werd uiteindelijk niet ge volgd, Nederland koos, ook door bisschopsbenoemingen voor de behoudende koers. Nu een paus zelf voor 'de revolutie' pleit, ont staat een interessante situatie. De Nederlandse bisschoppen komen op het goede moment en kunnen zelf oordelen of de recepten van Franciscus wat kunnen beteke nen voor de desolate Nederlandse kerkprovincie. Politieman verdacht van kannibalisme Een 55-jarige politieman uit Dresden wordt ervan ver dacht dat hij een moord heeft gepleegd met 'perver se fantasieën' als motief. Het gaat mogelijk om kannibalis me, zei de Duitse politie gis teren. Het slachtoffer is een 59-jarige man uit Hannover die actief was op websites die draaien om kannibalis me en morbide seks. Hij zou de agent hebben gevraagd hem te doden en op te eten. 300 migranten in Libië opgepakt De Libische kustwacht heeft drie boten aangehou den waarmee bijna driehon derd Afrikanen naar Europa probeerden te komen. Dat heeft het Libische staatspers- bureau Lana gisteren ge meld. De meeste Afrikanen kwamen volgens de kust wacht uit de West-Afrikaan se landen Mali, Gambia, Gha na en Senegal. Advocaten van Berlusconi verdacht De rechtbank in Milaan ver denkt advocaten van Berlus coni van het aanzetten tot meineed. Volgens de rech ters hebben de ex-premier en zijn advocaten in 2011 met alle meisjes die de bun- ga bunga-feestjes bezochten een 'strategie' voor de verde diging besproken. De meis jes kregen sindsdien elk 2500 euro per maand. Schrijfster wijst Jack the Ripper aan De Amerikaanse misdaad schrijfster Patricia Cornwell zegt nieuw bewijs te heb ben voor de identiteit van lack the Ripper, de bekend ste Engelse seriemoorde naar. Na elf jaar onderzoek wijst de schrijfster naar de schilder Walter Sickert, die al vaker als mogelijke ver dachte is genoemd. Corn well gelooft bovendien in een 'koninklijk complot". zichtsverlies heeft geleden. Het land gedraagt zich als een grote mogendheid in het gebied, maar als het er op aankomt onder neemt China geen actie als de macht van het land wordt be twist. Het toont zich daarmee een 'papieren tijger', zoals de Chinese leider Mao Zedong Amerika beti telde. Huiverig voor een confron tatie met Amerika, binden de Chi nezen in. Een regeringswoord voerder verklaarde dat het instel- len van de zone niet betekent dat er direct militaire actie volgt te gen een vliegtuig van een ander land. Chinese staatsmedia hebben gisteren echter Japanse vliegtui gen aangeduid als het 'belangrijk ste doel'. Andere landen die vlieg tuigen sturen, moeten zoveel mo gelijk worden genegeerd. Daarmee ontstaat een explosieve situatie. Gisteren achtervolgden Chinese straaljagers twee Ameri kaanse en tien Japanse toestellen. Als Japanse vliegtuigen worden gehinderd of gedwongen moeten landen in China, zal Amerika niet werkeloos toezien. Want al dat wapengekletter heeft vooral één doel: bepalen wie de belangrijkste macht in dat gebied is. Voorals nog staat het 1-0 voor Amerika. Eind dit jaar kunnen naar schat ting 200.000 Syrische kinderen die naar Libanon en Jordanië zijn gevlucht, geen onderwijs volgen. Kinderen van 7 jaar oud moeten vaak al werken. Volgens de VN is meer dan de helft van de 2,2 miljoen geregis treerde vluchtelingen kind. „Een beschamende mijlpaal", aldus de Unhcr. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, António Guterres, luidde de nood klok over het lot van de kinderen. „Als we niet snel iets doen, dan zal een generatie van onschuldi- gen het blijvende slachtoffer zijn van deze afschuwelijke oorlog", al dus Guterres. Het rapport beschrijft hoe kinde ren in tienduizenden vluchtelin gengezinnen opgroeien zonder va der. Duizenden Syrische kinde ren zijn zelfs geheel zonder ouders in de buurlanden terecht gekomen. Veel gezinnen zonder fi nanciële middelen laten de kinde ren werken om toch te kunnen overleven. De ouders zijn vaak ge traumatiseerd of hebben fysieke klachten en zijn daardoor niet in staat te werken. Huishoudens te ren daardoor vaak deels of hele maal op de inkomsten die de kin deren binnenbrengen. ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013 I Paus Franciscus, hier tijdens een ontmoeting met jongeren in de Sint Pieter, publiceerde in 'Evangelii Gaudium' zijn visie op een open moederkerk, een kerk die uitnodigt, luistert en barmhartigheid toont, foto EPA Paus Franciscus DRESDEN TRIPOLI MILAAN LONDEN Het wapengekletter boven de Oost-Chinese Zee moet duidelijkmaken wie de belangrijkste macht is door onze redactie buitenland CENÈVE - Kinderen die de oorlog in Syrië zijn ontvlucht, kunnen steeds vaker niet naar school en moeten vaak lange dagen werken om de kost te verdienen. Dat blijkt uit een rapport van Unhcr, de vluchte lingenorganisatie van de Verenigde Naties. António Guterres, topman VN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7