I PZC kijktip Mylène en Rosanne gaan voor goud op songfesival 23 wmÊI ZATERDAG 19.00 UUR ï/r-> - - t Dokter Deen is een thuiswedstrijd voor het echtpaar Monique van de Ven en Edwin de Vries. „Hartstikke handig hoor, de hoofdrolspeelster in huis." V A Met gemiddeld 2,3 mil joen kijkers was Dok ter Deen afgelopen seizoen het parade paardje van omroep Max. Die klinkende cijfers gaven voorzit ter Jan Slagter in ieder geval genoeg zelf vertrouwen om bij de feestelijke presen tatie van het tweede seizoen alvast te be loven dat er ook een derde komt. De serie over de Vlielandse huisarts Ma ria Deen is in veel opzichten een thuis wedstrijd voor hoofdrolspeelster Moni que van de Ven en haar man Edwin de Vries, de tekstschrijver. „Hartstikke han dig, de hoofdrolspeelster in huis", lacht De Vries. „Ik kom vaak even polsen: ik heb iets bedacht, wat vind jij daarvan?" Het stel heeft een tweede huisje op Vlie land. Dankzij Dokter Deen steeg het aan tal toeristische boekingen op het eiland vorig jaar met 30 procent. „Ongelooflijk", zegt Van de Ven. „Je hebt Dokter Deen-ar rangementen, locatietours, er zijn men sen die naar het eiland komen als wij draaien, om te kijken of te figureren." Toch kreeg de serie in het eerste seizoen veel kritiek. „Natuurlijk hebben we daar van geleerd", zegt Van de Ven. „We we ten nu dat je beter geen verhalen van het eiland kunt gebruiken. Simpelweg om dat mensen fictie niet van werkelijkheid kunnen onderscheiden. We gebruiken nu verhalen uit de maatschappij als ba sis, dingen die overal kunnen gebeuren." Creatieve vrijheden blijven de makers zich veroorloven. „Als ik me omdraai met mijn paard om naar huis te gaan, moet ik eigenlijk de andere kant op ga lopperen. Maar dat is voor het filmen niet handig, omdat de zon dan aan de verkeerde kant staat. Echte Vlielanders zien dat natuurlijk." De Vries relativeert: „De kritiek op het eerste seizoen was vooral gebaseerd op de eerste aflevering. Schrijf in Nederland nooit dat het stormt, daar is het weer te onvoorspelbaar voor. De opnames waren bij windstil weer en 30 graden, zelf vond ik dat er ook klungelig uitzien. De eerste afleveringen waren ook te anekdotisch. In de tweede serie gaan we veel dieper in op de karakters." Om die omslag vorm te geven, vroeg De Vries alle acteurs naar hun wensen voor het tweede seizoen. „Ik heb ze één voor één geïnterviewd over hun personage: hoe denken zij dat het verder moet?" Daar kwamen volgens de schrijver ver rassend bruikbare ideeën uit. „Leopold Witte, die Maria's vriend Oscar speelt, wilde meer actie voor zijn karakter. Kon hij bijvoorbeeld geen restaurant begin nen? Een goed idee, dus dat gebeurt nu." Pleuni Touw - de licht dementerende oma Deen - kwam met een waslijst van voorstellen. „Ze ontmoet haar oude vlam, gespeeld door Hans Croiset. Ze doorbreken op een ontroerende manier het taboe rond liefde op leeftijd." Monique van de Ven had zelf ook een wensenlijstje voor haar echtgenoot. „Ik wilde dieper op het verleden van Maria ingaan. Waarom is ze wie ze is, waarom botst ze zo vaak met mensen om haar heen, waarom is ze geadopteerd?" Het lege-nestsyndroom, een van de rode draden dit seizoen, was een mooie kap stok om haar karakter de gewenste ver dieping te geven. Van de Ven: „Doordat iedereen weggaat, komt Maria in een cri sis en durft ze eindelijk de gevoelens die ze jaren wegstopte onder ogen te zien." Voor Van de Ven en haar echtgenoot is het een actueel onderwerp. De actrice: „Wij hebben vorig jaar aan den lijve on dervonden hoe het is als je kind het huis uitgaat. In het begin ben je druk met re gelen en verhuizen. Maar als het stof is gezakt en het stil is in huis, realiseer je je opeens dat hij echt weg is en weg blijft." Over kijkcijfers maakt De Vries zich geen zorgen. „Dit seizoen gaat weer sco ren. Ik vind het beter en ontroerender. Bovendien komen er verrassende karak ters bij. Oren Schrijver en Sophie van Winden zetten de boel op stelten." ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013 Media ï- -"At Dokter Deen gaat de diepte in door Rivka Groenier Monique van de Ven als dokter Deen. In de tweede serie worden nieuwe karakters geïntroduceerd, onder anderen Oren Schrijver (foto boven), foto's Mark de Blok Dokter Deen. Vanaf maandag 2 december op Nederland 1, 22.05 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79