De vrolijke tocht 18 REIZEN COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Op het moment dat blijkt dat we een lange voettocht door onbe kende gebieden moe ten gaan ondernemen, ontstaat er een zeker mate van opwin ding. ja hoor, er gebeurt weer eens iets. Om het boerderijtje dat we zoeken te bereiken, moe ten we volgens de lokale deskun digen ongeveer twee uur de rim boe van Colombia in. Ik probeer wat meer te weten te komen over de aard van het traject. Nou, dat is prima te doen, zo wordt mij verzekerd. Een oudere vrouw, naar schatting 70, ver klaart dat zij de afstand regelma tig loopt, dus het zal wel meeval len. Gelukkig maar, want het de cor is tropisch, vochtig en bloed heet. De precieze route blijkt niet zo gemakkelijk uit te leggen en de 70-jarige biedt aan ons te begeleiden. We spreken af de vol gende dag rond 8 uur op pad te gaan. „Vergeet je laarzen niet!", roept de oude dame nog als we weg willen lopen. Die laarzen blijken essentieel. De wandelrou te voert namelijk voor 80 pro cent door riviertjes. We bespre ken de waterstanden en ik vraag welke laars daar het best bij past. Er blijkt in het dorp maar één soort voorhanden, de Venus. Op het centrale kruispunt vin den we de winkel waar de laars wordt verkocht. Waar ik al bang voor was, wordt bewaarheid. De Venus is er niet in mijn maat. Ik heb, ja het is bespottelijk, maat 46. De maximale grootte hier is 44. Toch maar proberen. Met eni ge moeite krijg ik het zwarte Het fietspad langs de kust biedt ons een fraai uitzicht op de haven en het oude deel van Tallinn. Ttissen de torens uit de gloriedagen van de Hanze op de heuvel is het goed toeven op een van de vele terrasjes. Niets herinnert hier nog aan de grauwe jaren van de Sovjetpe riode. Ook niet op de Eurovelo 10, die voor al door het groen loopt. De Baltische staten zijn magertjes bevolkt en bestaan voor een groot deel uit natuurlandschap met veel bossen. We zijn op de fiets onderweg en volgen de Iron Curtain Trail. Deze 6.800 kilometer lange route langs het IJzeren Gordijn be gint aan de Barentszee in het noorden van Noorwegen, doorkruist maar liefst twintig landen en eindigt aan de Zwarte Zee in Ttirkije. Wij fietsen het stuk van Tallinn in Estland tot Vilnius in Litouwen. Het vreedzame gevoel dat we hebben langs de kust onder Tallinn is voorbij als we de havenstad Paldiski naderen. Dit was ooit een belangrijke basis voor nucleaire onder zeeboten. De wachttorens priemen nog steeds dreigend in de lucht. De flatgebou- Tot 1991 hoorden Estland, Letland en Litouwen bij de voormalige Sovjet Unie. De landen hebben intussen een metamorfose ondergaan tot hedendaags Europees land. Toch ontdek je op diverse plekken nog de duidelijke sporen van het IJzeren Gordijn. Helemaal als je de landen op de fiets doorkruist. wen zorgen voor een naargeestige sfeer. Schotelantennes staan gericht op ont vangst van de Russische televisie. De fietsroute is goed bewegwijzerd en stuurt ons over knisperende gravelwegen naar het idyllische havenstadje Haapsalu. De intieme, houten huisjes staan er keurig opgeknapt bij. Een jankende scheepshoorn waarschuwt ons dat de veerboot naar de ei landen Hiiumaa en Saaremaa op het punt staat te vertrekken. In de Sovjettijd waren beide eilanden veiligheidzones en nauwe lijks toegankelijk. Een positieve bijkomstig heid daarvan is dat ze ongerept zijn geble ven. Terwijl we door het landschap fietsen, ervaren we nog meer stilte dan op het vas teland. Kuresaare ligt in het zuiden van Saaremaa. Het is de belangrijkste stad van de eilan den en heeft volop Duitse invloeden. Onze oosterburen brachten hier het kuren. De houten huizen worden afgewisseld door dominante neoklassieke gebouwen voor rij ke Duitse kuurgangers uit het verleden. Aan de kust staat een verdedigingswerk uit een oudere tijd: het robuuste, bisschoppelij ke kasteel uit de veertiende eeuw. Ons favoriete eiland is zonder twijfel het kleine Kihnu. Er wonen maar vijfhonderd mensen. Omdat de mannen voornamelijk op zee zijn, hebben de vrouwen het er voor het zeggen. En dat gaat ze prima af. Er is zelfs geen politie nodig op het eiland. De bewoners leven nog volgens oude tradities en dragen klederdracht. We krijgen een presentatie van de muziek van het eiland. Opmerkelijk zijn de stoere vrouwen op oude motoren met zijspan op de hobbelige wegen. Zij hanteren hun eigen verkeersre gels, maar zijn geen gevaar voor fietsers. De kust van Estland is bezaaid met grove kiezelstenen. Het trendy Parnu is hier een uitzondering op met haar prachtige zand stranden. Vanwege de nostalgische archi tectuur heeft deze badplaats de bijnaam Biarritz van het noorden. De Iron Curtain Trail volgt nu de kust. Gra vel en asfalt wisselen elkaar af. Eenmaal in Letland worden de stranden steeds fraaier. Toch laten we ons verleiden voor een lus van de kust af naar het Gaujas nationaal park met merkwaardige rotsformaties. Het is even schakelen naar het bergverzet ook al klimmen we nauwelijks hoger dan in on ze Limburgse heuvels. Diverse landhuizen en kastelen, zoals het middeleeuwse kas teel van Türaide op de top van een rots, voe gen een dimensie toe aan al het landschap pelijke schoon. De volgende stop is Riga. Duitsers, Zwe- eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Erna van Eerdewijk advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl door Bert Sitters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74