PZC 18 19 BALTiscHE staten Rollen langs het IJzeren Gordijn 21 tsjechïe Low budget op de lange latten gaat de diepte in ^T\ 23 DOKTER DEEN Kraanvogels spotten bij het Lac du Der. Het is het summum voor de ware vogelaar. Het mooie is: je hoeft er niet eens zo ver voor te reizen. In de streek Champagne-Ardenne, in Noord-Frankrijk, ligt een Frans stuwmeer waar iedere herfst en lente tienduizen den kraanvogels een rustpauze inlassen tijdens hun trek. Op een mooie herfstdag te gen zonsondergang staan we op het dorpsplein van Eclaron, een klein dorpje in de Champagnestreek in Frankrijk. Plotseling komen ze aanvliegen, laag boven ons. Kraanvogels. Wel honderd. Met langzame slag, soms even zwevend, be wegen ze zich voort. Vogelliefhebbers als we zijn, gaat ons hart sneller kloppen. We besluiten ze, zo goed en zo kwaad als dat kan, met de auto te vol gen en komen uit aan de oever van Lac du Der-Chantecoq, een van de grootste stuw meren van Europa. Dit is waar we moeten zijn, het kraanvogelparadijs. Grote groepen kraanvogels komen aan om hier in alle rust de nacht door te brengen. Wij blijven kij ken tot de duisternis invalt. We zijn niet de enigen. Op deze mooie herfstavond volgen tientallen vogelaars dit spektakel. De trek van de kraanvogels is een fenomeen. Het is moeilijk te verklaren waarom, maar voor veel liefhebbers is het volgen van deze vogels het summum. Er zijn georganiseerde reizen van gespeciali seerde bureaus, vogelwerkgroepen uit heel Nederland trekken eropuit en er zijn zelfs individuen die hun vakanties afstemmen op de kraanvogeltrek. In het najaar in zuide lijke richting en in het voorjaar weer terug. Dat alles voor de kraanvogel, het kruukuu-roepende dier dat de wetenschap pelijke naam Grus grus draagt. Een impo- WAAR EN WAT santé verschijning van meer dan i meter hoog, met in de lucht een spanwijdte van wel 2 meter. De vogel is grijs, heeft een zwart-witte kop met rode kruin, een lange nek en hoge poten. Op de route van Scandinavië naar Spanje en Marokko, is het Lac du Der in Champag ne een strategische plek. In november en maart zit het hier vol met tienduizenden kraanvogels die een tussenstop houden. Het Lac du Der is het grootste kunstmatige meer van Frankrijk. In 1974 is het ge creëerd, als reservoir voor het reguleren van de waterstand van de Marne. Voor die tijd waren er geregeld problemen met over stromingen, zelfs tot in Parijs. Door het meer van 48 vierkante kilometer in te rich ten - er past 350 miljoen kuub water in - en het water van de Marne te reguleren met twee nieuwe kanalen, zijn de proble men voorbij. Daar zijn wel drie dorpjes voor opgeofferd. Van Nuisement-aux-Bois (64 inwoners), Champaubert (180 inwo ners) en Chantecoq (57 inwoners) werden de huizen gesloopt. De bewoners moesten elders onderdak zien te vinden. Een nieuw kerkje aan de oever van het meer herinnert aan het verleden, als een monument. Veel mensen staan daar even bij stil. Het dorpje Chantecoq rest de schra le troost dat het meer ernaar is vernoemd, al houden de Fransen houden het meestal kortweg op Lac du Der. Direct na aanleg van het meer bleken de na tuurwaarden groot. Het gebied kreeg al in 1978 de status van nationaal jacht- en na tuurreservaat, later viel het onder de Euro pese richtlijn Natura 2000. Er was aanlei ding voldoende. Er is het grote meer met eromheen 5.000 hectare bos, waar 270 vo gelsoorten leven. Van slechtvalk tot zee arend, van roerdomp tot ijsvogel. Maar de soort die de meeste vogelaars trekt, blijft de kraanvogel, 's Avonds bij aan komst op de overnachtingplaats, 's mor gens bij vertrek. En dan overdag binnen een straal van 10 kilometer in de foerageer- gebieden, op de stoppelvelden in de omge ving. Lokale boeren krijgen van de over heid een vergoeding zodat ze de stoppels langer ongemoeid laten. De vogelminnende toeristen worden rond het meer op hun wenken bediend, met uit kijkposten en een informatiecentrum als het Maison de l'Oiseau et du Poison. Het wekt geen verbazing dat de meeste aan dacht er uitgaat naar de kraanvogels. En in de zomer, als deze vogels naar de broedgebieden zijn vertrokken, zijn het de watersporters en vooral sportvissers die zich het Lac du Der toe-eigenen. Met tallo ze hengelaars die in de ban zijn van de enorme karpers die het meer herbergt. 11W Reizen Media In het kraanyegèlparadijs door Halbe Hettema Het stuwmeer Lac du Der in het noor den van Frankrijk in de streek Cham pagne-Ardennes ligt 80 kilometer ten zuidoosten van Reims. De beste perio de om kraanvogels te spotten, is van half oktober tot half maart. Maar vo gelaars komen er niet alleen voor de kraanvogels. Het Lac du Der is ook een geliefde plek voor de grauwe gans en de blauwe reiger. En als je ge luk hebt, zie je er zelfs een zeearend. Kijk op www.lacduder.fr/nl voor meer informatie over het gebied, over ande re bezienswaardigheden en over be schikbare accommodaties. Hiervoor kun je ook terecht op www.touris- me-hautemarne.com. Kraanvogels overwinteren in en rond bij het Lac du Der-Chantecoq. foto's Jan de Vries Lac du Der reageren? reizen@depersdienst.nl «r<- IV f T «1* T ff: fff»!* '-Tl'/f"'# T «tf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73