(6 ii Regen spoelt zand naar zee, koraal kan niet tegen zand en legt het loodje De volgende stap is meer kweke rijen te beginnen en op meer plekken in ondiep water koralen uit te zetten. Virdus geeft een cursus om andere duikscholen warm te maken voor dit project. Duikers kunnen tegen betaling van to dollar assisteren door ko ralen bij elkaar te sprokkelen en te transplanteren. Het geld wordt gebruikt voor het project. Houtkap door de Hollandse WIC en vraatzucht van geiten zorgden voor kaalslag boei. Hierdoor kan de 'boom' vrij bewegen in het water. Aan de takken worden in het wild verzamelde stukjes koraal van vijf centimeter gehangen. Uit gangsmateriaal zijn levende 'vin gertopjes' van afgestorven koraal. Francesca Virdis: „Koraal verdub belt normaal in anderhalfjaar tijd. In de kwekerij groeit het twee keer zo snel, omdat we het vertroetelen als baby's." Op Bonaire zijn inmiddels dertig koraalkwekerijen. Deze zomer werd begonnen met het overzet ten van gekweekt materiaal op vijf plekken op het rif. Dat ge beurt door ze op de bodem te be vestigen met epoxylijm, een soort hars. „We zorgen dat diver se genotypen dicht bij elkaar staan. Want eens per jaar doen koralen aan seks en laten ze hun sperma los. Door die nabijheid heb je meer diversiteit en wordt de kans groter dat ze zich aanpas sen en beter bestand raken tegen ziektes en andere bedreigingen." len aan. Hele hopen tegelijk. Op het eiland worden ze gebruikt als wegverharding en om gaten in het wegdek op te vullen. De Amerikaan Ken Nedimeyer ont wikkelde tien jaar geleden een oplossing voor de bedreigde ko raalriffen in Florida Keys. Hij be dacht een kweeksysteem voor ko ralen aan 'bomen'. Een lange, dunne pvc-buis met aan weers kanten zijtakken wordt veran kerd in de bodem en zit aan het wateroppervlak vast aan een ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013 SPECTRUM 11 t naar bomen Elsmarie Beukenboom reageren? spectrum@depersdienst.nl Een duiker werkt aan een onderzeese koraalkwekerij, foto Coral Restoration Foundation

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67