Geiten en Hollandse kooplieden hebben gezorgd voor kaalslag op Bonaire. Daardoor spoelt na een fikse bui, met het regenwater ook het zand in zee en vernietigt het koraal. Herbebossing en koraalkweek moeten redding bieden. 10 SPECTRUM natuur Ooit was Bonaire weelderig be groeid met bo men. Maar in de zeventiende eeuw zijn ze mas saal door de Hol landse kooplieden van de West-Indi sche Compagnie gekapt. Neem de brasielboom. Daarvan werden vrijwel alle exemplaren naar Amsterdam ver scheept, waar gevangenen in het rasp huis er de rode verfstof uit schraap ten. En van het keiharde hout van de pokboom - je sloeg je bijl erop stuk - werden schroefassen en katrollen voor schepen en nokassen voor mo lenwieken gemaakt. Het hout van de zanthoxylum flavum was mooier dan mahonie en de muskietenboom werd verbrand tot houtskool. Slechts een enkele boom bleef staart Als parasol. „Daardoor is het hier nu zo kaal", ver telt Elsmarie Beukenboom, directeur van Stinapa (Stichting Nationale Par ken), die op het Caraïbische eiland een herbebossingsproject uitvoert. „Daar kwam nog eens bij dat hier eeu wenlang geiten graasden, die waren meegebracht door de Hollanders. Die beesten vraten alles op, waardoor bos- verjonging geen kans kreeg." Na de afschaffing van de slavernij in 1863 waren de overzeese eilanden min der interessant voor de Nederlanders en verkocht de staat veel bospercelen bij opbod. In 1999 kocht het Wereld Natuurfonds samen met de Neder landse overheid het eilandje Klein Bo naire aan en .riep het uit tot be schermd gebied. „De geiten waren al weggehaald, maar natuurlijk herstel duurt honder den jaren. Daarom is gekozen voor herbebossing", zegt Beukenboom. Hoe meer bomen, hoe beter. Want de wortels houden de grond vast, waar door er minder erosie is. Bij hevige re- genval spoelt het zand weg naar zee. Koralen kunnen daar niet tegen, ze spugen het zand als het ware weg, maar raken daardoor uitgeput en leg gen uiteindelijk het loodje. Het is de taak van Stinapa te zorgen voor zo min mogelijk stress op het koraalrif. Herbebossing staat daarbij centraal." Dat geldt niet alleen op Klein Bonai re, ook op Bonaire zeifin het Was hington Slagbaai National Park. „Her bebossing in dat natuurpark is een succes", zegt Dolfi Debrot van Imares Wageningen UR, het maritieme insti tuut dat de herbebossingprojecten van Stinapa begeleidt. In het omhein de park is gebleken hoe belangrijk het is dat de geiten niet bij de jonge aan plant kunnen komen. Debrot: „Toen per ongeluk een van de hekken was opengelaten, werden bijna alle plan ten beschadigd of kwamen niet op. Bij de afgesloten plekken zijn de jon ge bomen al 1,5 tot 2,5 meter hoog. Herbebossing werkt niet zonder die geiten in toom te houden. Daarom is herbebossing buiten het park erg las tig-" Niet alleen de bomenkap heeft veel schade toegebracht aan het koraalrif. Ook afvalwater bedreigt het rif. Volle septic tanks worden in grote putten op het land gekiept. Die drab van poep en pies sijpelt door het poreuze kalksteen naar het grondwater en komt in zee terecht. De voedingsstof fen en mineralen uit het afvalwater zorgen voor een overaanbod van al gen die het koraal verstikken. Vorig jaar is begonnen met de aanleg van riolering en afvalwaterzuivering op het eiland. „Vooralsnog worden al leen de huizen en bedrijven vlak langs de kust aangesloten. Meer geld is er niet, jammer genoeg", zegt Beu kenboom. Dit jaar werd ook begonnen met ko raalkweek. De eerste koralen zijn de ze zomer met succes uitgezet op het rif door de Coral Restoration Founda tion (CRF). Francesca Virdis van de CRF toont op haar laptop een plaatje van een koraalrif. „Dit lijkt op het eer ste gezicht goed. Maar wat hier ont breekt, is hertshoorn- en elandko- raal", zegt de bioloog en duikinstruc- teur. „Die twee koraalsoorten zijn be langrijke bouwers van het rif. Ze bie den schuilplaatsen voor vis, dankzij hun gekke structuren." Beide koraalsoorten komen nauwe lijks meer voor vanwege virusziekten, een te hoge watertemperatuur en het gebrek aan zee-egels. Verder richten orkanen veel schade aan in het rif. Al leen de skeletten blijven over en spoe- Koraalrif hunkert i door Peter de jaeger Elsmarie Beukenboom geeft jonge aan plant water, foto Berry van der Hoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66