SPECTRUM 7 van een vereniging', maar dat controleren we achteraf niet", zegt Marco van Dorst, voormalig voorzitter van de dorpsraad van Lamswaarde en een van de drijvende krachten achter Lamswaar- de.com. „Wat mij betreft werkt die persoonlijke aanpak goed. Want kom je iemand daarna te gen, dan is het toch altijd 'hoi' of'hallo'. De dorpsraad van Nieuw Namen, die haar zor gen over te weinig participatie door Belgen openbaar maakte, doet er nu angstvallig het zwijgen toe. Pow News rook een sappig item en toog met camera naar het grensdorp. Het resul taat was een vileine televisiereportage die bewo ners van Nieuw Namen in het gunstigste geval neerzette als in dialect pratende idioten en waar in de geboren en getogen Nieuw Namenaar in onmin leeft met zijn importbuur. Niets is min der waar. „Onze jaarlijkse Hulsterloofeesten kunnen blijven bestaan juist door al die Vlaam se bezoekers", zegt Sylvester Sturm van de orga nisatie. „En we hebben jarenlang een jeugdelftal gehad bij de gratie van Belgische jeugdleden. Van vijandigheid is juist helemaal geen sprake." De dorpsraad heeft links en rechts veel kritiek over zich heen gekregen en doet er volgens voor zitter Peter Smit richting de pers voorlopig hele maal het zwijgen toe. Toch zijn er ook puntjes van kritiek. Een collec- tante uit Clinge lucht haar hart over niet partici perende Belgische inwoners: „Als je bij een Belg aanbelt, vang je vaak bot. Die geven niet aan Ne derlandse goede doelen. 'Dat trek ik mij alle- maal-niet aan', hoor je dan. Ik vind dat triest. Je woont nu hier, dus doe dan ook mee." De klacht in de grensdorpen dat Belgen hun kin deren gewoon in België naar school laten blij ven gaan, is er een van de pot verwijt de ketel. Er gaan immers busladingen vol Nederlandse kinderen elke dag naar school naar België. Inmiddels kiezen de Vlamingen niet louter meer voor een dorpje vlak aan de grens, maar trekken ze ook al verder Zeeuws-Vlaanderen in. Dat vergroot ook meteen de kansen voor een goede integratie. De stichting Zeeuws en Vlaanderen bereidt Vla mingen met ambities naar Nederland te verhui zen middels een vijfstappenplan voor op de oversteek. Het begint bij informeren, via belas tingen, lening en huizenjacht naar verhuizen. Per hoofdstuk worden de te nemen voorberei dingen aangestipt en worden de Vlamingen ver wezen naar instanties die hen verder helpen. Het zou volgens diverse dorpsraden aan te ra den zijn dat de stichting het vijfstappenplan uit breidt met een zesde stap: integratie in de nieu we woongemeenschap. De Vlamingen zouden dan uiteindelijk doorverwezen kunnen worden naar de wijk- of dorpsraad van hun nieuwe woonplaats. Daar krijgen ze informatie over het dorp over voorzieningen en activiteiten. Stichtingsvoorzitter Peter Zuurveld begrijpt de insteek van de dorpsraden wel. Toch vindt hij het opnemen van de zesde stap in het emigratie programma niet nodig. „Tijdens die informatie avonden komt integratie altijd zeer uitgebreid aan bod. We sporen de Vlamingen wel degelijk aan om actief deel te nemen aan hun nieuwe leefgemeenschap. Dus de kinderen er naar school brengen, als je al in België tennist dat nu hier gaan doen, bijvoorbeeld. Maar uiteindelijk moet het vanuit de mensen zelf komen. Uitein delijk is het aansporen tot integratie ook niet de taak van een commerciële stichting als de onze. Ik zie daar dan meer een taak voor de overheid in." Zuurveld ziet hierin een mooie gelegenheid voor de gemeenten om die handschoen op te pakken. „Als de nieuwe inwoners zich inschrij ven in hun nieuwe Zeeuws-Vlaamse gemeente, is dat een mooie gelegenheid om in contact ge bracht te worden met vertegenwoordigers van de plaatselijke dorps- of wijkraad." Toch mogen wij 'Ollanders', Zeeuws-Vlamin gen in het bijzonder, ook best de hand in eigen boezem steken. We staan bekend als stug en misschien is dat in veel gevallen ook wel te recht. Een Belgische die in Nieuw Namen is ko men wonen, vat het treffend samen: „Ik wil wel integreren, maar als je niet van hier komt, dan kom je er gewoon niet tussen!" ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013 hoe meer vreugd? fotomontage Kees Lammers - foto's Peter Nicolai en ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63